×

Liepājas Metalurga mācības un aicinājums valdībai

Liepājas metalurgsLai stiprinātu vēlētāju atmiņu, portāls www.deputatiuzdelnas.lv šodien publicē atskatu uz Liepājas Metalurga gadījumu un valdības lēmumiem, atbalstot šo uzņēmumu. Tas atrodams sadaļā, kur hronoloģiski atspoguļoti lielākie korupcijas un politikas skandāli Latvijā.

“Valdības garantijas Liepājas Metalurgam ir spēkā un nav skaidrs, cik nodokļu maksātāju naudas būs vajadzīgs. Valdībai pēc iepriekš pieļautām kļūdām jābūt atklātai par tālākajiem soļiem Metalurga sakarā, savlaicīgi un regulāri informējot sabiedrību”, teica Delnas padomes priekšsēdētāja Inese Voika.

“Skaidrs, ka līdz šim politiķi īstenoja aklas ticības politiku Metalurga īpašniekiem, un tas ir risks, ko nedrīkst pieļaut. Valdībai, lemjot par garantijām vai finansējumu privātā sektora uzņēmumiem, labai pārvaldībai jābūt par vienu priekšnosacījumu. Tāda prakse ir starptautiskajiem finansētājiem, un tā jārīkojas arī Latvijai.”, komentēja Inese Voika.

Delna uzskata, ka, lai prasītu atbildību no privātajiem īpašniekiem, valdībai jāsāk pašai ar saviem īpašumiem, pieņemot likumu, kas būtiski uzlabos pārvaldību valsts un pašvaldību rīcībā esošajos uzņēmumos. Likumprojekts pēc gadu ilgas virzības pieņemts Ministru Kabinetā, tagad Saeimas uzdevums to konstruktīvi virzīt.

Līdz 2013.gadam par Liepājas Metalurgu vairāk runāja kā par veiksmes stāstu, un nepievērsa uzmanību auditoru un ekspertu izteikumiem, ka uzņēmums netiek efektīvi pārvaldīts un ka biznesa modelis varētu nebūt ilgtspējīgs. Valsts šobrīd ir pārskaitījusi pirmo uzņēmuma nesegto valsts galvotā kredīta maksājumu 4,3 miljonu latu apmērā, bet tas, kāds būs uzņēmuma turamākais liktenis, joprojām nav skaidrs. Medijos publicētā informācija liecina, ka valsts būs zaudētāja gan gadījumā, ja tai ir jāturpina segt galvotā kredītsumma, gan ļaujot uzņēmumam bankrotēt.

Raksts par Liepājas Metalurgu atgādina, ka Latvijas valsts bijusi ļoti dāsna pret Metalurgu 2006.gadā, kad Ministru prezidents bija Aigars Kalvītis no Tautas partijas.  Valdība pieņēma noteikumus par aptuveni 22 miljonus latu vērtu paaugstinātas jaudas elektroenerģijas pieslēguma izbūvi speciāli uzņēmumam. Izmaksas tika iekļautas elektroenerģijas tarifā, līdz ar to par pieslēgumu samaksāja visi elektrības patērētāji. 2009.gada pašā nogalē galvojumu par privātā uzņēmuma kredītu parakstīja Valda Dombrovska vadītās valdības finanšu ministrs Einars Repše. Priekšlikumu par 112 miljonu latu galvojumu LM aizņēmumam Saeimā iesniedza dažādām partijām piederoši, galvenokārt ar Liepāju saistīti deputāti: Uldis Grava (Jaunais laiks), Pēteris Hanka (ZZS), Jānis Lagzdiņš, Aigars Kalvītis, Aija Barča (visi Tautas partija), Valērijs Agešins (Saskaņas centrs) un Andris Bērziņš (LPP/LC). Priekšlikums tika iesniegts tikai uz Budžeta likuma otro lasījumu, un nekādas debates parlamentā neraisīja

DeputatiUzDelnas.lv hronoloģijas mērķis ir uzlabot sabiedrības atmiņu par svarīgākajiem notikumiem politikā. Ņemot vērā to, ka daudzi no apšaubāmiem lēmumiem tiek pieņemti politiskā līmenī, tieši vēlētāju balsis ir politiskās atbildības instruments, pienākot vēlēšanu dienai.

Plašāka informācija:

Evija Goluba
Deputatiuzdelnas.lv
67285585/ 29660930

evija.goluba@delna.lv

Projektu „Atbalsts projekta „DeputatiUzDelnas.lv” darbībai 2013.gadā” finansiāli atbalsta Sorosa fonds – Latvija. Plašāka informācija par Sorosa fondu – Latvija atbalsta virzieniem pieejama internetā www.sfl.lv.

Pievienot komentāru

 •  

   

   

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

   

  rokas_gramataddddddbilde

  empiric_1