×

DELNA panāk KNAB attīstības modeļu sabiedrisko apspriešanu

Pēc biedrības „Sabiedrības par atklātību – Delna” (Delna) ierosinājuma Ministru prezidente Laimdota Straujuma ir piekritusi nevirzīt  jautājumu par Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) turpmāko darbību apspriešanai valdībā, bet turpināt konsultācijas ar ekspertiem un organizēto pilsonisko sabiedrību, organizējot sabiedrisko apspriešanu, par atbilstošākajiem risinājumiem KNAB darbības uzlabošanai un politiskās neatkarības nodrošināšanai.  

Delna piedāvā organizēt plašāku diskusiju ar sabiedrību, tai skaitā iesaistot starptautiskus ekspertus,  lai valdībai un vēlētājiem būtu iespēja iegūt argumentētu vērtējumu un priekšlikumus par KNAB darbības uzlabošanu un politiskās neatkarības nodrošināšanu.

Delnu nepārliecina argumenti, kurus līdz šim  valdība ir izmantojusi, lai panāktu izmaiņas KNAB  pārvaldībā, tai skaitā, Delna neatbalsta uzraudzības maiņas nepieciešamību. „Sadalot KNAB funkcijas, nododot tās citām valsts iestādēm, būtiski mainot KNAB institucionālo uzbūvi un kļūstot par iekšlietu struktūru, KNAB nebūs atbilstoši organizēts starptautiskiem pretkorupcijas organizāciju darbības principiem, kā arī tiks mazināta KNAB neatkarība. KNAB kā institūcija un tās paveiktais politiskās korupcijas apkarošanā tiek vērtēt ar pozitīvu tendenci, īpaši starptautiskajā vidē, kas liek secināt, ka būtisks jautājums ir par esošās sistēmas darba spēju nodrošināšanu, nevis pārstrukturēšanu. Tieši KNAB neatkarības stiprināšana ir viens no galvenajiem ieteikumiem Eiropas Savienības, GRECO un citos starptautiskajos ziņojumos, kuros apskatīta Latvijas spēja un institucionālais ietvars cīnīties ar korupciju,” norāda Delnas direktors Gundars Jankovs.

 

KNAB  nav vienkārša tiesībsargājoša institūcija, kuras uzdevums ir apkarot noziegumu. KNAB funkcijas ir politiski jūtīgas, jo tas nodarbojas ar pretkorupcijas politikas plānošanu un preventīvo pasākumu īstenošanu, noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā izmeklēšanu, kriminālizlūkošanu un operatīvo darbību, politisko partiju finansēšanas kontroli, interešu konfliktu novēršana valsts amatpersonu darbībā.

2014.gada 9.decembrī Delna  vērsās pie Ministru prezidentes ar aicinājumu nevirzīt priekšlikumus par KNAB darba uzlabošanu valdībā, bez iepriekšējas apspriešanas ar ekspertiem un organizēto pilsonisko sabiedrību. Delna, domnīca „Providus” un Valsts kanceleja 23.janvārī plāno rīkot ekspertu diskusiju un analizēt  publiski izskanējušos pārmaiņu piedāvājumus.

Plašāka informācija:

Gundars Jankovs

Sabiedrības par atklātību – Delna, Transparency International Latvijas nodaļas direktors

A.Čaka ielā 49-4, Rīga, LV 1011

Kontakti: (+371) 67285585, Mob.: (+371) 26672234, ti@delna.lv

www.kandidatiuzdelnas.lv, www.delna.lv, www.draugiem.lv/delna,

www.facebook.com/biedribadelna, https://twitter.com/delna_lv

Pievienot komentāru

 •  

   

   

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

   

  rokas_gramataddddddbilde

  empiric_1