×

KONFERENCES SECINĀJUMI: SABIEDRĪBAS IESAISTE PALĪDZ IDENTIFICĒT NEGODĪGUS IEPIRKUMUS

Trešdien, 11. decembrī, Rīgas Latviešu biedrības namā notika biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) un Iepirkumu uzraudzības biroja organizētā konference “Godīgi publiskie iepirkumi: digitalizācija, atklātība, konkurence”.

Diskusiju tēmas iekļāva jautājumus par godīgas konkurences nodrošināšanu, karteļu un korupcijas novēršanu un izplatītākajiem iepirkumu brāķiem, kā arī topošajiem publisko iepirkumu likuma grozījumiem un sabiedrības iesaisti iepirkumu uzraudzībā.

Konferencē piedalījās Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile, Konkurences padomes loceklis Jānis Račko, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja eksperte Inese Zelča, Centrālās finanšu un līgumu aģentūras pārstāvis Mārtiņš Brencis, bijusī RB Rail AS izpilddirektore Baiba Rubesa, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāve Katrīne Pļaviņa un Delnas eksperti.

Iepirkumu uzraudzības biroja vadītāja Dace Gaile uzsvēra nepieciešamību iepirkumu sagatavošanas procesā konsultēties ar tirgus dalībniekiem, darot to atklātā un pārskatāmā veidā, un informēja par plānotajām izmaiņām Publisko iepirkumu likumā saistībā ar publiski izziņotām apspriedēm ar piegādātājiem un to norises kārtību, kā arī interešu konflikta jēdziena paplašināšanu. D.Gaile informēja konferences dalībniekus par Iepirkumu uzraudzības biroja ieceri izveidot publisku iepirkumu līgumu reģistru, kas ļaus jebkuram sabiedrības loceklim sekot līdzi iepirkuma līguma izpildei, tostarp iegūt informāciju par līguma izpildes faktiskajiem rezultātiem – līguma pabeigšanas datumu un kopējo samaksāto līgumcenu.

Eksperti diskutēja par nepieciešamību pēc lielākas atklātības publiskajos iepirkumos, tostarp iespēju atklāt iepirkumu komisijas locekļu vārdus jau iepirkuma izsludināšanas brīdī. Tika izteikti citi ierosinājumi negodīgu iepirkumu novēršanai un mazo jeb “zemsliekšņa” iepirkumu uzraudzībai, tostarp iespēju veidot centralizētu vadību valsts mazajiem iepirkumiem.

Mazo iepirkumu uzraudzību kā prioritāti aicināja noteikt Katrīne Pļaviņa, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras Publisko iepirkumu komitejas vadītāja: “Ir reāli iepirkumi, kurus neviens nekontrolē, izņemot Valsts kontroli. Tiesa diemžēl nav efektīvs kontroles mehānisms mazajos iepirkumos.”

Viens no konferences mērķiem bija iezīmēt pilsoniskās sabiedrības lomu publisko iepirkumu uzraudzībā un iesaistes praktiskās iespējas un izaicinājumus. Tāpēc konferences otrajā daļā Delna prezentēja rezultātus par organizācijas Transparency International izveidotā instrumenta “integritātes pakts” izmantošanu Skanstes tramvaja iepirkumu uzraudzībā.

Jānis Veide, Delnas projekta “Integritātes pakts – pilsoniskās kontroles mehānisms ES fondu uzraudzībai” vadītājs līdz 28. novembrim,  skaidroja ieguvumus no sabiedrības iesaistes: “Integritātes pakts nodrošina neatkarīgu ekspertīzi un ļauj laikus identificēt kļūdas iepirkuma procedūrā un informēt par tām atbildīgās iestādes.” J.Veide izcēla Delnas panākumus: sašaurināta iepirkuma apturēšanu un pārstrādāšanu, konkurences veicināšanu, novēršot, ka iepirkumos piedalās tikai viens dalībnieks, un iespējamu korupcijas risku identificēšanu.

Eksperti piekrita, ka sabiedrības iesaiste iepirkumu uzraudzībā veicina godīgu procedūru norisi. Mārtiņš Brencis no Centrālās finanšu un līgumu aģentūras ierosināja turpmākajos uzraudzības projektos apsvērt iespējas piesaistīt ārvalstu ekspertus.

“Esam raduši runāt par iepirkumiem un procesiem, nerunājot par visbūtiskāko veiksmes atslēgu – tas ir cilvēks. Jo cilvēki raksta kvalifikācijas, cilvēki vērtē, cilvēki piesakās. Ir svarīgi, ka cilvēkam ir pieredze, atbilstošās profesionālās zināšanas, un pareizais iekšējais morālais un ētiskais kompass. Un šo trešo nevajag pārāk zemu novērtēt, “ teica bijusī RB Rail AS izpilddirektore Baiba Rubesa. Viņa uzsvēra, ka profesionālu cilvēku piesaiste ir svarīga gan iepirkumu vadīšanā, gan uzraudzībā.

Konference notika projekta “Integritātes pakts – pilsoniskās kontroles mehānisms ES fondu uzraudzībai” ietvaros, ko finansē Eiropas Komisija.

Konferences materiāli:

Vairāk informācijas: Inese Tauriņa, inese.taurina@delna.lv, +371 67285585.

.

Projekts “Integritātes pakts – pilsoniskās kontroles mehānisms ES fondu uzraudzībai” tiek īstenots ar Eiropas Komisijas finansiālu atbalstu.

.

Finansētājs   

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52