×

LIELĀKA ATKLĀTĪBA PAŠVALDĪBĀS PUBLISKAJOS IEPIRKUMOS

“Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) aicina ikvienu apmeklēt ekspertu forumu un apaļā galda diskusiju “Lielāka pašvaldību atklātība”, kurā runāsim par publiski pieejamās informācijas apjomu un kvalitāti publisko iepirkumu jomā. Pasākums notiek 2022. gada 10. jūnijā plkst. 10.00–12.00 klātienē Raiņa un Aspazijas mājā (Baznīcas ielā 30, Rīgā), ierašanās (kafija) 9.40–10.00. Pasākums būs pieejams arī tiešsaistē konferenču platformā Zoom un Delnas Facebook lapā. Aicinām reģistrēties dalībai klātienē vai Zoom līdz 10. jūnija plkst. 9.00 šeit->.

Pasākuma mērķis ir paplašināt informētību par publiski pieejamo informāciju publisko iepirkumu jomā pašvaldībās un veicināt pašvaldību apņemšanos palielināt atklātību.

Pasākumu atklās Delnas direktore Inese Tauriņa un Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājas biedrs Uldis Budriķis. Pasākuma pirmajā daļā ekspertu forumā (10.00-11.00):

 • Pētnieks Olafs Grigus iepazīstinās ar Delnas 2022. gada aprīlī publicētajām vadlīnijām pašvaldībām atklātas komunikācijas veicināšanai. Sniegs ieteikumus, kā palielināt atklātību pašvaldību līmeņa iepirkumos un publisko līdzekļu tēriņos.
 • Vairākums pašvaldību savās tīmekļa vietnēs nesniedz norādes, kā iesniegt sūdzību saistībā ar iepirkumiem un kādā kārtībā sūdzības izskata. Tādejādi samazinot iespēju operatīvi reaģēt uz iespējamiem pārkāpumiem un tos novērst. Delnas juridiskā konsultante Krista Asmusa dalīsies ar novēroto Delnas Trauksmes celšanas centrā, saņemot sūdzības un trauksmes cēlēju ziņojumus par pārkāpumiem publisko iepirkumu jomā.
 • Iepirkumu uzraudzības biroja vadītājs Artis Lapiņš vērsīs uzmanību uz izplatītākajiem pārkāpumiem publiskajos iepirkumos pašvaldībās.

 

Pasākuma otrajā daļā (11:00-12:00) rīkojam apaļā galda diskusiju, uz kuru aicināsim pašvaldību pārstāvjus, ekspertus un pilsoniski aktīvus iedzīvotājus runāt par publicējamās dokumentācijas apjomu publisko iepirkumu jomā un sabiedrības iespējām iesaistīties publisko līdzekļu uzraudzībā, tajā skaitā iespēju ziņot par pārkāpumiem.

Delna vadlīnijas atklātas komunikācijas veicināšanai pašvaldībās izstrādāja, atsaucoties uz 2021. gada pētījumu “Pašvaldību atklātības indekss”. Delna pētījumā secināja, ka vairums Latvijas pašvaldību sniedz informāciju par iepirkumiem, publicējot iepirkumu sarakstus, konkursiem un līgumu slēgšanas gadījumiem, kā arī par iepirkumu izpildi un grozījumiem. Informāciju lielākoties publicē, sniedzot saiti un aicinot apmeklēt valsts līmeņa iestādes tīmekļa vietni, piemēram, Iepirkumu uzraudzības biroja. Delnas ieskatā lietderīgāk un lietotājam draudzīgāk ir sniegt saiti tieši uz informāciju par konkrēto iepirkumu.

Labs piemērs šādas informācijas publicēšanai ir Olaines novada pašvaldība, kuras tīmekļa vietnē ir pieejams ne tikai pilns visu iepirkumu saraksts, kas sakārtots pēc iepirkumu veidiem, bet šiem sarakstiem ir pievienotas konkrētas saites, kas ved uz attiecīgo dokumentāciju valsts līmeņa tīmekļa vietnē.

Apzinoties, ka pašvaldības saskaras ar korupcijas riskiem, informācijas publicēšana un atklāšana par pašvaldības tēriņiem ir tikai viens no risinājumiem, kā korupcijas riskus novērst un sekmēt iedzīvotāju iesaisti korupcijas risku vērtēšanā un godprātības latiņas celšanā. Tādēļ aicinām iepazīties ar vadlīnijām un veidot atklātākas pašvaldības.

 

 • Ierašanās (kafija) klātienes pasākumā 9:40-10:00.
 • Pasākuma programma šeit ->.
 • Pasākuma valoda: latviešu valoda.
 • Pasākums būs publiski pieejams tiešsaistē Delnas Facebook lapā (Zoom ar reģistrāciju šeit ->) un pēc tam arī ierakstos.

 

 

Šis ieraksts ir sagatavots un publicēts projektā “Godprātības un atklātības veicināšana pašvaldībās un to sadarbībā ar uzņēmējiem”, saņemot dotācijas 49 250 EUR no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ un Norvēģijas grantu ietvaros. Projekta mērķis ir stiprināt pašvaldību atklātību Latvijā un Norvēģijā. Par ieraksta saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

 

 

Pievienot komentāru

 • deputati uz delnas
 •  

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52