×

DELNAS VASARAS SKOLAS DALĪBNIEKI DALĀS IESPAIDOS

No 2019. gada 27. līdz 30. jūnijam Cēsīs, Ruckas muižā notika jau ceturtā Delnas vasaras skola.

Šogad vasaras skolā piedalījās vairāk nekā 20 motivēti un aktīvi iedzīvotāji vecumā no 19 līdz 58 gadiem no visas Latvijas. Dalībnieku pārstāvētās pilsētas: Cēsis, Daugavpils, Jelgava, Kandava, Kuldīga, Liepāja, Ludza, Pāvilosta, Saulkrasti, Sigulda, Tukums, Valmiera un Rīga. Dalībnieku nodarbošanās: žurnālisti, skolotāji, pašvaldību un valsts iestāžu darbinieki, nevalstisko organizāciju aktīvisti, studenti u.c. profesiju pārstāvji.

Vasaras skolā dalībnieki padziļināti izzināja tādus jautājumus kā informācijas un datu atklātība, publisko iepirkumu un ES fondu finansējuma izlietojuma uzraudzība, pilsoniskā līdzdalība, iedzīvotāja un pašvaldības attiecības u.c. Četru dienu programmā bija iekļautas ne tikai interesantas lekcijas, praktiskas nodarbības un darbs komandās, bet arī dalība sarunu festivālā LAMPA.

Vasaras skolu atklāja Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs un Delnas padomes priekšēdētājs Valdis Liepiņš. Nodarbības vadīja zinošākie Latvijas un ārvalstu eksperti:

 • Pierre Mesure (Transparency International Zviedrijas nodaļas biedrs un atvērto datu rīku attīstītājs organizācijā Digidem Lab)
 • Ieva Dunčikaite (Transperancy International Lietuvas nodaļas eksperte)
 • Aive Pevkur (Transparency International Igaunijas nodaļas eksperte)
 • Nellija Ločmele (žurnāla IR galvenā redaktore)
 • Lolita Tomsone (aktīviste un Žaņa Lipkes memoriāla direktore)
 • Madara Ūlande (Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas bijusī direktore)
 • Līga Stafecka (domnīcas Providus pētniece)
 • Dāvis Sirmais (KNAB)
 • Atis Egliņš-Eglītis (Cēsu novada Attīstības un būvniecības pārvaldes vadītājs)
 • Delnas eksperti.

 

Dalībnieki norādīja, ka ir saskārušies ar problēmām un meklē risinājumus šādas jomās:

 • Korupcijas draudi un trauksmes celšana Latvijā, t. sk. veselības aprūpes un izglītības sistēmā, iepirkumos u. c. nozarēs,
 • Iespējamā korupcija pašvaldību darbībā, budžetu plānošanā un izlietojumā,
 • Nevalstisko organizāciju iesaistīšanās pašvaldību un valsts iestāžu uzraudzīšanā,
 • Konkurences kropļošana un naudas atmazgāšana,
 • Iedzīvotāju un žurnālistu iespējas iesaistīties korupcijas atklāšanā.

Daudzi dalībnieki atzina, ka lekcijas un darba grupas bija lieliska iespēja novērtēt problēmas un risinājumus no dažādām perspektīvām.

 

Vasaras skolas dalībieki un organizatori dalās iespaidos:.

.

ATSKATS UZ VASARAS SKOLAS PROGRAMMU

 

Dalībnieki ieinteresēti klausījās Jāni Rozenbergu un Ati Egliņu- Eglīti no Cēsu novada pašvaldības un iedvesmojās no viņu aizrautības, patiesīguma, pieejamības un mūsdienīguma. Vairāki dalībnieki dalījās pieredzes stāstos par ticības zudumu, vilšanos savu pašvaldību pārstāvju godīgumā, attieksmē, darba stilā un Vasaras skolā guva pārliecību – iespējama arī citāda attieksme no pašvaldības pārstāvjiem.

Daudz jautājumu rosināja arī KNAB pārstāvja Dāvja Sirmā lekcija par KNAB darbu un Delnas eksperta Jāņa Veides nodarbība par “integritātes paktu” – instrumentu, kas radīts nolūkā novērst korupciju publiskajos iepirkumos, kas finansēti vai līdzfinansēti ar Eiropas Savienības atbalstu. Jānis Veide sniedza ieskatu  Rīgas satiksmes īstenotā Skanstes tramvaja projekta iepirkumu uzraudzības gaitā un skaidroja priekšnoteikumus pilsoniskās sabiedrības iesaistei iepirkumu uzraudzībā.

Ar lielu interesi vasaras skolas dalībnieki piedalījās pēcpusdienas nodarbībā ar Nelliju Ločmeli, žurnāla IR galveno redaktori, kas notika Cēsu mākslas telpā “Mala”. Nellija Ločmele dalījās pieredzē par žurnāla izveidi un liecībās par paveikto un pieredzēto, strādājot pētnieciskajā žurnālistikā un cīnoties pret korupciju Latvijā.

Daļa dalībnieku uzsvēra, ka guvuši padziļinātu izspratni un jaunu ieinteresētību atvērto datu jomā pēc Ievas Dunčikaites (Transperancy International Lietuvas eksperte), Antonio Greko (Delnas eksperts) un Pierre Mesure (Digidem Lab programatūru izstrādātājs) lekcijām. Viņi skaidroja, kā atklātos datus izmanto citās valsīts, cīnoties ar korupciju, un kāpēc un kādā veidā pašvaldībās ieviest līdzdalības budžetu. Vasaras skolas lekciju laikā noritēja diskusijas par to, kā un kas varētu veicināt pašvaldības un Latvijas valdības apņēmību strādāt godīgāk, caurskatāmāk, nodrošinot atvērto datu pieejamību sabiedrībai, vienkāršojot administratīvas procedūras un uzlabojot regulējošos noteikumus.

Ceturtajā, noslēdzošajā, Vasaras skolas dienā prezentācijas un darba grupas vadīja Lolita Tomsone (Žaņa Lipkes memoriāla direktore un sabiedriskā aktīviste) un Madara Ūlande (Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas bijusī direktore).  Abas lektores dalījās ar personīgo pieredzi un praktiskiem ieteikumiem par aktīvismu un sociālo uzņēmējdarbību. Uzrunām, jautājumu un atbilžu laikam sekoja grupu darbs. Dalībnieki identificēja savus resursus un iespējas meklēt un saņemt praktisku palīdzību, finansējumu un cita veida atbalstu, lai varētu efektīvi darboties un ieviest pozitīvas pārmaiņas savās kopienās.

Arī šogad Delnas vasaras skola tika stratēģiski ieplānota laikā, kas sakrīt ar sarunu festivālu LAMPA, tādejādi nodrošinot skolas dalībniekiem iespēju piedalīties aizraujošās lekcijās, diskusijās un sarunās par demokrātiju, pilsonisko līdzdalību, atklātību, korupciju, u.c. Sarunu festivāla LAMPA divās dienās bija iespēja asināt prātu, paplašināt redzesloku un izaicināt savus priekšstatus, kā arī izteikt viedokli.

 

DALĪBNIEKU IEGUVUMI

Izvilkumi no Vasaras skolas novērtēšanas anketām: 

 • “Ar korupciju nav jāsamierinās, par netaisnībām jāziņo, viens cilvēks var izdarīt ļoti daudz, cīnīties par savām vai citu tiesībām nav apkaunojoši, nav jākautrējas. “
 • “Uzdrīksties rīkoties, meklēt atbalstu un tad radīsies iespējas arī panākt rezultātu.”
 • “Loti plašas un patiesi interesantas prezentācijas, kuras ļāva iedziļināties un saprast aktualitātes korupcijas novēršanas jomā…”
 • “Paplašināju savas zināšanas jomās, kurās pats ikdienā nesaskaros.”
 • “Valdis Liepiņš mani iedrošināja un deva iedvesmu būt daļai no notikumiem sev apkārt tieši, kas saistās ar vietējo pašvaldību. Būt aktīvai arī pašvaldības līmenī. Nebaidīties iesaistīties. Prasīt atklātību un būt daļai no pārmaiņām.”
 •  “Es tiku lieliski “nomotivēta” spert drosmīgus soļus savā dzīvē, mainīt pastāvošo kārtību un apzināties savu spēju pielikt savu artavu godīgas un taisnīgu procesu piepildītas valsts pilnveidē! Spert drošus soļus, būt aktīvai un nepieļaut korupciju un ētikas pārkāpumus. Ziņot, iesaistīties un nepadoties!”
 • “Jauni ļoti vērtīgi kontakti, idejas sociālās uzņēmējdarbības uzsākšanai, guvu idejas kā ietekmēt lēmumu pieņemšanu pašvaldību un valsts līmenī.”
 • “Jāmeklē domubiedri, lai uzdrošinātos vairāk darīt un mazāk domātu par sekām … 🙂 “
 • “Guvu ļoti vertīgas praktiskas zināšanas, kā rīkoties korupcijas situācijās, pie kā var vērsties un kādā veidā rakstīt ziņojumus, ja tāda nepieciešamība rodas. Bet arī tai pašā laikā sapratu cik tā patiesībā gara un sarežģīta cīņa ar korupcijas piekopējiem.”
 •  “Vēl ir mazliet pāragri spriest, jo viss vēl nav nosēdies. Bet ir iegūta iedvesma, apliecinājums, ka viens var mainīt arī lielas lietas, galvenais ir jāsāk runāt un darīt. Ir ļoti daudz un vērtīgu instrumentu, pieredžu iezīmēts ceļa virziens. Ļoti noderīgs ir iegūto kontaktu loks, kam pajautāt to, kas satrauc vai ir neskaidrs, lūgt padomu vai gūt atbalstu.
 • “Dažādi kontakti un jauni draugi no dažādām Latvijas pilsētām. Līdz šim šķita, ka cīņa ar korupciju ir kaut kas tāds pret ko nav iespējams cīnīties, bet rīkojoties apzinīgi un gudri iespējams pa maziem solīšiem ar to cīnīties.”

 

Vasaras skolas līdzfinansētāji: Eiropas Komisija (projekta “Integritātes pakts – ES fondu finansējuma uzraudzība” ietvaros), Ziemeļvalstu ministru padome (projekta “Pretkorupcijas datu ekosistēmas veidošana Baltijā un Ziemeļvalstīs” ietvaros), Delnas privātie ziedotāji.

.

Foto un video: Dāvis Ūlands, Dāvis Doršs.

Pievienot komentāru

 • deputati uz delnas
 •  

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52