×

LATVIJAS PIEREDZI TRAUKSMES CELŠANAS JOMĀ ATZĪST PAR LABĀKO EIROPĀ

Starptautiskā iniciatīva “Atvērtās pārvaldības partnerība” ir novērtējusi Latvijas trauksmes celšanas regulējuma ieviešanu un īstenošanu kā labās prakses piemēru Eiropas reģionā, savā līderu tīklā uzņemot Valsts kancelejas trauksmes cēlēju kontaktpunktu, Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB) un biedrību “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

Atvērtās pārvaldības partnerība (Open Government Partnership, OGP) ir starptautiska iniciatīva, kuras mērķis ir veicināt atklātību, atbildību, godprātību un sabiedrības līdzdalību. Latvija piedalās OGP kopš 2011. gada. Īstenojot publiskās pārvaldes un nevalstiskā sektora sadarbību, sasniegtais trauksmes celšanas jomā Latviju ir iekļāvis OGP līderu tīklā. Tajā pulcē valsts pārvaldes iestādes un nevalstiskās organizācijas no dažādiem pasaules reģioniem (Latvija ir izvēlēta no Eiropas reģiona), kas ir pierādījušas spēju īstenot ambiciozas reformas atvērtas pārvaldības kontekstā. Kā eksperti līderu tīkls sadarbībā ar OGP dalīsies labajā praksē ar citām valstīm, lai veicinātu demokrātiskas, caurredzamas, iekļaujošas un godprātīgas sabiedrības pārvaldības modeļus.

Vienlaikus Latvijai ir jāturpina trauksmes cēlēju aizsardzības stiprināšana, radot drošus un viegli pieejamus trauksmes celšanas kanālus un aizsargājot trauksmes cēlēju identitātes. Valsts kanceleja kopā ar KNAB un “Sabiedrību par atklātību – Delna” turpina darbu pie Latvijas trauksmes celšanas mehānisma pilnveidošanas, konsultējot potenciālos trauksmes cēlējus, uzņēmumus un iestādes. Latvijai līdz nākamā gada nogalei ir jāpārņem Eiropas Savienības trauksmes cēlēju direktīva.

Delna jau vairāk nekā 16 gadus ir cieši iesaistīta trauksmes cēlēju aizsardzībā, atbalstot un konsultējot potenciālos ziņotājus. «Celt trauksmi un ziņot par pārkāpumu ir vienas no cilvēka pamattiesībām. Ziņošana stiprina iedzīvotāju drosmi un palīdz mums uzņemties atbildību par mūsu sabiedrību un valsti. Ziņošanas mehānisms būs veiksmīgs tikai tad, ja cilvēki katrā iestādē un uzņēmumā sapratīs, kādas ir iekšējās trauksmes celšanas sistēmas priekšrocības un, ja katrs darbinieks zinās kad, kur un kā ziņot par nelikumīgu rīcību,» Inese Tauriņa, Delnas direktore.

Papildu informācija: OGP paziņojums un relīze Delnas mājaslapā. Avots: MK.

Pievienot komentāru

  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52