×

SKOLĒNU LĪDZDALĪBAS TĪKLS

SKOLĒNU LĪDZDALĪBAS TĪKLS

  • PROJEKTA NORISES LAIKS: 15.05.2021.–31.12.2021.
  • PROJEKTA IZMAKSAS: 20 000,- EUR
  • FINANSĒTĀJS: Vācijas Federālā ārlietu ministrija, Atklātības fonds
  • KONTAKTPERSONA: Krista Asmusa

 

Projekta galvenais mērķis ir stiprināt skolu kapacitāti un zināšanas, iesaistot skolēnus lēmumu pieņemšanā savās skolās un pašvaldībās, sniedzot priekšzināšanas tajā, kā uzraudzīt lēmumu izpildi un prasīt atklātību.

Projekta uzdevums ir iepazīstināt skolēnus ar lēmumu pieņemšanas un izpildīšanas procesiem viņu skolās un pašvaldībās, kā arī piešķirt viņiem lielāku lomu savu skolu budžeta noteikšanā, īstenojot arī skolu līdzdalīgās budžetēšanas projektu.

Šī iniciatīva ir nākamais solis skolu integritātes (godprātības) stiprināšanā un skolēnu iesaistē pilsoniskajās aktivitātēs. Delnas 2020. gada nogalē īstenotā iniciatīva “Īsteno savu ideju skolā” bija pamats šī projekta tālākai attīstībai arī 2021. gadā.

 

PROJEKTA NOTIKUMI UN MATERIĀLI

2021. gada rudenī 23 skolas Latvijā iesaistījās “Skolēnu līdzdalības tīklā”, kura ietvaros gan īstenoja skolēnu līdzdalības budžeta iniciatīvas savās skolās, gan izstrādāja plānus, kā skolēnus iesaistīt pilsoniskajās aktivitātēs. Mēs visi tikāmies projekta noslēgumā decembrī un skolēni iepazīstināja ar paveikto.

Īsajā video skatiet dažu skolu pieredzi par līdzdalīgo budžetēšanu un to, kā plānot skolēnu pilsonisko līdzdalību. Ikviens projekta dalībnieks atzina projekta ideju par aktuālu un vērtīgu, tāpat arī liela daļa no skolām turpinās projekta idejas un veicinās jauniešu līdzdalību ikdienā.

Projekta norise un rezultāti viennozīmīgi liecina par to, ka motivācija veicināt jauniešu līdzdalību skolu vidē ir. Vienlaikus dažādu pētījumu dati par situāciju liecina, ka jauniešu līdzdalības rādītāji Latvijā kopumā ir vāji. Lai jaunietis varētu īstenot līdzdalību, viņam jāapzinās savas intereses un vērtības, jāpiemīt konkrētām zināšanām un prasmēm. Katram no šiem komponentiem ir ļoti būtiska loma, un tiem jārezultējas uzņēmībā rīkoties. Rīcībai savukārt jābūt tādai, lai uzlabotu sabiedrības dzīvi un risinātu reālās dzīves problēmas. Lai sasniegtu šo rezultātu vajadzīgs laiks, darbs un atbalsts.

Projekta noslēguma kopsavilkuma video

Publisko semināru video ieraksti

Delna aicina skolas iesaistīties “Skolēnu līdzdalības tīklā” (25.05.2021.)

Kā es varu ietekmēt lēmumu pieņemšanu savā skolā un pašvaldībā? (Sarunu festivālā LAMPA, 20.08.2021.)

Noslēguma pasākums 20.12.2021.

1. Idejas, kā skolēnam būt pilsoniski aktīvam video ieraksts ->.

2. Skolu līdzdalīgās budžetēšanas rezultāti video ieraksts ->.

Podkāstu ieraksti

Veicināt jauniešu pilsonisko līdzdalību – stiprināt demokrātisku sabiedrību. Saruna par to, kāpēc ir būtiski veicināt jauniešu pilsonisko aktīvismu, kā attīstīt skolēnu iespējas būt pilsoniski aktīviem un kādi ir labie prakses piemēri līdzdalībā. Pārrunājam arī to, ko nozīmē būt aktīvam pilsonim un ko mēs katrs un sabiedība kopumā no tā iegūstam. Klausieties Spotify šeit -> 

Kāpēc ir būtiski veicināt jauniešu pilsonisko aktīvismu? Kā skolēnam kļūt pilsoniski aktīvam? Ko tas vispār nozīmē? Kādas ir skolēnu iespējas būt pilsoniski aktīviem? Jautājām Sintijai Tarasovai–Dubkevičai, domnīcas PROVIDUS pētniecei pilsoniskās sabiedrības un līdzdalības jomā. Klausieties Spotify šeit -> 

Kāpēc iesaistīt skolēnus lēmumu pieņemšanā? Kāpēc skolēniem iesaistīties lēmumu pieņemšanā? Kāpēc skolēniem būt pilsoniski aktīviem un interesēties par to, kā uzlabot dzīvi skolā un pašvaldībā? Jautājām Nilam Mosejonokam – jaunatnes jomas ekspertam, kura ikdienas darba pienākumi ir Jaunatnes starptautisko programmu aģentūrā. Klausieties Spotify šeit ->

Kāpēc skolēnu pilsoniskā aktivitāte ir svarīga? Vācijas kolēģu pieredze. Klausieties sarunu angļu valodā ar Vācijas jauniešu izglītības un pilsoniskās līdzdalības ekspertiem. Klausieties Spotify šeit ->

Projekta materiāli

“Kā es varu ietekmēt lēmumu pieņemšanu savā skolā un pašvaldībā?” Lai uzdotu šo jautājumu un meklētu atbildes, Delna sarunu festivāla LAMPA ietvaros aicināja jauniešus uz sarunu. Lasiet rakstu vai skatieties video ierakstu no diskusijas.

“Kā jaunieši var būt pilsoniski aktīvi? Saeimas deputātes Ineses Voikas padomi”. Projekta ietvaros oarganizējām skolēnu tikšanos ar Saeimas deputāti, Saeimas sekretāra biedri Inesi Voiku, lai pārrunātu, kā jebkurš iedzīvotājs var būt pilsoniski aktīvs un ietekmēt lēmumu pieņemšanu savā skolā, pašvaldībā un Saeimā. Aicinām rakstā iepazīties ar galvenajām atziņām un padomiem, ko pauda Inese Voika.

“Jauniešu pilsoniskā līdzdalība demokrātiskā sabiedrībā. Pētījums un materiāli”. Lasiet Delnas izstrādāto materiālu un uzziniet, kāpēc ir svarīgi iesaistīt jauniešus pilsoniskajās aktivitātēs, kas ir pilsoniskā aktivitāte un kāpēc tā ir nozīmīga, par tās veidiem un formām. Esam apkopojuši Delnas rekomendācijas, kā iesaistīt jauniešus pilsoniskajās aktivitātēs. Aicinām izmantot arī infografikas un jauniešu līdzdalības bingo.

“Skolēnu līdzdalības tīkls – kā skolēni vērtē savu pilsonisko aktivitāti”. Projekta ietvaros Delna tikās ar projektā iesaistīto skolu skolēniem, lai pārrunātu projektā gūtās atziņas un rekomendācijas. Jautājām skolēniem, kā viņi vērtē savas iespējas būt pilsoniski aktīviem, projekta ietekmi, kādas ir idejas skolēnu aktivitātes veicināšanai.

Infografikas par jauniešu pilsonisko līdzdalību

Jauniešu līdzdalības bingo

Jauniešu līdzdalības bingo drukai uz A4 lapas (pdf fails) ->

Skolas, kas piedalās projektā

1. Aizputes vidusskola
2. Andreja Pumpura Rīgas 11.pamatskola
3. Bejas pamatskola
4. Elejas vidusskola
5. Gulbenes novada vidusskola
6. Jelgavas 4.vidusskola
7. Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija
8. Jelgavas Valsts ģimnāzija
9. Krāslavas Valsts ģimnāzija
10. Lēdmanes pamatskola
11. Maltas vidusskola
12. Rīgas 18.vidusskola
13. Rīgas 22.vidusskola
14. Rīgas 25.vidusskola
15. Rīgas 64.vidusskola
16. Rīgas Angļu ģimnāzija
17. Salaspils pamatskola
18. Saulkrastu novada vidusskola
19. Talsu novada vidusskola
20. Talsu Valsts ģimnāzija
21. Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzija
22. Varakļānu vidusskola
23. Ventspils 4.vidusskola

 

Projektu finansē Vācijas Federālā ārlietu ministrija, Atklātības fonds.

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52