×

DELNA SKAIDRO PUBLISKĀ IEPIRKUMA NORISI

Gadās, ka publisko iepirkumu procesi nav pietiekami atklāti un saistās ar negodprātīgu rīcību, tādēļ būtiski sekot līdzi to norisei un ziņot, ja novērots kaut kas aizdomīgs. Biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) uzmanību pēdējos mēnešos piesaistīja kādas pašvaldības izsludinātā iepirkuma process, kas izcēlās ar atklātības trūkumu.

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā no jauna Latvijā aktualizēja jautājumu – ko darīt ar totalitāros režīmus slavinošajiem objektiem. Rezultātā Saeima 2022. gada 16. jūnijā pieņēma likumu “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas Republikas teritorijā”, kas noteica, ka pašvaldībām ir jāorganizē projektu demontāža.

Kādas Latvijas pilsētas pašvaldība organizēja publisko iepirkumu, lai lemtu, kurš uzņēmums demontēs tās teritorijā esošos objektus. Konkursa uzvarētājs tika izraudzīts un publiski izziņots, bet līgumu ar uzvarējušo uzņēmumu pašvaldība nenoslēdza.

Objektu demontāža tomēr notika vairākas nedēļas pēc iepirkuma organizēšanas, radot neizpratni plašākā sabiedrībā un pievēršot Delnas uzmanību minētajam gadījumam. Nebija skaidrs, kam uzticēts darbs, jo līgums ar iepirkumā uzvarējušo uzņēmumu netika noslēgts.

Tikai pēc objekta demontāžas uzzinājām, ka pilsētas dome dažas dienas pēc iepirkuma uzvarētāja paziņošanas nobalsojusi pret finansējuma piešķiršanu. Turklāt, iepirkumu komisija par iepirkuma pārtraukšanu lēma tikai pēc objekta demontēšanas un tad arī paziņoja par to uzvarētājiem.

Reaģējot uz notikušo, Delna nosūtīja vairākas vēstules konkrētās pilsētas domei, lai noskaidrotu gadījuma apstākļus – kā šāds process ir iespējams. Pēc domes atbildēm noprotams, ka sākotnēji rīkots atklāts iepirkumu konkurss, tomēr pēc finansējuma noraidīšanas nācies rīkot cenu aptauju, meklējot darbu izpildītāju par zemāku cenu. Informācija par cenu aptaujas organizēšanu, tās norisi vai rezultātiem nav publiski pieejama.

Katram iedzīvotājam ir jāzina, vai pašvaldība rīkojas godprātīgi ar publiskajiem līdzekļiem, tādēļ cenu aptaujas norise sabiedrībai bija jāskaidro laicīgāk un detalizētāk. Ja arī Tu redzi, ka Tavā pašvaldībā tiek veikti darbi, kuru finansēšanas process nav izsekojams, ziņo par to mums! Zvani 25756653 vai raksti uz konsultacijas@delna.lv

Mēs esam par Latviju kā aktīvu un vērīgu iedzīvotāju valsti, kurā ikviens var gūt pārliecību par publisko tēriņu lietderību un amatpersonu godprātīgu rīcību! Delna šo darbu veic bez atlīdzības (pro bono). Ja arī Jums ir svarīgi, ka tiek skaidroti aizdomīgi publisko iepirkumi, atbalstiet mūs ar ziedojumu!

 

 

Šī raksta sagatavošanu finansē ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par raksta saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

 

 

 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52