×

AICINĀM APMEKLĒT SARUNU FESTIVĀLU LAMPA 1. UN 2. JŪLIJĀ

Piektdien un sestdien, 2022. gada 1. un 2. jūlijā Cēsīs notiek sarunu festivāls LAMPA.

Šogad Delna piedalās ar sarunu “Kādas ziepes savārīja 13. Saeima”, kurā aplūkosim, kāda nozīme ir bijusi 13. Saeimas lēmumiem, kādu ietekmi tie atstājuši ne vien uz valsti, bet arī mūsu katra ikdienu.

Gatavojoties festivālam, esam apkopojuši citu organizāciju diskusijas un sarunas par nozīmīgām tēmām, kurām iesakām apmeklēt.

“Šķiltava” speciālizlaidums “Kurus kandidātus rudenī “sviedīsi pa labi”?”

Žurnālisti, politologi, kā arī sabiedrības atbildīgi locekļi mēdz uzsvērt, ka pirms došanās uz vēlēšanām vēlētājiem būtu nepieciešams veikt politisko partiju programmu analīzi un saprast, vai tajās solītais ir reāli izpildāms. Bet praksē, bieži vien, tā nenotiek. Visur pasaulē vēlētāju izvēlē dominē emocionālā attieksme gan pret politiskajām partijām, gan pret individuāliem politiķiem. Diskusijā žurnālisti runās par savu pieredzi intervējot politiķus, kas palīdz vērtēt to raksturus un darbu atbilstību vārdiem.

Kad: 1. jūlijā 14.00–15.00
Kur: Skatuve SPULDZE
Norises vieta kartē: Cēsu Pils parks
Rīko: AS “Cits Medijs” (Žurnāls IR)
Vairāk par diskusiju šeit->

Saruna “Kā tu vari ietekmēt demokrātijas nākotni”

Pirmo reizi kopš 2004. gada visā pasaulē ir vairāk autokrātisku nekā demokrātisku valstu (Bertelsmana transformācijas indekss). “Pilnīgā demokrātija” dzīvo mazāk nekā 6,4 % pasaules iedzīvotāju. Demokrātijas veiksmīgums ir atkarīgs no pilsoņu līdzdalības – mēs varam līdzdarboties ne vien piedaloties vēlēšanās, bet arī iesaistoties pilsoniskajā un savā kopienas aktīvismā. Sarunas laikā tiks mēģināts rast atbildi uz to, kā ikviens iedzīvotājs var dot savu ieguldījumu demokrātijas stiprināšanā savā kopienā, pilsētā vai valstī.

Kad: 1. jūlijā 15.30–16.30
Kur: Skatuve SPULDZE
Norises vieta kartē: Cēsu Pils parks
Rīko: Arendalsuka, sadarbībā ar Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS
Vairāk par diskusiju šeit->

Galda spēles turnīrs “DemokrātiJĀ”

Biedrības “Eiropas Kustība Latvijā” veidota stratēģiska galda spēle, kurā tiek izspēlēti demokrātiski procesi, iegūstot jaunu izpratni, uzklausot citu viedokli un paužot savu.

Kad: 1. jūlijā 18.30–20.00
Kur: Skatuve Sarunu vieta
Norises vieta kartē: Cēsu pils parks, saliņa
Rīko: Biedrība “Eiropas kustība Latvijā” sadarbībā ar Fonds atvērtai sabiedrībai DOTS un Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā (NORDEN)
Vairāk par galda spēli šeit->

Domapmaiņa “Vēlēšanas. Kam tās vajadzīgas?”

Vēlētāju aktivitāte pēdējos gados ir ļoti zema un tā turpina kristies. 2018.gadā Saeimas vēlēšanās vien 54,6 procenti balsstiesīgo pilsoņu devās balsot. Aina par pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanām arī nav iepriecinoša. 2020.gadā Rīgas domes ārkārtas vēlēšanās, kas noritēja Covid-19 pandēmijas apstākļos, piedalījās vien 40,58% vēlētāju, bet pērn 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās – 34,01 procents. Savukārt, Eiropas Parlamenta vēlēšanās nobalsoja tikai trešdaļa jeb 33,5 procenti balsstiesīgo. Domapmaiņā kopā ar ekspertiem tiks meklētas atbildes uz jautājumu ko darīt, lai mudinātu cilvēkus aktīvi piedalīties vēlēšanās un ietekmēt savas pašvaldības un visas valsts nākotni.

Kad: 1. jūlijā 20.00–21.00
Kur: Skatuve apgaismo
Norises vieta kartē: Pils laukums
Rīko: Centrālā vēlēšanu komisija
Vairāk par diskusiju šeit->

Darbnīca “Demokrātijas ceļš”

Demokrātija ir par spēju vienoties kopīgu mērķu sasniegšanai. Darbnīcā būs iespēja demokrātijas ceļā sanākt kopā un diskutēt par jautājumiem, kas ir būtiski Latvijas sabiedrībai, meklējot pēc vienojošā un kopīgām rīcībām.

Kad: 2. jūlijā 12:30 –13:30
Kur: Garīguma skatuve
Norises vieta kartē: Cēsu pils parks
Rīko: Demokrātijas kvartāls
Vairāk par darbnīcu šeit->

Diskusija “Pašvaldību restarts. Kā veicināt iedzīvotāju ieguvumus no pašvaldību reformas?”

Aizritējis gads kopš Administratīvi teritoriālās reformas (ATR) beigām, kuras rezultātā dzīvojam jaunajās pašvaldībās. Vai dzīvot savā pašvaldībā ir kļuvis labāk, nekā pirms ATR? Par to diskusijā spriedīs pašvaldību, valsts pārvaldes, sabiedrisko organizāciju un mediju pārstāvji.

Kad: 2. jūlijā 12.30–13.30
Kur: Skatuve APGAISMO
Norises vieta kartē: Pils laukums
Rīko: Latvijas Republikas Valsts kontrole
Vairāk par diskusiju šeit->

Svešinieku mielasts

Pasākumā savstarpēji nepazīstami cilvēki tiks sadalīti pāros, lai sarunātos par būtisko. Pasākuma mērķis ir radīt iespēju patiesai sarunai un empātiskai sapratnei starp cilvēkiem, kuri nāk no atšķirīgām vidēm un citādi neiesaistītos sarunā par to, kas viņiem ir svarīgs.

Kad: 2. jūlijā 15.00–16.30
Kur: Skatuve: 18 Sarunu vieta
Norises vieta kartē: Cēsu pils parks, saliņa
Rīko: Jesajas Berlina biedrība
Vairāk par diskusiju šeit->

Saruna “Kas ir brīvas vēlēšanas?”

Karš un vēlēšanas – kā tas iet kopā? Kā balsosim šoruden – kā nākotnē? Eksperti iesaka nelielus pilnveidojumus. No lielajiem remontiem daudz juku un maz ieguvumu.

Kad: 2. jūlijā 17.15–18.45
Kur: Cēsu izstāžu nams
Norises vieta kartē: Pils Laukums 3
Rīko: Biedrība “Publisko tiesību institūts”
Vairāk par diskusiju šeit->

Pievienot komentāru

  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52