• 50 no 170 EP deputātu kandidātiem plāno strādāt godprātīgi un iestāties par pretkorupcijas iniciatīvu virzību Eiropā

  Preses relīze papildināta 22.maijā plkst. 13:30

  Sabiedrība par atklātību – Delna (turpmāk – Delna), kas ir arī Transparency International (TI) Latvijas nodaļa, kopīgi ar TI Eiropas Savienības (ES) biroju un projektu Kandidatiuzdelnas.lv pagājušajā nedēļā aicināja visus Eiropas Parlamenta (EP) deputātu kandidātus parakstīt deklarāciju pret korupciju. Līdz 22.maijam deklarāciju ir parakstījuši 50 no 170 EP deputātu kandidātiem.

  Pretkorupcijas deklarāciju parakstījuši 12 partijas „Latvijas Attīstībai” deputātu kandidāti, 15 partijas „Vienotība” saraksta kandidāti, 8 kandidāti no „Saskaņas” saraksta, 4 no „Zaļo un Zemnieku savienības” saraksta, 6 pārstāvji no „Kristīgi Demokrātiskā Savienība” saraksta, 1 Latvijas Reģionālā apvienības un 3 Nacionālās apvienības deputāta kandidāts.

  Delnas direktors Gundars Jankovs: „Nedaudz vairāk kā trešā daļa EP deputātu kandidātu no Latvijas ir apliecinājuši apņemšanos ievērot caurspīdīguma, atbildības un godīguma principus gan savā darbībā, kļūstot par EP deputātiem, gan veicināt šo principu un pretkorupcijas dienas kārtības virzību ES iestādēs, politikā un likumdošanā. Par pārējo kandidātu vērtībām un izpratni par korupcijas nozīmi ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas Savienības kontekstā varam tikai nojaust. Ceram, ka vēlētāji ņems vērā šo informāciju, kā arī izpētīs deputātu kandidātus datubāzē Kandidatiuzdelnas.lv, lai izdarītu atbildīgu izvēli 24.maijā gan Latvijas, gan Eiropas interesēs!”

  Pretkorupcijas deklarācijas paraksta katrs deputāts individuāli. Viena no būtiskākajām caurspīdīguma, atbildības un godīguma principus apliecināšanas darbībām, esot EP deputātam, ir savas darbības atspoguļošana.

  EP darbs ir saistītas ar tiesību aktu iniciatīvu izskatīšanu, kas skar dažādas jomas un šo jomu pārstāvji aktīvi lobē savas intereses. EP deputāti konsultējas ar lobētājiem (ES institūcijās tie ir apmēram 15 000, bet oficiāli reģistrējušie ap 6000[1]), ņemot vērā, ka tā ir atzīta demokrātiska prakse visās ES institūcijās. Tomēr arī ES institūcijas saņem pamatotu kritiku, ka lēmumu pieņemšanas process nav caurskatāms, piemēram, 70% sabiedrības uzskata, ka ES institūcijās pastāv korupcija[2].

  Tādēļ nākamajā EP sasaukumā liela uzmanība tiks pievērsta jaunpieņemtā regulējuma „EP deputātu Rīcības kodekss”[3] ieviešanai dzīvē, kas paredz EP deputātiem rīkoties ētiski un caurspīdīgi, piemēram, atspoguļot konsultācijas ar dažādām ietekmes pusēm. Mērķis caurspīdības palielināšanai ir paaugstināt uzticību Eiropas institūciju pieņemto lēmumu atbilstībai Eiropas pilsoņu interesēm, tai skaitā Latvijas interesēm.

  Šo solījumu jau parakstījuši vairāk kā 300 EP deputātu kandidāti no visām ES dalībvalstīm. Deklarācija ar pielikumiem, kas sīkāk paskaidro ES dienaskārtību pretkorupcijas jomā, ir pieejama http://delna.lv/ep-velesanas/. Ar visu ES dalībvalstu EP deputātu kandidātu sarakstu, kas līdz šim ir parakstījuši šo deklarāciju, var iepazīties mājas lapā http://anticorruptionpledge.eu/.

  Pēc vēlēšanām Delna organizēs tikšanos ar ievēlētajiem deputātiem, lai pārrunātu pretkorupcijas iniciatīvas, kuras ir aktuālas Eiropas Parlamenta dienas kārtībā.

  Papildināts deputātu skaits, kas parakstījuši pretkorupcijas deklarāciju un pievienoti divi deputātu vārdi saraksta beigās.

  Deputāti, kas parakstījuši pretkorupcijas deklarāciju:

  Aleksejs Bočarovs, Latvijas Attīstībai

  Andrejs Žagars,Latvijas Attīstībai

  Dans Titavs, Latvijas Attīstībai

  Emīls Jakrins, Latvijas Attīstībai

  Iļja Kirejevs, Latvijas Attīstībai

  Iveta Ciganova, Latvijas Attīstībai

  Juris Pūce, Latvijas Attīstībai

  Liene Cakare, Latvijas Attīstībai

  Oskars Ikstens, Latvijas Attīstībai

  Rihards Pīks, Latvijas Attīstībai

  Uldis Osis, Latvijas Attīstībai

  Vladimirs Reskājs, Latvijas Attīstībai

  Aleksejs Loskutovs, Vienotība

  Andrejs Judins, Vienotība

  Anna Buša, Vienotība

  Anna Broka, Vienotība

  Arturs Krišjānis Kariņš, Vienotība

  Inese Vaidere, Vienotība

  Karina Korna, Vienotība

  Elga Zegele, Vienotība

  Kārlis Šadurskis, Vienotība

  Pēteris Viņķelis, Vienotība

  Veiko Spolītis, Vienotība

  Krišjānis Bušs, Vienotība

  Sandra Kalniete, Vienotība

  Ojārs Ēriks Kalniņš, Vienotība

  Valdis Dombrovskis, Vienotība

  Valērijs Trusevičs, Saskaņa

  Guntars Jirgensons, Saskaņa

  Eldars Mamedovs, Saskaņa

  Ņikita Ņikiforovs,  Saskaņa

  Boriss Cilevičs, Saskaņa

  Jānis Tutins, Saskaņa

  Irina Cvetkova, Saskaņa

  Elizabete Krivcova, Saskaņa

  Līga Bite, Latvijas Reģionālā apvienība

  Andris Bērziņš, ZZS

  Ilona Jurševska, ZZS

  Artūrs Graudiņš, ZZS

  Jānis Blūzmanis, ZZS

  Jānis Liepiņš, Kristīgi Demokrātiskā Savienība

  Jānis Jurģelis, Kristīgi Demokrātiskā Savienība

  Armands Agrums, Kristīgi Demokrātiskā Savienība

  Mareks Raups, Kristīgi Demokrātiskā Savienība

  Ivars Brīvers, Kristīgi Demokrātiskā Savienība

  Māra Viktorija Zilgalve, Kristīgi Demokrātiskā Savienība

  Rihards Kols, Nacionālā apvienība

  Roberts Zīle, Nacionālā apvienība

  Līga Jankova, Nacionālā apvienība

  Sarmīte Launaga, ZZS

  Par pretkorupcijas deklarāciju

  TI ES kopīgi ar ES dalībvalstu TI pārstāvniecībām ir vienojušies par pretkorupcijas prioritātēm ES institūciju darbības uzlabošanai un dažādu pretkorupcijas tiesiskā regulējuma uzlabošanas iniciatīvu virzīšanai, lai panāktu ES iestāžu pārvaldības uzlabošanos, likumdošanas priekšlikumu tapšanas izsekojamību, atklātības nodrošināšanu un interešu konfliktu novēršanu publiskajos iepirkumos, efektīvas trauksmes cēlēju tiesiskās aizsardzības nodrošināšanu publiskajā, privātajā un bezpeļņas sektorā.

  Kontaktinformācija:

  Sabiedrība par atklātību – Delna

  Kontakti: (+371) 67285585,

  www.delna.lv, draugiem.lv/delna, Facebook.com/biedribadelna, Twitter/delna_lv


  Pievienot komentāru

  *

  • CPI2018Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

    

   rokas_gramataddddddbilde

   empiric_1