×

Jaunieši augstu vērtē iespēju piedalīties vasaras skolā

Rīgā, 2010.gada 5.jūlijā

Pēc dalības Delnas Pretkorupcijas vasaras skolā jauniešiem tās dalībnieki atzīst, ka daudz labāk izprot Latvijā notiekošo, ir patīkami pārsteigti, ka amatpersonas spēj uztvert jauniešus kā pilnvērtīgu sabiedrības daļu, kas vēlas dzīvot labākā Latvijā, vienlaikus atzīstot, ka gūtās zināšanas paši ir gatavi aktīvi izmantot, piemēram, izglītojot savus vienaudžus.

Sabiedrības par atklātību – Delna (Delna) 2009./2010. mācību gada laikā īstenotās jauniešu izglītošanas programmas noslēdzošais pasākums bija piecu dienu ilga Pretkorupcijas vasaras skola jauniešiem, kas norisinājās tūrisma un atpūtas centrā “Plosti”, netālu no Kandavas.

Vasaras skolā piedalījās jaunieši no Rēzeknes, Aglonas, Siguldas, Cēsīm, Vecpiebalgas, Vaiņodes, Liepājas, Priekules, Jelgavas un Rīgas. Piecu dienu laikā jauniešiem bija iespēja klausīties un diskutēt ar Latvijā atzītiem dažādu jomu speciālistiem. Lielākā daļa vasaras skolas dalībnieku bija 11. un 12.klases beidzēji.

Atklājot vasaras skolu, ar jauniešiem tikās Delnaspadomes priekšsēdētāja Inese Voika, iepazīstinot ar pretkorupcijas organizāciju attīstību Latvijā un diskutējot par to, kas raksturo labu žurnālistu, politiķi, pretkorupcijas speciālistu, amatpersonu vai vienkārši pilsoniski aktīvu iedzīvotāju, kā arī runājot ar jauniešiem par procesiem, kas notiek Latvijas
politikā.

Medijiem veltītajā dienā Rīgas Stradiņa Universitātes Komunikāciju fakultātes žurnālistikas programmas vadītāja Anda Rožukalne sniedza pārskatu par to, kāda ir mediju vide Latvijā un kādas problēmas tajā sastopamas. Lai nostiprinātu gūtās zināšanas, jaunieši lasīja lielākajos Latvijas laikrakstos publicētos rakstus, kritiski vērtējot to kvalitāti no dažādiem aspektiem. Mediju dienas otrajā daļā TV3 raidījuma “Nekā personīga” redaktore Arta Ģiga jauniešus iepazīstināja ar pētnieciskās žurnālistikas aizkulisēm, kā arī ziņu raidījumu tapšanas specifiku televīzijā. Kopā ar jauniešiem tika veidots raidījums, no ziņu aģentūru piedāvātajām ziņām izvēloties iespējamos sižetus vakara ziņām.

Korupcijas un tiesiskuma tematikai veltītajā dienā ar jauniešiem tikās Sabiedriskās politikas centra “Providus” pētnieks, vienlaikus arī Delnas padomes loceklis un pasniedzējs Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātē Valts Kalniņš, kas ar jauniešiem pārrunāja, kā definēt korupciju, kāda ir robežšķirtne starp lobēšanu un korupciju, kā arī starp kukuli un pateicību. Turpinājumā sociālantropolgs un Rīgas Stradiņa universitātes lektors Klāvs Sedlenieks vasaras skolas dalībniekus mudināja aizdomāties par tiem cilvēka būtības aspektiem, kas liek iesaistīties koruptīvās darbībās, priekšplānā izvirzīt personīgās intereses, neņemot vērā ļaunumu, ko tāda rīcība nodara sabiedrības kopējām interesēm.

Savukārt par tiesiskumu Latvijā ar jauniešiem diskutēja bijušais Latvijas Republikas ģenerālprokurors Jānis Maizītis, kā arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāvji – Korupcijas novēršanas nodaļas galvenā speciāliste Ilze Leimane, kā arī KNAB izmeklētājs Rimants Kuzma. Jānis Maizītis ar jauniešiem dalījās pieredzētajā, strādājot ģenerālprokurora amatā, un sniedza savu viedokli par pašlaik Latvijā notiekošajiem procesiem. Savukārt KNAB speciālistus jaunieši iztaujāja par to, ko dara KNAB un to, kā notiek izmeklēšana, par skaļākajiem korupcijas skandāliem un kāda loma ir KNAB korupcijas novēršanā un apkarošanā Latvijā. Iepazīstoties tuvāk ar sabiedrības līdzdalības iespējām sociālpolitiskajos procesos, jaunieši uzzināja, kas ir trauksmes cēlēji un kāda ir to loma korupcijas gadījumu atklāšanā, kā arī dzirdēja par savu vienaudžu īstenotajiem sabiedriskās iniciatīvas projektiem Cēsīs, Saldū, Vaiņodē un Liepājā. Vienlaikus asociācijas “Papardes zieds” pārstāve jauniešus, no kuriem lielākā daļa šī gada rudenī pirmo reizi izmantos savas balsstiesības un piedalīsies vēlēšanās, iepazīstināja ar projektu “Pirmā reize”, kura ietvaros iepriekš sagatavoti jaunieši tiksies ar partijām un partiju apvienībām, lai uzdotu sev būtiskos jautājumus un, balstoties uz sniegtajām atbildēm un priekšvēlēšanu programmu analīzi, veidotu savu redzējumu par jaunatnes politikas perspektīvām.

Ņemot vērā to, ka jauniešu rakstītajās esejās bieži tika skarta Latvijas grūtā ekonomiskā situācija, jauniešiem bija iespēja iztaujāt Paulu Raudsepu, žurnāla “IR” komentētāju un Delnas padomes locekli, kurš vasaras skolas dalībniekiem skaidroja ekonomiskās krīzes cēloņus, kā arī diskutēja ar jauniešiem par scenārijiem, kam būtu jāseko, lai no tās izkļūtu.

Savukārt uzsverot šī gada aktuālākā politiskā notikuma – 10.Saeimas vēlēšanu tēmu -, Delnas politikas analītiķe Līga Stafecka ar jauniešiem diskutēja par jautājumiem, kas saistīti ar politiskajām partijām, to finansēšanu, priekšvēlēšanu kampaņas norises kārtību, kā arī iepazīstināja jauniešus ar Delnas īpaši vēlēšanām veltīto mājas lapu www.kandidatiuzdelnas.lv, kur tiek regulāri ievietota informācija saistībā ar vēlēšanām. Vasaras skola laikā arī tās dalībniekiem bija iespēja sniegt savu viedokli video intervijās par to, kas, viņuprāt, ir labs deputāta kandidāts, kas tiks ievietotas minētajā mājas lapā. Lai labāk izprastu ar vēlēšanām saistītos procesus, visas vasaras skolas laikā jaunieši īstenoja vēlēšanu kampaņu sevis dibinātām partijām, sacenšoties par uzvaru improvizētajās vēlēšanās, kas notika pasākuma noslēgumā.

Delnas īstenotas jauniešu izglītošanas programmas pirmie divi posmi bija lekciju cikls par jauniešu līdzdalību demokrātijā un korupcijas novēršanā 25 Latvijas vidusskolās, kā arī sniegtais atbalsts četriem Latvijas pilsētās īstenotajiem jaunatnes nevalstisko organizāciju projektiem, kuru galvenais mērķis bija attīstīt sadarbību starp jauniešiem un vietējo pašvaldību.

Lai iegūtu iespēju piedalīties vasaras skolā, jaunieši piedalījās Delnas izsludinātajā eseju konkursā “Es vērtēju. Man rūp.”,
iesniedzot darbus par tādām tēmām kā – “Kādā Latvijā es gribu dzīvot un kā to panākt?”, “Kādam jābūt politiķim, lai es viņam uzticētos?”, “Laba reputācija un politiķis ir divas savienojamas lietas”, “Es piedalīšos vēlēšanās, jo tas ir mans pienākums”. Ar jauniešu rakstītajām esejām un eseju konkursa rezultātiem ir iespējams iepazīties Delnas mājas lapā.

Programma tiek īstenota ar Fridriha Eberta fonda un Nīderlandes vēstniecības atbalstu. Delnas darbību atbalsta Īslande, Lihtenšteina un Norvēģija EEZ finanšu mehānisma un Norvēģijas finanšu mehānisma ietvaros un Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.

Kontaktpersona:
Laura Kornete
Jauniešu izglītošanas programmas projekta vadītāja
Tālr.: 67285585/ 26401584
E-pasts: laura.kornete@delna.lv


Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52