×

Delna apkopo informāciju par pirmsvēlēšanu datu bāzes rezultātiem, informē par mājas lapas www.kandidatiuzdelnas.lv turpmākajām iecerēm

Pirms 10.Saeimas vēlēšanām Delnas izveidotajā deputātu kandidātu reputācijas datu bāzē www.kandidatiuzdelnas.lv ir atrodama informācija par 69 no 100 Saeimā ievēlētajiem deputātiem. Par pusi no Saeimā iekļuvušajiem deputātiem netika atrasta informācija, kas atbilstu kādam no Delnas izvirzītajiem reputācijas vērtēšanas kritērijiem, vai arī tā bijusi salīdzinoši maznozīmīga.

Deviņus no tiem Delna vērtējusi kā nopietniem korupcijas riskiem pakļautas personas. No četriem deputātu vai premjera amata kandidātiem, kuri datu bāzē tika novērtēti kā „bīstami”, Saeimā iekļuvuši divi – apvienības „Par labu Latviju” pārstāvji A.Šlesers un A.Šķēle. Turklāt vēlētāji, kas savu balsi atdevuši par PLL, atzinīgi novērtējuši Šķēles un Šlesera sniegumu viņu vēlēšanu apgabalā Zemgalē un Rīgā, ievelkot visvairāk krustiņus. Saeimā netika ievēlēts kritiski vērtētais A.Melders no TB/LNNK, savukārt A.Lembergs vēlēšanās nekandidēja, bet tika iekļauts datu bāzē kā ZZS premjera amata kandidāts.

Mājas lapu pirms vēlēšanām aplūkoja aptuveni 44 tūkstoši unikālo lietotāju un lietotāji to turpina izmantot arī pēc vēlēšanām.

Šobrīd mājas lapā www.kandidatiuzdelnas.lv sadaļā „100 deputāti” vienuviet var iepazīties ar informāciju, kas pieejama par 69 Delnas analizētajiem deputātiem.

“Daudziem vēlētājiem kandidātu iepriekšējā darbība šajās vēlēšanās bija svarīga. Delna saņēma daudz atsauksmju, ka datu bāze ir palīdzējusi izdarīt izvēli. No otras puses, godīgums un atbildīgums daudziem vēlētājiem joprojām nav būtiskākie kritēriji, lai vēlētājs par kandidātu nobalsotu”, vērtē Delnas padomes priekšsēdētāja I.Voika.

Datu bāze turpmāk kļūs par Saeimas deputātu uzraudzības rīku
Delna iecerējusi turpināt atbalstīt vēlētāju atbildību arī starpvēlēšanu periodā, pārveidojot datu bāzi par ievēlēto deputātu uzraudzības rīku. Datu bāzes jaunajā versijā plānots atspoguļot katra deputāta darbību Saeimā un komisijās, balsojumus, saņemto kompensāciju apjomu, kā arī deputātu nostāju jautājumos, kas būtiski ietekmētu valsts tiesiskumu un pretkorupcijas situāciju Latvijā. Mājas lapai pašlaik tiek meklēts finansiāls atbalsts.

Informācija par www.kandidatiuzdelnas.lv
Pirms 10.Saeimas vēlēšanām deputātu kandidātu reputācijas datu bāzē tika apkopota informācija par 212 (35 no katra saraksta) deputātu kandidātiem – sarakstu līderiem un premjera amata kandidātiem sešos vēlēšanu sarakstos visos vēlēšanu apgabalos.

Kandidāti tika vērtēti pēc sešiem ar korupciju saistītiem kritērijiem: apšaubāma reputācija saistībā ar neētisku rīcību, atrašanās interešu konfliktā, izvirzītas apsūdzības ar korupciju saistītos noziedzīgos nodarījumos, lieli skaidras naudas uzkrājumi un neskaidri finanšu darījumi, bieža partiju maiņa un apšaubāma nonākšana valsts vai pašvaldību uzņēmumu padomēs un valdēs.

Kopumā no 212 kandidātiem šiem kritērijiem atbilda 88 kandidāti. Starp tiem 24 no “Par Labu Latviju” kandidātiem, 18 no “Vienotība” kandidātiem, 16 no “VL-TB/LNNK” un ZZS kandidātiem, pa 7 no SC un PCTVL sarakstiem.

Projektu atbalstīja Sorosa fonds – Latvija, Fridriha Eberta fonds un privātpersonu ziedojumi. Delnas darbību atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija Eiropas ekonomiskās zonas finanšu mehānisma un Norvēģijas finanšu mehānisma ietvaros, un Latvijas valsts ar Sabiedrības integrācijas fonda starpniecību.

Papildus informācija:
Inese Voika
Delnas padomes priekšsēdētāja
mob.tel.29284707

Pievienot komentāru

 •  

   

   

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

   

  rokas_gramataddddddbilde

  empiric_1