×

DELNA AICINA VALSTS PREZIDENTU UN SAEIMU LABOT VĒL VIENU KĻŪDU PAŠVALDĪBU LIKUMĀ – PAR DEPUTĀTU SĒDĒŠANU UZ DIVIEM KRĒSLIEM

“Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna), atsaucoties uz to, ka Valsts prezidents Egils Levits 2022. gada 16. septembrī nodeva Saeimai otrreizējai caurlūkošanai Pašvaldību likumu, vēstulē Valsts prezidentam norāda uz būtisku trūkumu Saeimas pieņemtajā likumprojektā interešu konflikta pārvaldībā pašvaldībās.

Delnas ieskatā vairāki 13. Saeimas deputāti no Jaunās Vienotības, Saskaņas un Nacionālās apvienības frakcijām demonstrēja godaprāta un izpratnes par labas pārvaldības principu ievērošanu trūkumu, jo balsojumā 3. lasījumā par likumprojekta “Pašvaldību likums” 71. panta pirmās daļas 4. punktu atbalstīja atteikšanos no aizlieguma pašvaldību deputātiem ieņemt pašvaldības iestādes vadītāja vai vietnieka amatus jebkādas nozares pašvaldību iestādē.

Ja šis lēmums netiek labots, tad turpmāk pašvaldībās tiks veicinātas aplamas situācijas, pieļauts, ka uz vairākiem krēsliem gan lēmējvarā, gan izpildvarā sēž vieni un tie paši cilvēki. Vienam cilvēkam nebūtu jāieņem vienlaicīgi domes deputāta un pašvaldības iestādes vadītāja amats. Interešu konflikts rodas, jo iestādes vadītājs ir pakļauts domes deputātam un tai pat laikā ir domes deputāts, kas lemj par iestādes darbību, šādā situācijā zūd skaidrība, kurš kura priekšā ir atbildīgs un kā intereses pārstāv!” skaidro Delnas interešu aizstāvības un projektu vadītāja Agnija Birule.

Delnas ieskatā Saeimas deputātiem ir jālabo pieļautā kļūda un jānosaka jaunajā Pašvaldību likumā aizliegums pašvaldību deputātiem ieņemt pašvaldības iestādes vadītāja vai vietnieka amatus jebkādas nozares pašvaldību iestādē, paredzot to pēc nākamajām pašvaldību vēlēšanām 2025. gadā.

Jāatzīmē, ka likumprojekta izskatīšanas laikā 2. lasījumā deputāti balsojumā (par 7, pret 46, atturas 13) šo priekšlikumu jau atbalstīja, taču tikai sev zināmu iemeslu dēļ viedokli kardināli mainīja 3. lasījumā (par 43, pret 29, atturas 0). Tādējādi tieši 3. lasījumā, kad lielākoties veic tikai redakcionālu likumprojektu precizēšanu, deputāti izdarīja to, ko neviens negaidīja – pretēji labas pārvaldības principam iestājās par būtiskām atkāpēm no 2. lasījumā un arī Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā lemtā.

Delna piekrīt Valsts prezidenta norādītajam par demokrātijas virsprincipa ievērošanu arī pašvaldībās un vēstulē Valsts prezidentam norāda uz deputātu pieļauto kļūdu un aicina to labot. Lai nodrošinātu labas pārvaldības principa ievērošanu pašvaldībās un skaidru lēmējvaras un izpildvaras nodalīšanu, kā to nosaka Pašvaldību likuma anotācijā minētais, ir nepieciešams caurskatīt likuma 71. pantu un atgriezties pie jau 2.  lasījumā pieņemtās redakcijas. Ekspertu un arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja skatījumā politiskā integritāte Latvijā nav tādā līmenī, lai pašvaldību deputāti spētu identificēt interešu konflikta situācijas. Turklāt sabiedrības uzticība valsts pārvaldei joprojām ir zema un pēc administratīvi teritoriālās reformas jaunajām vietvarām sabiedrības uzticība vēl ir jānopelna.

Ar savu balsojumu deputāti ir nonākuši pretrunā Latvijas Satversmes ievadam un 1. pantam, kuru aicina ievērot Valsts prezidents savā motivācijā Saeimas deputātiem, Krišjāņa Kariņa (Jaunā Vienotība) valdības deklarācijas plāna uzdevumam (Nr. 226.1) un arī paša Pašvaldību likuma anotācijā noteiktajam, proti, skaidrāk nodalīt lēmējvaru no izpildvaras, nosakot skaidru kompetenču un funkciju sadali.

 

Delnas vēstuli Valsts prezidentam skatīt šeit ->.

 

Delnas kontakti:

  • Inese Tauriņa, direktore, inese.taurina@delna.lv, +371 67285585
  • Agnija Birule, interešu aizstāvības un projektu vadītāja, agnija.birule@delna.lv

 

Šīs preses relīzes sagatavošanu finansē ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par preses relīzes saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52