×

Delna apšauba MK lēmuma par fotoradaru iepirkšanu likumību

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas amatpersonu publiskajiem izteikumiem, Ministru Kabinets 25.septembrī ir pieņēmis lēmumu atļaut iegādāties līdz 57 fotoradariem no Vācijas uzņēmuma „Vitronic GmbH”, nepiemērojot Publisko iepirkumu likumu. Tā kā šajā gadījumā nav saskatāms būtisku valsts drošības interešu apdraudējums Latvijas un ES tiesību izpratnē, plānotais fotoradaru iepirkums bez konkursa Delnas vērtējumā ir neatbilstošs ES likumdošanai.

To, kādos gadījumos drīkst nepiemērot Publisko iepirkumu likumā paredzēto konkursa procedūru, ir skaidrojis gan Iepirkumu uzraudzības birojs, gan Eiropas Savienības Tiesa. Arī tiesu praksē ir skaidri nostiprināts, ka minēto likuma normu drīkst piemērot tikai tiešām neparedzamu jeb tā saukto force majeure apstākļu gadījumā un tad, kad jāaizsargā valsts noslēpums. Vienmēr rūpīgi jāvērtē, vai mērķi nav iespējams sasniegt ar citām publiskā iepirkuma procedūrām. Pie tam, saimnieciski mērķi nevar būt pamatojums Publiskā iepirkuma likuma procedūru un attiecīgo ES likumu nepiemērošanai.

“Ņemot vērā fotoradaru iepirkuma vēsturi, valdības vēlme izvairīties no godīgas konkurences un labākās cenas iegūšanas ir nepieņemama,” saka Delnas direktors Kristaps Petermanis.

Delna ir nosūtījusi iesniegumus Ministru kabinetam un Iekšlietu ministrijai, pieprasot nekavējoties publiskot Ministru kabineta lēmumu un tā pamatojumu. Steidzamība pamatojama ar to, ka, iespējams, jau 25.oktobrī beidzas procesuālais termiņš, ja būtu nepieciešams MK lēmumu apstrīdēt tiesā.

LTV sižets “Jauna konkurssa par fotoradariem nebūs”

Delna lūdz juristu un sabiedrības atbalstu, lai sagatavotu maksimāli kvalitatīvu izvērtējumu un dokumentus sabiedrības interešu aizstāvībai.
Plašākai informācijai:
Kristaps Petermanis, Delnas direktors
26788710, kristaps.petermanis@delna.lv
Papildus materiāli:
1. Publisko iepirkumu uzraudzības biroja skaidrojums par Publisko iepirkumu likuma
3.panta trešās daļas 2.punkta piemērošanu lasāms šeit.

2. Delnas vēsutule Ministru kabinetam un Iekšlietu ministrijai.

Foto: Will-Joel-Taylor, Flickr

5 Komentāri
 1. Vitolds
  2012-10-17 pulksten 7:19 am

  Ļoti ceru, ka Delnai izdosies izcīnīt jauna konkursa rīkošanu fotoradaru sāgā! Nav pieļaujams, ka valdība rīkojas ar nodokļu maksātāju naudu, kā viņai tīk!

 2. 2012-10-17 pulksten 7:38 am

  Paldies par atbalstu. Noteikti neapstāsimies!

 3. Raivo
  2012-10-19 pulksten 12:03 pm

  Pilnīgi piekrītu veidoklim. Absolūti nepieļaujami, ka tās iekārtas pērk bez iepirkuma procedūras un atrunas kāpēc tas ir jādara, pēc tā kas izskanējis publiskajā telpā, pilnībā neiztur kritiku. Un jebkurā gadījumā – Jebkura auditora atzinums var būt subjektīvs, kā arī ietekmējams, vēl jovairāk gadījumā, ja auditors izvēlēts bez konkursa!!!
  Faktiski tā ir arī klaja ņirgāšanās par citiem pretendentiem, kas varbūt būtu spējīgi piedāvāt ievērojami labākas cenas, bet viņiem šāda iespēja pat netiek dota!

 4. Raivo
  2012-10-19 pulksten 12:07 pm

  Turklāt, ja V-Traffic radari ir tik labi un viņu cenas ir tik labas, tad kāpēc būtu jābaidās no jauna konkurs? Viņiem pat varbūt būs priekšrocības ar dažu stacionāro daradu kastēm, kuras viņi jau ir uzcēluši. Acīmredzot tāpēc, ka tad tā lieta vairs nav tik saulaina, kā nopērkot bez tendera! Kas loģiski liek aizdomāties par augstu varbūtību valsts līdzekļu neefektīvai izmantošanai!

 5. 2012-10-20 pulksten 5:22 am

  Jauns vai lietots?
  Rodas jautājums vai valsts lietotos fotoradarus plāno iegādāties, maksājot par tiem sākotnējo cenu (jauna iekārta ar garantiju)? Loģiski ir ņemt vērā fizisko nolietojumu un pagājušo garantijas laiku. Tas nosaka, ka fotoradara iegāde nevar notikt par summu, kura tiek piemērota jaunam fotoradaram. Tātad, pirms iegādes ir jāveic fotoradaru novērtējums atbilstoši to nolietojumam, nosakot to paredzēto ekspluatācijas laiku.
  Padoms- ja valsts plāno lietotos fotoradarus iegādāties par jaunu cenu, tad noteikti ir jāizskata šī lēmuma ekonomiskais pamatojums. Loģiski ir iegādāties jaunus ar pilnu garantijas laiku.

Pievienot komentāru

 •  

   

   

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

   

  rokas_gramataddddddbilde

  empiric_1