×

DELNA ATKLĀJ ZĪMĒJUMU IZSTĀDI “CIEŅA, DROSME, GODĪGUMS UN ATBILDĪBA JAUNIEŠU ACĪM”

Kas ir cieņa, drosme, godīgums un atbildība jauniešu acīs? Kā jaunieši redz šīs vērtības attiecībās ar citiem cilvēkiem un valsti? “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) aicina uz mākslas izstādes “Cieņa, drosme, godīgums un atbildība jauniešu acīm” atklāšanu un zīmējumu autoru apbalvošanu 2022. gada 7. jūlijā plkst. 16:00 Mazajā Ģildē Mazajā zālē (Amatu iela 5, Rīga). Zīmējumos atklājas jauniešu emocijas un godaprāts, attiecības ar ģimeni, skolasbiedriem un skolotājiem, rūpes par dabu un dzīvniekiem, attieksme pret COVID-19 ierobežojumiem un Krievijas uzsākto karu Ukrainā.

Mākslas izstādi atklās Delnas direktore Inese Tauriņa, izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, ASV vēstniecības Latvijā vēstnieka vietniece Ruta Elvikis un Nīderlandes Karalistes vēstnieces vietniece Latvijā Lieske de Krijgere (Lieske de Krijger).

Delna, aktualizējot jauniešu lomu atbildīgas un tiesiskas valsts stiprināšanā, 2022. gada martā aicināja jauniešus vecumā no 12 līdz 19 gadiem piedalīties zīmējumu konkursā “Es redzu”. Mudinājām jauniešus izvēlēties vienu no zīmējuma konkursa apakštēmām “Es un godīgums”, “Es un atbildība”, “Es un drosme” vai “Es un cieņa” un atainot, kā izvēlētā vērtība izpaužas viņu un apkārtējo cilvēku rīcībā un attieksmē vienam pret otru.

Konkursa noslēgumā saņēmām 133 darbus no 24 Latvijas skolām un vienas ģimenes. Visbiežāk jaunieši savos darbos atainoja drosmi – 57 zīmējumi, atbildību – 30 zīmējumi, cieņu – 23 zīmējumi, godīgumu – 13 zīmējumi. Vairāki jaunieši darbos bija izvēlējušies apvienot vērtības – 10 zīmējumi.

Delnas direktore Inese Tauriņa pauž: “Šajā projektā redzam, ka jaunieši ir atklāti un labprāt dalās ar ikdienā novēroto un piedzīvoto. Zīmējums kļūst par līdzekli, lai atklātu sociālo kontekstu un attiecības ģimenē, ar draugiem un skolasbiedriem, kā arī parādītu jautājumu loku, kas jauniešiem rūp sev tuvējā apkārtnē un arī valsts līmenī. Jauniešu izpratne un redzējums par cieņu, drosmi, godīgumu un atbildību parāda, ka tās ir universālas vērtības un jauniešu kultūras un sociālajai izcelsmei nav būtiska nozīme.”

Projektu atbalsta Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība Latvijā, Nīderlandes Karalistes vēstniecība Latvijā un Atklātības fonds. Delnas sadarbības partneri uzsver, ka jauniešu pilsoniskā izglītība ir jāveicina jau skolās. Jaunieši ir nākamie darītāji, kas piedalīsies politiskajos un sociālajos procesos, ar savu attieksmi un viedokli veidos un pārvaldīs valsti. ASV vēstnieka vietniece Ruta Elvikis norāda: “Mēs atbalstām Delnas īstenoto projektu, jo tas veido saikni starp mūsu valstīm vēl stiprāku. Kad Latvijas jaunieši iesaistās demokrātijas procesos, pauž savu viedokli un cerības par savu valsti, tas stiprina ASV un Latvijas partnerību.”

Izstādē būs apskatāmi Aleksandrovas pamatskolas, Baldones vidusskolas, Daugavpils Vienības pamatskolas, Daugavpils 9. vidusskolas, Dobeles 1. vidusskolas, Dundagas vidusskolas, Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas, Jelgavas pamatskola “Valdeka” – attīstības centra, J.G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskolas, Jūrmalas Pumpuru vidusskolas, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas, Rīgas Centra humanitārā vidusskolas, Rīgas Kultūru vidusskolas, Rīgas 6. vidusskolas, Rīgas 40. vidusskolas, Rīgas 63. vidusskolas, Rīgas 71. vidusskolas, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Salacgrīvas vidusskolas, Salaspils 1. vidusskolas, Skaistkalnes vidusskolas, Vaboles vidusskolas, Viesītes vidusskolas un Zilupes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu darbi.

Pēc zīmējumu izstādes atklāšanas Delna turpinās iesākto darbu un no konkursā iesūtītajiem darbiem radīs komiksu un video-animāciju par tēmu “Godaprāts jauniešu acīm”. Jaunradīto materiālu plašākai publikai prezentēsim vasaras izskaņā un nosūtīsim pirms 1. septembra Latvijas skolām ar aicinājumu lietot stundās un ārpusskolas nodarbībās, pārrunājot ar jauniešiem pilsonisko iesaisti un aktivitātes.

Izstāde būs apskatāma līdz 2022. gada 29. jūlijam, ieeja bez maksas.

 

 

 

             

 

Šīs preses relīzes sagatavošanu finansē Amerikas Savienoto Valstu vēstniecības Latvijā, Nīderlandes Karalistes vēstniecības Latvijā un Atklātības fonds.

 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52