×

ATSKATS UZ MĀKSLAS IZSTĀDES “CIEŅA, DROSME, GODĪGUMS UN ATBILDĪBA JAUNIEŠU ACĪM” ATKLĀŠANAS PASĀKUMU

“Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) 2022. gada 7. jūlijā Mazajā Ģildē (Amatu iela 5, Rīga) atklāja mākslas izstādi “Cieņa, drosme, godīgums un atbildība jauniešu acīm”. Izstādē apskatāmi 133 zīmējumi, kuros atklājas 12 līdz 19 gadīgu jauniešu sastapšanās ar vērtībām cieņa, drosme, godīgums un atbildība. Jaunieši ataino to, kā šīs vērtības izpaužas viņu un apkārtējo cilvēku rīcībā un attieksmē vienam pret otru. Zīmējumos atklājas emocijas un godaprāts, attiecības ar ģimeni, skolasbiedriem un skolotājiem, rūpes par dabu un dzīvniekiem, attieksme pret COVID-19 ierobežojumiem un Krievijas uzsākto karu Ukrainā. Izstāde ir apskatama līdz 29. jūlijam, ieeja bez maksas.

Izstādes atklāšanā piedalījās zīmējumu autori, viņu ģimene, radi, draugi un skolotāji. Izstādes atklāšanas pasākumu apmeklēja izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece, projekta atbalstītāji Amerikas Savienoto Valstu vēstniecības Latvijā vēstnieka vietniece Ruta Elvikis un Nīderlandes Karalistes vēstnieces vietniece Latvijā Lieske de Krijgere (Lieske de Krijger), Atklātības fonda valdes priekšsēdētājs Valdis Liepiņš.

Delnas direktore Inese Tauriņa pauž: “Šajā projektā redzam, ka jaunieši ir atklāti un labprāt dalās ar ikdienā novēroto un piedzīvoto. Zīmējums kļūst par līdzekli, lai atklātu sociālo kontekstu un attiecības ģimenē, ar draugiem un skolasbiedriem, kā arī parādītu jautājumu loku, kas jauniešiem rūp sev tuvējā apkārtnē un arī valsts līmenī. Jauniešu izpratne un redzējums par cieņu, drosmi, godīgumu un atbildību parāda, ka tās ir universālas vērtības un jauniešu kultūras un sociālajai izcelsmei nav būtiska nozīme.”

Visbiežāk jaunieši savos darbos atainoja drosmi – 57 zīmējumi, atbildību – 30 zīmējumi, cieņu – 23 zīmējumi, godīgumu – 13 zīmējumi. Vairāki jaunieši darbos bija izvēlējušies apvienot vērtības – 10 zīmējumi.

Izglītības un zinātnes ministre Anita Muižniece atgādināja: “Zīmējumos atainotais kārtējo reizi apliecina, ka mūsu jaunieši ir patiešām gudri un daudzās lietās gudrāki par pieaugušajiem. Šie zīmējumi ne tikai demonstrē zīmēšanas talantu, bet arī vienkāršā veidā atklāj dažādas pieredzes un parāda to, ko pieaugušie ikdienas steigā neierauga. Ar šiem zīmējumiem jaunieši mudina pieaugušos atcerēties par cilvēciskām lietām un tādām vērtībām kā drosme, cieņa, atbildība un godīgums. Šīs vērtības, lai arī kurā skolā cilvēks mācītos un kādā valodā runātu, veido mūs par cilvēkiem un atšķir no dzīvnieku pasaules.”

ASV vēstniecības Latvijā vēstnieka vietniece Ruta Elvikis norāda: “Godaprāts un drosme ir ikvienas veselīgas, spēcīgas un noturīgas sabiedrības un demokrātijas pamats, uz kura savas attiecības balsta arī ASV un Latvija. Šogad aprit 100 gadi kopš Latvijas un ASV diplomātisko attiecību nodibināšanas un, skatoties uz jauniešu zīmējumiem un zīmējumos atainoto godaprātu, esam pārliecināti, ka svinēsim arī mūsu attiecību divsimtgadi.”

Nīderlandes Karalistes vēstnieces vietniece Latvijā Lieske de Krijgere uzsver: “Vecāki ir tie, kas bērniem māca godaprātu un cieņu pret citiem, kad bērni pieaug un kļūst par pieaugušajiem, tad ir otrādi – bērni māca pieaugušos. Cilvēks pieaugot uzdot mazāk jautājumu nekā tad, kad bija bērns, bet jautājums uzdot ir ļoti svarīgi. Šie zīmējumi parāda to, kas dzīvē ir patiesi svarīgs, proti, mums ir jārūpējas par apkārtējiem cilvēkiem un jāpārliecinās, ka ikvienam ir piederības sajūta, mums ir jāciena daba un sabiedrība. Mums ir ne tikai jāsaka pareizās lietas, bet arī jārīkojas saskaņā ar teikto.”

Atklātības fonda valdes priekšsēdētājs Valdis Liepiņš, runājot par jauniešu zīmējumos attēloto, velk paralēles ar Delnas un Atklātības fonda mērķiem un darbību. V. Liepiņš norāda: “Korupcija ir apdraudējums, kas lēnām nāk mums visiem virsiem, un ir cilvēku pašu rokās to apturēt. Ir jābūt drosmīgam un jādzīvo atklātībā un godīgumā, kā arī jāceļ trauksme par tādām lietām, kas nepatīk, ne tikai par korupciju, bet arī visām citām lietām un netaisnībām. Lai apkarotu korupciju, nav jābaidās uzrunāt simts vai pat tūkstots cilvēku, ir jābūt gatavam nostāties liela skaita cilvēku priekšā un darīt to labo un pareizo lietu. Drosme, cieņa, atbildība un godīgums ir vērtības, kas veicina atklātību un ir pret korupciju, un tas mums Latvijā un pasaulē ir vajadzīgs.”

Zīmējumu izstāde ir kūrēta Delnas rīkotā zīmējumu konkursa “Es redzu” ietvaros. Izstādes atklāšanā Delna apbalvoja labāko darbu autorus katrā no zīmējumu konkursa apakštēmām: “Es un godīgums”, “Es un atbildība”, “Es un drosme” vai “Es un cieņa”. ASV vēstniecības Latvijā, Nīderlandes Karalistes vēstniecības Latvijā un Atklātības fonda pārstāvji pasniedza zīmējumu autoriem simpātiju balvas.

Zīmējumu izstādē ir apskatāmi Aleksandrovas pamatskolas, Baldones vidusskolas, Daugavpils Vienības pamatskolas, Daugavpils 9. vidusskolas, Dobeles 1. vidusskolas, Dundagas vidusskolas, Jāņa Eglīša Preiļu Valsts ģimnāzijas, Jelgavas pamatskola “Valdeka” – attīstības centra, J.G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskolas, Jūrmalas Pumpuru vidusskolas, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas, Rīgas Centra humanitārā vidusskolas, Rīgas Kultūru vidusskolas, Rīgas 6. vidusskolas, Rīgas 40. vidusskolas, Rīgas 63. vidusskolas, Rīgas 71. vidusskolas, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Salacgrīvas vidusskolas, Salaspils 1. vidusskolas, Skaistkalnes vidusskolas, Vaboles vidusskolas, Viesītes vidusskolas un Zilupes Mūzikas un mākslas skolas audzēkņu darbi.

Atskats uz zīmējumu izstādes atklāšanas pasākumu.

Foto: Gatis Gierts

 

Šo projektu finansiāli atbalsta Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība Latvijā, Nīderlandes Karalistes vēstniecība Latvijā un Atklātības fonds. Izstādes telpas nodrošina Rīgas dome un Mazā Ģilde.

 

 

 

 

 

 

 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52