×

Aicinām nekavējoties izmeklēt apgalvojumus par bankas ABLV iesaisti naudas atmazgāšanā

Finance Papers Offshore Dollar Scandal Panama

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) uzskata, ka ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas (FinCEN) ierosinājums piemērot sankcijas bankai ABLV par iesaistīšanos naudas atmazgāšanā un amatpersonu kukuļošanā nav pārsteigums un signalizē par akūtu nepieciešamību turpināt pilnveidot izmeklējošo un uzraugošo iestāžu spējas novērst naudas atmazgāšanu caur Latviju.

.

ABLV banka naudas atmazgāšanas skandālos bijusi iesaistīta arī iepriekš, taču šoreiz FinCEN apgalvojumi ietver arī iestāžu kukuļošanu, lai caur banku pludinātu miljonos eiro mērāmas nelegālas naudas summas. Tas rada riskus valsts drošībai  un ir izdevīgi krimināliem grupējumiem, korumpantiem un kleptokrātiskiem režīmiem.

.

Reaģējot uz KNAB paziņojumu par resoriskās pārbaudes uzsākšanu, Delna aicina KNAB un FKTK izmeklēt apgalvojumus par ABLV bankas nelegālajām darbībām un atklāt vainīgos.

.

Pēdējo divu gadu laikā panākts ievērojams progress centienos ierobežot Latvijas finanšu sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu, tostarp stiprināta FKTK uzraudzības un sodu piemērošanas kapacitāte, ieviesta ES ceturtā noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas direktīva un pieņemti noteikumi, lai mazinātu risku, kas saistīts ar banku sadarbību ar neuzraudzītiem nefinanšu sektora pakalpojumu sniedzējiem.

.

Lai turpinātu stiprināt naudas atmazgāšanas novēršanas spējas, Delna atkārtoti uzsver nepieciešamību iegūt skaidrāku pārskatu par Latvijas banku paļaušanos uz nefinanšu sektora partneriem un ārzonu pakalpojumu sniedzējiem klientu piesaistē. Kā norādīts 2018.gada janvārī publicētajā Delnas pētījumā, naudas atmazgātāji bieži izmantojuši starpniekfirmu pakalpojumus, kas apzināti vai neapzināti ir palīdzējušas izveidot simtiem anonīmas čaulas kompānijas ofšoru valstīs un atvērt bankas kontus Latvijā un citviet pasaulē.

.

Vairāk informācijas: Liene Gātere, biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” direktora p.i., +371 67285585, liene.gatere@delna.lv

(Attēls: Creative commons)

Pievienot komentāru

  • CPI2018Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

     

    rokas_gramataddddddbilde

    empiric_1