×

Delna brīdina no neizbēgama korupcijas riska uzturēšanās atļauju kvotu dēļ

abi logoooo

2013.gada 9.oktobrī

“Sabiedrība par atklātību – Delna” brīdina valdību veidojošās partijas par korupcijas riskiem, kas neizbēgami veidojas, ieviešot kvotas uzturēšanās atļauju iegūšanai.

“Šis ir klasisks korupcijas slazds, kas aprakstīts korupcijas pētnieku klasikas darbos, un būtu nepieļaujami, ja valdība tajā apzināti iekristu”, komentē Delnas direktors Gundars Jankovs.”Nosakot deficītu iekārojamai mantai, tiek automātiski radīta virkne problēmu. Iepriekšējā pieredze ar kvotām liecina, ka Latvijas valdība ar to nespēj tik galā pārskatāmi un godīgi. Daudz efektīvāk ir radīt pārskatāmu un atvērtu mehānismu bez kvotām, kas sasniegtu līdzīgu politisku mērķi un būtu daudz lētāk un efektīvāk”.

Delna vēlas uzsvērt, ka nepiedalās politiskajā diskusijā par to, vai uzturēšanās termiņatļaujas ir vai nav jāpatur 2014. gada budžetā. Taču Delna uzskata par savu pienākumu brīdināt par korucijas riskiem valsts pārvaldē.

Par korupcijas definīcijas klasiku tiek uzskatīta Roberta Klitgārda definīcija, kas skaidro, ka korupcija rodas, ja ir monopols plus patvaļa, mīnus atskaitīšanās. Kvotu sistēma pēc būtības uzskatāma par monopola izveidošanu uz kādu resursu. Latvijā šobrīd nav mehānisma, kas nodrošinātu atklātu un pārskatāmu kvotu izsniegšanu. Tādu radīt būtu dārgi un neefektīvi, un arī, ja tas darbotos, paredzams, ka vēlme iegūt uzturēšanās atļaujas un finanšu resursi pircēju rīcībā radītu augsni amatpersonām pārkāpt noteikumus privāta labuma gūšanai.

Latvijas prakse, piemēram, ar zaļās enerģijas kvotu izsniegšanu Ekonomikas minisitrijas paspārnē bijusi nepārskatāma un atbalstījusi atsevišķas privātas intereses, radījusi izmaksu riskus Latvijas tautsaimniecībai. Šobrīd Ekonomikas ministrija strādā pie šo problēmu risināšanas. Šis piemērs Delnas skatījumā spilgti rāda nepārdomātu kvotu ieviešanas riskus.

Sīkāka informācija : Sabiedrība par atklātību Delna

Gundars Jankovs, direktors, 26672234

www.sif.lv | www.eeagrants.lv |  www.eeagrants.org

Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija

Programmu finansē EEZ finanšu instruments un  Latvijas valsts

Viens komentārs
 1. Andrējs Krūmiņš
  2013-10-24 pulksten 9:32 am

  Diemžēl Jūsu brīdinājums par korupcijas risku kvotu ieviešanā tiek izmantots, lai turpinātu vienas niecīgas, bet ietekmīgas sabiedrības daļas demagoģiskos apgalvojumus par termiņuzturēšanās atļaujām. Ar nekustamā īpašuma tirdzniecību saistīto biznesu pārstāvji visiem iespējamajiem līdzekļiem rada spiedienu uz Saeimu un veido sabiedrībā kļūdainu viedokli par uzturēšanās atļauju nozīmību valsts ekonomikā. “Izcils” piemērs ir 24.oktobra žurnālā IR publicētā reklāma. Likumprojekta normas skar tikai BONUSA piešķiršanas ierobežošanu, nevis investīciju ierobežošanu. Statistika rāda, ka t.s. investīcijas īpašumos būtiski pārsniedz investīcijas ražojošajās nozarēs. Tāpēc bonusu piešķiršana par īpašumu iegādi rada tautsaimniecības nelīdzsvarotu attīstību, kas atkal var novest pie krīzes.
  Bez tam NĪ pirkšanas stimulēšana rada cenu pieaugumu un līdz ar to ierobežo mājokļa pieejamību Latvijas iedzīvotājiem. Piemēram, Dzirnavu ielas 113A namīpašnieks saskatījis lielisku iespēju nopelnīt pārdodot dzīvokļus uzturēšanās atļauju tīkotājiem un masveidā izliek uz ielas īrniekus. Īrniekiem, kas tiesiskā ceļā pretojas izlikšanai, tiek atslēgta apkure un ūdens, tādējādi tiek radīti neciešami dzīves apstākļi. Īres valdei nav iespējas pārtraukt šō patvarību.

Pievienot komentāru

 •  

   

   

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

   

  rokas_gramataddddddbilde

  empiric_1