×

DELNA UZRAUGA GODĪGAS KONKURENCES APSTĀKĻUS

Jo mazāka pašvaldība, jo lielāka kļūst iespēja, ka publisko iepirkumu konkursā piedalīsies neliels skaits pretendentu. Nereti novērojams arī kvalificētu iepirkumu speciālistu trūkums. Tādā gadījumā ārējo konsultantu piesaistīšana šķiet loģisks un nepieciešams solis, bet ar to saistāmi arī nopietni riski. Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) 2021. gada augustā saņēma trauksmes cēlēja ziņojumu, kurā norādīts uz pārkāpumiem saistībā ar šādu gadījumu.

Pēdējos gados pašvaldības aktīvi ievieš ESCO (Energy service companies) investīciju modeli, nodrošinot apgaismojumu savā teritorijā. Modelis ir izdevīgs, jo pakalpojumu sniedzēja finansētie gaismekļi samazina pašvaldības enerģijas patēriņu un kopējās izmaksas. Latvijā ir vairāki uzņēmumi, kas spēj nodrošināt šādu “apgaismojuma ārpakalpojumu”, taču pašvaldību rīkotajos iepirkumos visbiežāk dominē viens uzņēmums.

Šis uzņēmums arī ikdienā aktīvi strādā ar pašvaldībām, organizējot seminārus par energoefektivitātes un ESCO finansēšanas modeļa jautājumiem. Pastāv aizdomas, ka saņemtā informācija tiek izmantota, lai sagatavotu iepirkumam nepieciešamos dokumentus, iespējams, uzņēmums pat līdzdarbojas šajā procesā. Rezultātā viens uzņēmums gūst priekšrocības, padarot konkursu negodīgu.

Lai izprastu, vai šāda situācija ir tiesiski pamatota, Delna vērsās Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB). Atbildē skaidrots, ka šāda situācija ir pieļaujama, ja netiek ierobežota konkurence. Pašvaldībai ir jāspēj nodrošināt, lai arī gadījumā, ja kāds uzņēmums ir iesaistīts iepirkuma dokumentācijas izstrādē, tas neietekmēs arī citu uzņēmumu iespējas iesniegt atbilstošus piedāvājumus.

Aicinām ikvienu pievērst uzmanību situācijām, kur iepirkuma tehniskā specifikācija atbilst tikai viena konkrēta uzņēmuma piedāvājumam vai iespējām. Ja esi novērojis, ka Tavā pašvaldībā publiskajos iepirkumos uzvar viens uzņēmums, vai arī uzņēmums aktīvi iesaistās pašvaldības iepirkumu dokumentu gatavošanā, ziņo par to mums! Zvani 25756653 vai raksti uz konsultacijas@delna.lv.

Mēs esam trauksmes cēlēju atbalstītāji un aizstāvji un ticam, ka ikviens trauksmes cēlēja ziņojums sekmē amatpersonu atbildību un godaprātu! Delna šo darbu un trauksmes cēlēju konsultācijas veic bez maksas (pro bono). Ja arī Jūs novērtējat Delnas atbalstu trauksmes cēlējiem, atbalstiet mūs ar ziedojumu un sniegsim atbalstu trauksmes cēlējiem kopā! 

 

 

Šī raksta sagatavošanu finansē ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par raksta saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

 

 

 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52