×

DELNA AICINA SARGĀT NACIONĀLO UN GLOBĀLO DROŠĪBU, MAZINOT KORUPCIJU

“Sabiedrības par atklātību – Delna” direktores Ineses Tauriņas uzruna Staptautiskās pretkorupcijas dienas pasākumā “Korupcija – nacionālās un globālās drošības drauds” 2022. gada 9. decembrī.  

Saeimas priekšsēdētāja kungs, vēstnieka kungs, Saeimas deputāti, dāmas un kungi!

“Sabiedrība par atklātību – Delna” šo pasākumu sāka organizēt šī gada janvārī. Vai atceraties – Covid pandēmijai lēnām sākām redzēt gaismu tuneļa galā. Šķita – drīz viss atgriezīsies ierastajās pirms-Covid sliedēs. Taču tad mēs pamodāmies 24. februāra rītā.

Jau kopš Krievijas uzsāktā kara pret Ukrainu pirmās dienas mēs skaidri redzam – kā uz delnas – apdraudējumu, ko korupcija, t. sk. “netīrā nauda” ir radījusi valstu nacionālajai drošībai un arī drošībai pasaulē. Korumpētās elites un valstu valdības ir brīvi darbojušās, palielinot savu ietekmi Rietumu demokrātijās. Kā? Saraksts ir garš, ļaujiet nosaukt tikai dažas lietas:

 • šķiet, nevienam vairs nav jāskaidro demokrātisko valstu enerģētiskā atkarība, piemēram, no Krievijas, ikviens iedzīvotājs savos makos un rēķinos to redz,
 • atgādināšu arī par politiķu karjeru pēc valsts amata atstāšanas, kas ved uz labi atalgotiem amatiem ar autoritārajām valstīm saistītajos uzņēmumos, diez, kāpēc?
 • tāpat neaizmirsīsim par tiešu un netiešu politisko partiju finansēšanu no ārvalstīm, iejaukšanos vēlēšanās u.tml.

 

Aiz šī visa stāv korupcija.

Šobrīd demokrātiskās valstis cenšas steidzīgi šīs vājās vietas stiprināt, labot kļūdas, kuras mēs paši sava komforta, ērtību vārdā esam pieļāvuši. Ikvienai valstij ir jāvelta visi iespējamie resursi, lai pilnvērtīgi cīnītos ar korupcijas radītājiem izaicinājumiem. Arī Latvijai. Šobrīd notiekošā karadarbība Ukrainā ir šokējošs brīdinājums par to, kādu cenu Rietumu sabiedrībām var nākties maksāt par vērtību “pragmatisku” pakārtošanu īstermiņa materiālām interesēm un ērtībām.

Mums ir jāturpina:

 • ieviest starptautiskās rekomendācijas,
 • jāstiprina mūsu iestādes, t. sk. tiesībsargājošās iestādes,
 • aktīvi jāatbalsta korupcijas novēršanas un apkarošanas pasākumi, nevis jādomā, ko no tā nedarīt,
 • un vēl daudz kas cits, par ko mēs runāsim šodien.

 

Priekšlikumi un idejas vienmēr ir labi, bet kurš uzņemsies atbildību un iniciatīvu? Gaidām skaidru ziņu no gaidāmās valdības un jaunās Saeimas, kuri daudz aktīvāk savos darbos nekā pagaidām vārdos, iestāsies par labu pārvaldību, godprātību, atklātību un cīņu pret korupciju.

Un reizē ļaujiet teikt – bez iedzīvotāju iesaistes un atbalsta pilsoniskajai sabiedrībai efektīva cīņa ar korupciju nebūs iespējama. Mums ir jāveicina ikviena iedzīvotāja izpratne par to, ka korupcija nav atbalstāma, ka uzticētās varas izmantošana personīgam labumam nav pieļaujama – sabiedrības interesēm ir jāstāv tam pāri. Tas ietver divas lietas: 1) publiskā sektorā strādājošo stingra ētisko principu ievērošana, kad ikviens pat nakts vidū zina, kāda rīcība nav pieļaujama; 2) un trauksmes celšanas veicināšana – kad iedzīvotāji ir gatavi ziņot par novērotiem iespējamiem pārkāpumiem, t. sk. korupciju savā darba vietā.

Šodien ir Starptautiskā pretkorupcijas diena. Taču rīt ir Starptautiskā cilvēktiesību diena. Tās ir kā vienas monētas divas puses. Ja vēlamies stiprināt cilvēktiesības, mums ir jāmazina korupcija.

Pievienot komentāru

 • deputati uz delnas
 •  

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52