×

13. SAEIMAS FRAKCIJAS RUNĀ PAR PAVEIKTO UN TO, KAS IR JĀPAVEIC KORUPCIJAS APKAROŠANĀ

“Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) regulāri apkopo un analizē Saeimas paveiktos darbus korupcijas mazināšanai, atklātības un labas pārvaldības veicināšanai. Lai palielinātu sabiedrības informētību par pretkorupcijas iniciatīvu virzību 13. Saeimā, aicinājām visas frakcijas deleģēt pārstāvjus, kuri video formātā paustu frakcijas skatījumā nozīmīgākos (līdz šim paveiktos) darbus korupcijas apkarošanā un labas pārvaldības veicināšanā, kā arī norādītu uz to, kas vēl ir jāpaveic līdz šī sasaukuma beigām. Delnas aicinājumam atsaucās frakcijas: JAUNĀ VIENOTĪBA, Nacionālā apvienība “Visu Latvijai!”–”Tēvzemei un Brīvībai/LNNK” , “Attīstībai/Par!”.

Deputāts Andrejs Judins (JV) kā būtiskākos 13. Saeimas jau padarītos darbus minēja grozījumus krimināllikumā attiecībā uz atbildību par amatnoziegumiem, kā arī virkni grozījumu, kas ir veikti likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā. Tāpat deputāts atgādina par 13. Saeimas īstenoto finanšu sistēmas “kapitālo remontu” un cīņu pret noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju. Attiecībā uz darbiem, kas šai Saeimai vēl ir jāpabeidz, A. Judins norāda, ka būtiski ir pabeigt iesākto darbu pie lobēšanas jeb interešu pārstāvības atklātības regulējuma.

Deputāts Edvīns Šnore (NA) uzsver, ka 13. Saeima ir palielinājusi Valsts kontroles pilnvaras attiecībā uz nelietderīgi izšķērdētu līdzekļu atprasīšanas pieprasījumiem. Tāpat deputāta ieskatā izceļams padarītais darbs ir politisko partiju finansēšanas sistēmas reforma, kas samazinājusi partiju atkarība no šaura privātu finansētāju loka. E. Šnore uzskata, ka Saeimai atlikušajā darbības gadā būtu jāpievēršas jautājumam par valsts kapitālsabiedrību pārraudzību.

Deputāte Inese Voika (“Attīstībai/Par!”) atgādināja par 13. Saeimas rīcību, atlaižot Rīgas domi un ieceļot jaunu ģenerālprokuroru. Tāpat deputāte atgādina par trauksmes cēlēju aizsardzības regulējuma pilnveidi un pievienojas sava kolēģa vērtējumam par to, ka izceļama būtu Valsts kontroles pilnvaru palielināšana. Attiecībā uz Saeimas vēl paveicamajiem uzdevumiem arī I.Voika uzsver, ka viņas vadībā paredzēts pabeigt darbu pie lobēšanas atklātības regulējuma.

Kā pozitīvu deputāti apraksta arī faktu, ka ir būtiski palielinājusies Saeimas darba atklātība, komisijas sēžu ieraksti tiek ievietoti Saeimas mājaslapā un ikviens var tiem piekļūt. Tāpat norāda uz to, ka sēdēm notiekot attālināti, plašākam sabiedrības lokam ir atvieglota iespēja sekot līdzi deputātu izteikumiem un lēmumiem.

 

Aicinām noskatītie video

 

2021. gada 20. augustā sarunu festivālā “LAMPA” Delna organizēja publisku diskusiju “Ko ir paveikusi 13. Saeima?” ar mērķi noskaidrot, ko deputāti šī sasaukuma laikā ir paveikuši un kas vēl ir jāpaveic. Diskusijas laikā konstatējām, lai arī 13. Saeima ir pieņēmusi virkni labu un vērtīgu pretkorupcijas un labas pārvaldības iniciatīvu, tās nevar uzskatīt par pilnībā veiksmīgām. Ar šīs diskusijas kopsavilkumu aicinām iepazīties Delnas septembra publikācijā.

Šī materiāla sagatavošanu finansiāli atbalsta Sabiedrības integrācijas fonds no Kultūras ministrijas piešķirtajiem Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52