×

ATKLĀTIE SWEDBANK NETĪRĀS NAUDAS DARĪJUMI SIGNALIZĒ PAR PĀRMAIŅU NEPIECIEŠAMĪBU NAUDAS ATMAZGĀŠANAS NOVĒRŠANAS UZRAUDZĪBĀ

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) kopā ar starptautisko pretkorupcijas organizāciju Transparency International un tās nodaļām Lietuvā un Zviedrijā šodien publicēja paziņojumu, kurā vērš uzmanību uz nepilnībām Eiropas Savienības noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas sistēmā, ko izgaismo jaunie atklājumi par Swedbank darbu Zviedrijā un Baltijas valstīs.

.

Šonedēļ publicētajā 218 lappušu neatkarīgajā ziņojumā atklāts, ka Swedbank un tās Baltijas filiāles aktīvi meklēja augsta riska klientus, ignorējot naudas atmazgāšanas novēršanas pienākumus. Laika periodā no 2014. gada līdz 2019. gadam banka augsta riska transakcijās apgrozīja vismaz 40 miljardus ASV dolāru. Latvijas filiāles augsta riska klientu ienākošo maksājumu apjoms šajā periodā bija 4,5 miljardi eiro, bet izejošo maksājumu apjoms – 4,8 miljardi eiro.

.

Izmeklēšana tika sākta pēc Zviedrijas sabiedriskās televīzijas (SVT) 2019. gada februāra reportāžas par 5,8 miljardu ASV dolāru netīras naudas transakcijām. Pagājušajā nedēļā pēc kopīgas pārbaudes ar Igaunijas kolēģiem Zviedrijas banku uzraugs piemēroja Swedbank 395 miljonu ASV dolāru sodu par naudas atmazgāšanas novēršanas pārkāpumiem.

.

Kā iepriekš ziņots, Latvijas Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde veic kriminālizmeklēšanu par Swedbank darījumiem Latvijā.

.

“Swedbank gadījums norāda, ka mūsu reģiona finanšu sektoru uzraugiem ir jābūt uzmanīgiem pret lielāko banku iespējamo ietekmi. Mūsu valdībām ir jāparāda spējas saukt naudas atmazgātājus pie atbildības un jānodrošina, ka arī banku uzraugi atbild par savu rīcību,” komentēja Delnas direktore Liene Gātere.

.

Reaģējot uz nesenajiem Eiropas Savienības banku skandāliem, Delna kopā ar Transparency International iestājas par finanšu sektora uzraudzības stiprināšanu Eiropas līmenī un aicina Eiropas Komisiju atbalstīt priekšlikumus, ko 2019. gadā izvirzīja dalībvalstu grupa. Latvija bija viena no sešām valstīm, kas mudināja veidot vienoto ES uzraudzības mehānismu cīņai ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanu.

.

Vairāk informācijas: Liene Gātere, biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” direktore, liene.gatere@delna.lv.

Pievienot komentāru

 •  

   

   

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52

   

  rokas_gramataddddddbilde

  empiric_1