×

Pēc četriem gadiem Valsts prezidents jāvēl atklāti

“Sabiedrība par atklātību – Delna” aicina Saeimas deputātus rīt, 3.jūnijā, izdarīt izvēli par Valsts prezidentu, vadoties no valstiskām nevis partejiskām vai sabiedrībai slēptām interesēm.  Delna arī izsaka pārliecību, ka pēc četriem gadiem Valsts prezidenta vēlēšanas janotur atklātā balsojumā, un Satversmes izmaiņas jāpanāk savlaicīgi.

„Esošo Valsts prezidentu kandidātu publiska uzklausīšana un sabiedrības iesaistīšanās padarījusi Valsts prezidenta priekšvēlēšanu laiku atklātāku un konstruktīvāku nekā līdz šim. Tomēr slēptais balsojums un iespējama vēl nenosauktu kandidātu parādīšanās turpmākajās vēlēšanu kārtās joprojām met ēnu pār Latvijas politiku, kurā slēptas vienošanās un sabiedrības viedokļa neuzklausīšana turpina būt par ikdienu”, komentēja Delnas direktors Gundars Jakovs.

Ikvienam Saeimas deputātam jāspēj pamatot savs balsojums, un Valsts prezidenta izvēle nevar būt izņēmums, uzskata Delna.  Valsts prezidents šobrīd ir vienīgā Saeimas ieceltā amatpersona, kuru ievēl slēgtā balsojumā.

Kopš 2011.gada par atklātām kļuvušas pārējo amatpersonu vēlēšanas Saeimā. Atklāti notiek Valsts kontroliera, tiesnešu, Satversmes aizsardzības biroja vadītāja, ģenerālprokurora, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadītāja, Centrālās vēlēšanu komisijas vadītāja, Satversmes tiesas tiesnešu un citu amatpersonu apstiprināšana Saeimā.

“Esam gandarīti, ka izpildīta Delnas prasība, ar ko pirms četriem gadiem, vēlot Valsts prezidentu, ieradāmies pie Saeimas. No 10 punktiem par to, kā atgriezt nozagto valsti, viena bija tieši par atklātu valsts augstāko amatpersonu ievēlēšanu”, komentēja G.Jankovs.

Vairākām Saeimas ieceltām amatpersonām var nākties daudz tiešākā mērā nekā Valsts prezidentam pieņemt lēmumus par Saeimas deputātiem. Tomēr gan Ģenerālporokurora, gan Augstākās tiesas priekšnieka, ja ņemam par piemēru pēdējos Saeimas lēmumus, noritējuši bez starpgadījumiem. Tikmēr iepriekš, slēpto balsojumu laikā, bieži balsojums bijis pretējs solītajam. “Tāpēc atklāto balsojumu praksi vērtējam kā darbotiesspējīgu un Latvijai šobrīd ļoti vajadzīgu. Ceram, ka atklātas Valsts prezidenta vēlēšanu procedūra uzlabos Latvijas politisko kultūru”, uzsver G.Jankovs.

Balsojumā Saeimā šī gada februārī par atklātām prezidenta vēlēšanām pret likumprojekta izskatīšanu nobalsoja opozīcijā esošie Saskaņas centrs un No sirds Latvijai deputāti, kā arī valdības koalīcijas Zaļo un Zemnieku savienība.

“Drīz mamabalss.lv būs savākusi vajadzīgos parakstus, lai likumprojekts kā sabiedrības iniciatīva atgrieztos Saeimā. Aicinām deputātus pārvērtēt savu nostāju šajā jautājumā un rīkoties valstiski, lai pēc četriem gadiem Valsts prezidenta ievēlēšana būtu atklāta. ”, uzsver G.Jankovs.

Vairāk par 10 punktu “Kā atgūt nozagto valsti” izpildi kopš 2011.gada

http://providus.lv/musuvalsts/monitorings/1

Manabalsss.lv balsojums par atklātām Valsts prezidenta vēlēšanām

https://manabalss.lv/par-atklatu-balsojumu-valsts-prezidenta-velesanas/show

Plašāka informācija:

Gundars Jankovs

Sabiedrības par atklātību – Delna, Transparency International Latvijas nodaļas direktors

A.Čaka ielā 49-4, Rīga, LV 1011

Kontakti: (+371) 67285585, Mob.: (+371) 26672234, ti@delna.lv

www.delna.lv, www.deputatiuzdenas.lv, www.draugiem.lv/delna, www.facebook.com/biedribadelna, https://twitter.com/delna_lv

Pievienot komentāru

  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

    bilde

    empiric_1