×

ALIANSES PRET KORUPCIJU LATVIJĀ ZIŅAS UN DARBI

KONFERENCE “TRAUKSMES CELŠANA: NĀKAMAIS LĪMENIS”

Ir pagājis vairāk nekā gads, kopš Latvijā ir stājies spēkā Trauksmes celšanas likums (01.05.2019.). Likums ir tiesiskais pamats tam, ka iestādēs un uzņēmumos tiek ieviestas iekšējās trauksmes celšanas sistēmas, un iedzīvotāji ziņo par iespējamiem pārkāpumiem, kas ir saitīti ar viņu darbu un skar plašākas sabiedrības intereses. Aicinām uz konferenci valsts pārvaldes institūciju kontaktpersonas trauksmes celšanas jautājumos, kā arī citus valsts un pašvaldību institūciju pārstāvjus, uzņēmējus, juridisko biroju pārstāvjus, pētniekus, žurnālistus un citus interesentus, lai iepazītos ar mūsu un citu valstu pieredzi, kā arī diskutētu par pilnveidojumiem esošajā trauksmes celšanas sistēmā. 2020. gada martā paredzētā konference ir pārcelta uz 2020. gada 5. un 6. novembri.

.

KRĪZES LAIKĀ KORUPCIJAS RISKI PALIELINĀS – AICINĀM ZIŅOT!

Latvijā ir izsludināta ārkārtējā situācija cīņā ar Covid-19 pandēmiju, tāpēc ikvienam no mums ir jābūt ne tikai piesardzīgam, bet arī – īpaši acīgam. Jo šādās situācijās palielinās krāpšanas, kukuļošanas un korupcijas riski, kā arī negodprātīgu amatpersonu vēlme uz laiku paplašinātās pilnvaras izmantot savtīgam labumam. Mēs ikviens varam novērst iesējamos pārkāpumus vai nejēdzības, tāpēc aicinām ikvienu ziņot.

.

IEKŠĒJĀS TRAUKSMES CELŠANAS SISTĒMA. SOLI PA SOLIM

Latvijā Trauksmes celšanas likums ir stājies spēkā 2019. gada 1. maijā. Pagaidām sodi par iekšējās trauksmes celšanas sistēmas neieviešanu nav paredzēti, taču zināms, ka ne visi uzņēmumi, uz kuriem likums attiecas, sistēmu ir ieviesuši. Kas ir jādara uzņēmumam, kura vadība pieņem lēmumu, ka iekšējā trauksmes celšanas sistēma uzņēmumā ir jāievieš?

.

ZIŅAS: DELNAS TRAUKSMES CELŠANAS CENTRĀ 2019. GADĀ IEDZĪVOTĀJUS KONSULTĒJĀM PAR KORUPCIJU UN CITIEM PĀRKĀPUMIEM

“Sabiedrības par atklātību – Delna” Trauksmes celšanas (TC) centrs jau vairāk nekā 15 gadus strādā ar trauksmes cēlējiem un ziņotājiem – gan cilvēkiem, gan uzņēmumiem, kas vēlas ziņot par korupciju vai citiem pārkāpumiem. Katru gadu mēs saņemam daudzus desmitus ziņojumu un ikvienam sniedzam konsultācijas un atbalstu.

.

VIEDOKLIS: PIECI ELEMENTI VEIKSMĪGAI IEKŠĒJĀS TRAUKSMES CELŠANAS MEHĀNISMA IEVIEŠANAI UZŅĒMUMĀ

Dažādu pētījumu dati parāda, ka nozīmīga daļa iedzīvotāju uzskata, ka nav nevienam jāziņo, redzot negodīgu rīcību, tajā skaitā korupciju. Vēl vairāk – 12,7 % aptaujāto uzskata, ka ziņošana tiesībsargājošām iestādēm nav nekas labs, tā ir “stučīšana” (Latvijas iedzīvotāju aptauja “Attieksme pret negodīgu rīcību”, 2018. gada janvāris, SKDS).  Tajā pašā aptaujā 28,3 % iedzīvotāju saka, ka ir iespējama atriebība un nepatikšanas no personas, par kuru tiek ziņots. 32,1 % atzīst, ka neviens tāpat netiks sodīts, vai arī sodi būs formāli.

.

PASĀKUMI: PRETKORUPCIJAS NEDĒĻAS NOTIKUMI

Šodien, 2019. gada 9. decembrī visā pasaulē atzīmē Starptautisko pretkorupcijas dienu. Latvijas galvenā pretkorupcijas nevalstiskā organizācija “Sabiedrība par atklātību – Delna” aicina ikvienu atskatīties uz šo gadu, kā arī turpmāk iesaistīties cīņā pret korupciju.

.

PASĀKUMS: DELNAS TRAUKSMES CELŠANAS CENTRS AICINA UZ ATVĒRTO DURVJU DIENU

“Sabiedrības par atklātību – Delna” Trauksmes celšanas centrs aicina uz Atvērto durvju dienu ceturtdien, 2019. gada 24. oktobrī, plkst. 10.00–15.00. Lūdzam iepriekš vienoties par konkrētu tikšanās laiku, zvanot uz tālruņa numuru 257 566 53 vai rakstot uz konsultacijas@delna.lv.

.

VIEDOKLIS: PRETKORUPCIJAS VĒJDZIRNAVAS NEDRĪKST APSTĀTIES

Korupcijas formas visu laiku mainās un attīstās. No vienas puses – tas, ko darījām pirms 25 gadiem, rezultātus dod šodien; no otras puses – mēs nevaram vairs izmantot tās pašas pretkorupcijas metodes, jāmeklē jaunas. Tāpēc pretkorupcijas un atklātības darbs ne mirkli nedrīkst apstāties.

.

SEMINĀRS: TRAUKSMES CELŠANAS LIKUMS UN TĀ PIEMĒROŠANA UZŅĒMUMOS

Ir stājies spēkā Trauksmes celšanas likums, kas paredz, ka uzņēmumiem, kuros strādā 50 un vairāk darbinieku, jāievieš trauksmes celšanas sistēma. Seminārā uzņēmējiem, ko organizējām 2019. gada 28. augustā, skaidrojām, kādi ir trauksmes celšanas mehānismi un kanāli, kā tos efektīvi ieviest un, kādi ir uzņēmumu ieguvumi.

.

DISKUSIJAS: SATIEC DELNU LAMPĀ 28.-29. JŪNIJĀ CĒSĪS

Sarunu festivālā “Lampa” Cēsīs 2019. gada 28. un 29. jūnijā piedalījās arī Delna un Alianse pret korupciju Latvijā. Prāta vētrā “Kā drosmīgi pieprasīt atklātību?”, meklējām argumentus cīņai ar atklātības pretiniekiem. Viltus ziņu un populisma laikā gandrīz katrā augsta līmeņa starptautiskā sanāksmē tiek pieminēta atklātības veicināšana stratēģiski svarīgajos sektoros un valdības darbā kopumā. Arī privātais sektors atklātību arvien vairāk izvirza kā vērtību, kas palīdz piesaistīt klientus, partnerus un investorus.

.

ZIŅAS: INESE TAURIŅA VADĪS ALIANSI PRET KORUPCIJU LATVIJĀ

Delnas projektu “Alianse pret korupciju Latvijā” no 2019. gada 1. jūnija vada Inese Tauriņa. I. Tauriņa ir bijusi Delnas padomes locekle no 2017. gada marta līdz 2019. gada 31. maijam un ir Delnas biedre kopš 2011. gada.

.

KONFERENCE: VAI LATVIJA IR GATAVA TRAUKSMES CELŠANAS LIKUMAM?

Alianse pret korupciju Latvijā 2019. gada 28. martā Rīgas Biznesa skolā rīkoja konferenci par Trauksmes celšanas likuma ieviešanu. Starptautiskie un vietējie eksperti apsprieda Trauksmes celšanas likuma ieguvumus un izaicinājumus, kā arī likuma ietekmi uz organizācijām Latvijā, īpašu uzmanību pievēršot privātajam sektoram.

.

PASĀKUMS: PRETKORUPCIJAS DATU HAKATONS

Alianse pret korupciju Latvijā 2019. gada 2. martā organizēja Pretkorupcijas datu hakatonu. Tajā dalībnieki datos meklēja korupcijas riskus un aizdomīgas naudas plūsmas. Tika izmantoti Iepirkumu uzraudzības biroja, Uzņēmumu reģistra un Saeimas atvērtie dati, kā arī citi atvērto un publisko datu avoti, piemēram, KNAB partiju ziedojumu un dāvinājumu datu bāze un VID informācija par valsts amatpersonu ienākumiem.

.

ZIŅA: NEPIECIEŠAMA LIELĀKA ATKLĀTĪBA PAR SAEIMAS DARBU

Alianse pret korupciju Latvijā un Delna kopā ar portālu ManaBalss.lv, Sabiedriskās politikas centru PROVIDUS, organizāciju Datu skola un vairākiem pilsoniskās sabiedrības aktīvistiem 2018. gada 22. novembrī nosūtīja Saeimas Prezidijam vēstuli ar aicinājumu uzlabot pieejamo informāciju par Saeimas un deputātu darbu.

.

Pievienot komentāru

  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52