×

KĀ JAUNIEŠI VAR BŪT PILSONISKI AKTĪVI? SAEIMAS DEPUTĀTES INESES VOIKAS PADOMI

“Sabiedrība par atklātību – Delna” šoruden īsteno projektu “Skolēnu līdzdalības tīkls” ar mērķi stiprināt skolu kapacitāti un zināšanas, iesaistot skolēnus lēmumu pieņemšanā savās skolās un pašvaldībās, sniedzot priekšstatu tajā, kā uzraudzīt lēmumu izpildi un prasīt atklātību. Projekta uzdevums ir iepazīstināt skolēnus ar lēmumu pieņemšanas procesiem to skolās un pašvaldībās, kā arī piešķirt skolēniem lielāku lomu savu skolu budžeta noteikšanā, īstenojot arī skolu līdzdalīgo budžetēšanu.

Projekta ietvaros skolēni tikās seminārā ar Saeimas deputāti, Saeimas sekretāra biedri Inesi Voiku, lai pārrunātu, kā jebkurš iedzīvotājs var būt pilsoniski aktīvs un ietekmēt lēmumu pieņemšanu savā skolā, pašvaldībā un Saeimā. Aicinām iepazīties ar galvenajām atziņām un padomiem, ko pauda Inese Voika.

Satversmes 2. punkts nosaka, ka “Latvijas valsts suverēnā vara pieder Latvijas tautai”. Ikdienā, lemjot par valstij svarīgiem jautājumiem, politiķiem gan Saeimā, gan pašvaldībās nav pilnvērtīgas informācijas par problēmām, ar ko saskaras noteiktas nozares vai sabiedrības grupas. Lai politiķu pieņemtie jautājumi būtu kvalitatīvi un balstīti uz sabiedrības interešu ievērošanu un īstenošanu, lēmumu pieņēmējiem ir nepieciešama informācija par sabiedrības un dažādu grupu interesēm un vēlmēm. Lai to nodrošinātu, starp lēmumu pieņēmējiem un sabiedrību jābūt dialogam un jānodrošina iespēja veikt nepieciešamās izmaiņas.

Kā jaunieši var būt pilsoniski aktīvi:

 • Uzsākot pilsoniskās aktivitātes, sākotnēji būtiski apzināties problēmas mērogu – identificēt tādu problēmu, kas ir svarīga lielai sabiedrības daļai.
 • Sākt sarunas ar nevalstiskajām organizācijām, kuras pārstāv skolēnam svarīgas tēmas.
 • Sekot līdz aktuālajiem jautājumiem, par kuriem spriež Saeimā un Ministru kabinetā.
 • Sākt komunikāciju ar Saeimas deputātiem. Uzrunājot Saeimu, skolēni var norādīt uz nopietniem nodomiem, interesi par konkrētām jomām un parādīt vēlmi to mainīt.
 • Pētīt publiski pieejamo informāciju par valdības un pašvaldības darbu, sākot ar konkrētu jautājumu izpēti.
 • Rakstīt vēstules lēmumu pieņēmējiem (deputātiem, ministriem) un piedāvāt risinājumus.
 • Veidot paziņu loku, kuriem ir labas zināšanas un pieredze par jums aktuālajām problēmām, tēmām.

 

 

Projektu finansē Vācijas Federālā Ārlietu ministrija un Atklātības fonds.

   

Pievienot komentāru

 • deputati uz delnas
 •  

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52