×

Delna ar prezidentu apspriedīs darāmo korupcijas mazināšanai Latvijā

Delna tiekas ar valsts prezidentu

Ceturtdien, 26.aprīlī biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” tiksies ar Valsts prezidentu Andri Bērziņu. Delna iepazīstinās ar nesen veikto Latvijas Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējumu, kas aptver 13 valsts pretkorupcijas ietvaru veidojošās jomas. Delna aicinās prezidentu un Stratēģiskās attīstības komisiju aktīvi atbalstīt korupcijas mazināšanu Latvijā, jo bez tās nav iespējama ekonomikas izaugsme un valsts attīstība.

“Ar 11.Saeimas vēlēšanām sabiedrība ir mazinājusi dažu īpaši šauru un savtīgu interešu ietekmi uz parlamentu un valdību. Tomēr tas nenozīmē, ka nu ar Latvijas politiku viss ir kārtībā un varam atslābt. Tieši otrādi – šis brīdis ir jāizmanto, lai stiprinātu institūcijas un likumus, kas ir svarīgi korupcijas ierobežošanai, bet iepriekš apzināti kavēti vai vienkārši atstāti novārtā,” saka Inese Voika, Delnas padomes priekšsēdētāja.

Delna sagaida, ka politiķi un amatpersonas līdzās ekonomikas izaugsmei, demogrāfijas veicināšanai un izglītības sistēmas reformēšanai kā prioritāti noteiks arī valstiskā godaprāta ietvara stiprināšanu. Lai arī pretkorupcijas jomā Latvijai ir savi panākumi, tomēr, kā secināts apjomīgajā starptautiskajā pētījumā par godaprātu 25 Eiropas valstīs, Latvijā nepieciešami daudzi būtiski uzlabojumi.

Pretkorupcijas pārmaiņām jāpārsniedz atsevišķus šaurus likumu grozījumus, un nepieciešama starpnozaru pieeja un sadarbība. Tas īpaši attiecas uz tiesu procesu paātrināšanu un efektivitātes uzlabošanu, amatpersonu atbildības pilveidošanu par pārkāpumiem publisko iepirkumu jomā un valsts līdzekļu izšķērdēšanā, kā arī korupcijas liecinieku aizsardzību, kad tie ceļ trauksmi un daudzi citi. Delna redz KNAB kā vienu no partneriem situācijas uzlabšanā korupcijas jomā, tomēr tā nedrīkst palikt vienīgā institūcija valstī, kam rūp korupcija.

“Valsts prezidenta institūcijai var būt liela ietekme uz šo procesu, tāpēc Delna aicina A.Bērziņu atbalstīt jau sagatavotās iniciatīvas un nākt ar savējām,” turpina I.Voika.

Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējums ir vispusīga pretkorupcijas ietvara analīze, kas novērtē 13 institūciju un nozaru spēju pretoties korupcijai un iesaistīties tās mazināšanā. Pētījumā vērtēta situācija no 2008. līdz 2011.gadam. Pētījums vienlaicīgi ir veikts 25 Eiropas valstīs. Tas īstenots ar Eiropas Komisijas Iekšlietu ģenerāldirektorāta Noziedzības novēršanas un apkarošanas programmas finansiālu atbalstu pēc starptautiski atzītas Transparency International metodoloģjas. Reģionālais ziņojums tiks publicēts 2012.g. pirmajā pusē.

Latvijas Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējums pieejams Delnas interneta lapas www.delna.lv sadaļā Publikācijas. Delna šobrīd strādā pie pētījuma rekomendāciju ieviešanas dzīvē.

Plašākai informācijai: Kristaps Petermanis, Delnas direktors, ti@delna.lv, 26788710.

Foto: president.lv

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52