×

DELNA UN PROVIDUS DEPUTĀTIEM PREZENTĒS SAEIMAS MONITORINGA REZULTĀTUS

Otrdien, 20.jūnijā plkst. 13.30 domnīcas PROVIDUS un Sabiedrības par atklātību – Delna pārstāvji Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē prezentēs rezultātus, kas iegūti, monitorējot Saeimas darbu no 2015. gada novembra līdz 2017. gada maijam. Rezultāti apkopoti ziņojumā “Saeima tuvplānā”.

.

Monitorings tika veikts ar mērķi konstatēt korupcijas pazīmes un riskus likumprojektu izskatīšanā un amatpersonu iecelšanā. Rezultāti parādīja, ka korupcijas vai tā sauktās valsts sagrābšanas pazīmes Saeimā ir drīzāk izņēmuma, nevis parasta parādība. Saeimā kopumā stabili iesakņojies demokrātiskas valsts parlamentam atbilstošs lemšanas process un darba stils. Tomēr ir vērojamas arī vairākas sistemātiskas problēmas, piemēram, tiek pieņemti likumu grozījumi, kuru nepieciešamība nav pamatota vai deputāti nav pārliecināti par svarīgiem faktiskajiem vai tiesiskajiem apstākļiem. Nereti arī izpildvara nostāda deputātus situācijā, kur lēmums jāpieņem laika trūkuma vai nepietiekamas informācijas apstākļos.

.

Tāpat konstatētas nepilnības Saeimas komisiju atklātībā – grūti noskaidrot, kā konkrēts deputāts komisijā balsojis, diskusiju saturs netiek publicēts stenogrammas vai audio/ video ieraksta formā, nav publiskoti principi, saskaņā ar kuriem izvēlēties, ko aicināt uz kuru jautājumu apspriešanu komisijās. Dažreiz likumprojektu apspriešanā komisijās mērķtiecīgi tiek apgrūtināta nevēlamu viedokļu paušana vai arī pret šo viedokļu paudējiem tiek vērsti naidīgi personiski uzbrukumi. Pie diskriminējošas prakses ir pieskaitāmi arī visai biežie gadījumi, kad bez argumentācijas tiek noradīti saprātīgi opozīcijas deputātu priekšlikumi.

.

.

10 SOĻI LABĀKAI UN GODĪGĀKAI LATVIJAI

.

Delna un PROVIDUS pirms 12. Saeimas vēlēšanām 2014. gadā izveidoja desmit soļu plānu labākai un godīgākai Latvijai. Monitoringa ietvaros tika pētīts, vai Saeima nebremzē iniciatīvas, kas nepieciešamas šo soļu izpildei. Šādu gadījumu izrādījās maz, taču 2017. gada maija beigās pilnībā bija izpildīti tikai 4 un daļēji izpildīti 16 no pavisam 45 konkrētajiem uzdevumiem.

.

paveiktais_final

daramais_final

.

Vairāk informācijas: Liene Gātere, Sabiedrības par atklātību – Delna direktora vietniece, +371 67285585, liene.gatere@delna.lv

.

Saeimas monitorings tika veikts projekta “Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums” ietvaros. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund un Sabiedrības integrācijas fonds. Par publikāciju saturu atbild Sabiedrība par atklātību – Delna un domnīca PROVIDUS. 

vienkarss_bez_laukuma_rgb_v_lv-5

Pievienot komentāru

 •  

   

   

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

   

  rokas_gramataddddddbilde

  empiric_1