×

B.Rozentāles virzīšana veselības ministra amatam diskreditēs valdības vēlmi godprātīgi reformēt veselības aprūpes sistēmu

B.Rozentāles virzīšana veselības ministra amatam diskreditēs valdības vēlmi godprātīgi reformēt veselības aprūpes sistēmu krīzes apstākļos, kā arī mazinās sabiedrības uzticību valdības spējai godprātīgi atrisināt problēmas veselības aprūpes sistēmā.

Rīgā, 2009.gada 26.jūnijā

Veselības ministra amatam izvirzītās B. Rozentāles darbība Latvijas Infektoloģijas centra direktores amatā ir vairākkārt apšaubīta, medijiem norādot uz pretēji sabiedrības interesēm veiktām darbībām. Vairākkārt izteiktas aizdomas, ka B. Rozentāle ar savu darbību veicinājusi vakcīnu un zāļu iegādi no uzņēmumiem, no kuriem saņēmusi atlīdzību par sniegtajiem pakalpojumiem, Valsts kontrole secinājusi, ka B.Rozentāle nelikumīgi izmaksājusi prēmijas Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) darbiniekiem.

Valsts kontroles revīzijā par Veselības ministrijas 2008.gada pārskata sagatavošanas pareizību secināts, ka veselības ministra amata kandidātes B. Rozentāles vadītais LIC saviem darbiniekiem atlīdzībās, piemaksās un prēmijās nelikumīgi izmaksāja 153 515 LVL. Valsts kontrole revīzijā norādījusi, ka Veselības ministrija un tās padotībā esošās iestādes, tostarp, LIC apzināti sagrozīja grāmatvedības informāciju un LIC 2008.gada decembrī izmaksātās prēmijas uzskaitīja kā „Piemaksas par vadības līgumiem un pārējās piemaksas”, nevis „Prēmijas un naudas balvas”, tādējādi apejot valdības lēmumu 2008.gada novembrī un decembrī valsts iestādēs aizliegt izmaksāt prēmijas. Valsts kontrole revīzijā secināja, ka šī pārkāpuma dēļ LIC 2008.gada finanšu pārskats nesniedz patiesu priekšstatu par aģentūras izdevumu struktūru.

Tāpat plašsaziņas līdzekļos iepriekš izskanējis, ka LIC vadītāja B.Rozentāle, vadot Imunizācijas valsts padomi, konsultējusi valsti par vakcīnām un saņēmusi naudu no firmas, kas tās ražo. B.Rozentāle vairāku gadu garumā par lekciju vadīšanu saņēmusi naudu no vienas no lielākajām vakcīnu tirgus kompānijām GlaxoSmithKline (GSK). GSK ir viena no trim farmācijas firmām, kas ražo pretgripas vakcīnas un kas tās piegādāja arī valsts apmaksātajai vakcinācijas kampaņai. VID pieejamās amatpersonu deklarācijas liecina, ka B. Rozentāle, lasot lekcijas un sniedzot konsultācijas, ar GSK sadarbojusies vismaz piecus gadus (no 2000. līdz 2006.gadam), ik gadu saņemot par to naudu.

KNAB šī gada maijā Delnai skaidroja, ka veicot pārbaudi par amatpersonas darbības tiesiskumu un atbilstību likumam “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā”, tika secināts, ka ir pagājis likumā noteiktais administratīvā soda uzlikšanas termiņš – sodu var uzlikt ne vēlāk kā četru mēnešu laikā no pārkāpuma atklāšanas dienas, bet ne vēlāk kā gada laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas. Tāpēc tika pieņemts lēmums par atteikšanos uzsākt lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā.

Savukārt laikraksta Diena pētījums liecina, ka B.Rozentāles kopš 2001.gada vadītais Latvijas Infektoloģijas centrs vismaz piecus gadus pārmaksā par zālēm, ilgstoši ļaujot nopelnīt vienai firmai, izpētīja laikraksts Diena. Izdevums norāda uz HIV/AIDS zāļu iepirkuma konkursu sistēmas vājām vietām, kas liecinot, ka valsts kompensētos medikamentus varētu iepirkt arī lētāk, lai gan pašlaik valsts pārmaksā par zālēm, lielāko daļu HIV/AIDS pacientiem nepieciešamo zāļu iepērkot no uzņēmuma „Jelgavfarm”, kas Latvijā izplata GSK ražotos medikamentus. Tās pašas zāles Infektoloģijas centram šogad varēja par 150 000 LVL lētāk piegādāt zāļu vairumtirgotājs „Elpis”, kas nepieciešamās zāles piedāvāja iepirkt nevis no zāļu ražotāja pārstāvniecības Latvijā, bet gan citās Eiropas valstīs. Pēc uzvaras iepirkuma konkursā par kopējo summu 2,5 miljoni latu, Infektoloģijas centrs līgumu ar „Elpis” lauza, norādot uz birokrātiskām niansēm. „Elpis” vietā zāļu piegādes tiesības šogad atguva konkursa otrās vietas ieguvējs – tas pats „Jelgavfarm”.

Delnas direktore Laura Miķelsone komentē: “Brīdī, kad sabiedrības uzticība valdībai un tās spējai pārvarēt ekonomisko krīzi, tai skaitā, veikt strukturālas reformas īpaši veselības aprūpes nozarē, ir ļoti zema, kandidātu labai reputācijai ir īpaši liela nozīme. B. Rozentāles izvirzīšana veselības ministra amatam brīdī, kad par kandidāti sabiedrībā pastāv pretrunīgs vērtējums, var būtiski palielināt sabiedrības neuzticēšanos valdības godprātīgai vēlmei sakārtot ilgstoši Tautas partijas kontrolē esošo veselības aprūpes nozari.”

Pirms 2009.gada pašvaldību vēlēšanām Delnas datu bāzē, kurā pēc pretkorupcijas kritērijiem apkopoti vēlēšanu kandidātu dosjē, B. Rozentāle novērtēta kā kandidāte, par kuru pieejama informācija, kas rada iespaidu par vairākkārt pretēji sabiedriskajam labumam veiktu rīcību. Plašāk B.Rozentāles dosjē izlasāms Delnas mājas lapā sadaļā “Vēlēšanas 2009”.

Plašāka informācija:

Laura Miķelsone
Sabiedrības par atklātību Delna direktore
67285585
laura.mikelsone@delna.lv

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52