×

KĀ PIRMS VĒLĒŠANĀM IZPĒTĪT DEPUTĀTU KANDIDĀTUS, PAR KO BALSOT? DELNAS IETEIKUMI

“Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) pirms 14. Saeimas vēlēšanām rīkoja divas tiešsaistes darbnīcas, kurās kopā ar ekspertiem un ieinteresētiem iedzīvotājiem analizējām deputātu kandidātus.

Pirms katrām vēlēšanām aicinām iepazīt deputātus, izmantojot Delnas izveidoto tabulu un ieteiktos avotus, lai nepieļautu, ka valsti vada cilvēki, kurus pēc četriem gadiem joprojām neesam iepazinuši. Sk. materiālus raksta beigās.

Pirms to darāt, svarīgi saprast, ar kādiem izaicinājumiem iespējams saskarties un kam jāpievērš uzmanība. Zemāk esam apkopojuši Delnas pieredzi.

Kuru informāciju par kandidātiem ir viegli atrast, kura informācija nav pilnīga? Sk. attēlā.

 

Vispārīga informācija par kandidātu 

Pētot deputātu kandidātus, nereti nākas saskarties ar aprakstošu, vispārīgu informāciju, kas labākajā gadījumā sniedz izpratni par deputāta interesēm, kompetenču jomām un izglītību, kā arī darbavietu un amatu. Iztrūkst faktu un datu, kas ļautu objektīvi vērtēt, ko deputāta kandidāts ir paveicis un cik veiksmīgi. Partiju un partiju apvienību oficiālajās mājaslapās visbiežāk ir atrodama informācija par katra deputāta kandidāta (deputāta) iepriekšējo pieredzi politikā, bet, kā Delna noskaidrojusi pētot mājaslapas, aprakstos novērojams informācijas trūkums. Tas skaidrojams ar vēlmi radīt pēc iespējas labvēlīgāku priekšstatu un iegūt vēlētāja simpātijas.

Rezultātā, ja deputātu kandidāti paši nenorāda informāciju par interesēm, iepriekšējo pieredzi profesionālajā darba vidē un politikā, to kļūst sarežģīti atrast arī citos uzticamos ziņu avotos. Tas ļauj izplatīt dezinformāciju, kā arī apgrūtina meklēšanas procesu iedzīvotājam. Jāspēj orientēties datubāzēs, portālos un mājaslapās, piemēram, Saeima.lv, meklējot ziņas par darbu komisijās, nostāju konkrētos lēmumos. Jaunāko kandidātu gadījumā, kas iepriekš nav darbojušies politikā vai bijuši publiskas personas, informācija ir limitēta.

Pārlieku vispārīgas informācijas problemātika tieši attiecināma uz kompetencēm un interešu jomām, darbavietu un amatu, politiskās darbības vēsturi. Partejiskās piederības kontekstā jāmin, ka visbiežāk partiju apvienību gadījumā norādīts tikai kandidāta pārstāvētais saraksts, nevis partija, kuru viņš pārstāv. Tas neļauj izprast ideoloģisko pārliecību, partijas pārstāvētās intereses un lomu Latvijas politiskajā telpā līdz šim.

Atsevišķi jāuzsver arī, ka kontaktinformācijas pieejamība atšķiras atkarībā no partijas un paša deputāta kandidāta. Tās nodrošināšana ir būtiska, lai vairotu deputāta atklātību un atbildību vēlētāja priekšā.

Informācija par kandidātu nav analizēta

Bieži informācija par deputātiem ir publiski pieejama, bet nav vietnes, kur tā būtu apkopota un analizēta, turklāt daļa no mājaslapām un datubāzēm ir neparocīgas, kā arī tajās pieejama tikai daļa informācijas. Informācijas trūkums attiecināms uz informāciju par ziedojumiem, biedra naudas maksājumiem partijai. Informācijas analīzei trūkst arī saistībā ar skandāliem, skaļiem viedokļiem, prettiesiskiem darījumiem, kā arī politiskās darbības vēsturi, neradot objektīvu iespaidu par konkrēto kandidātu. Arī ziņas par dalību iepriekšējās vēlēšanās nākas meklēt caur Centrālās Vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapu, un šo ziņu apkopošana prasa laiku.

Lai arī Delna deputatsuzdelnas.lv apkopojusi iepriekšējo gadu statistiku par ziedojumiem partijām un Saeimas deputātiem, sistēmas uzturēšana prasa laiku un resursus, tādēļ nav pieejama pati jaunākā informācija. Rezultātā interesentam pašam jāiegulda laiks un resursi, lai izveidotu infografikus, diagrammas, kurās dati un ziņas ir pārskatāmi. To dara daži uzņēmīgi cilvēki, tai skaitā viens darbnīcas dalībnieks, kurš, piemēram, patstāvīgi pēta Iepirkumu uzraudzības biroja (IUB) publicētos datus, citas datubāzes, izceļot iespējamus nepotisma gadījumus un prettiesisku rīcību, naudas atmazgāšanas gadījumus.

Meklējot un analizējot informāciju par deputātu kandidātu, esi kritisks. Izvērtē, vai kandidāts neslēpj likuma pārkāpumus. 

 

Pārliecinies, vai izprati pareizi

Kvalitatīvai informācijas un datu analīzei ir nepieciešamas pamata priekšzināšanas. Pētot amatpersonu deklarācijas vai ziedojumu un biedra naudu datubāzi, ir būtiski izprast, kāds ir standarta algas apjoms, īpašumu vērtība, cik lielu finansējumu cilvēks vidēji iemaksā partijas kontā. Jāzina arī termini, piemēram, kā atšķiras partija, partiju apvienība un saraksts.

Informācijas analizēšana nevar notikt bez pārbaudes citos uzticamos avotos, lai pārliecinātos par tās patiesumu. Nevar izslēgt gadījumus, kad arī oficiālajās vietnēs ievietotie dati nav patiesi, jo cilvēks, kas tos nodevis, ir netīši vai speciāli paudis nepatiesas ziņas, kā jaunievēlēto Saeimas deputātu gadījumā CVK mājaslapā. Tādēļ jo būtiskāk, pamanot nepatiesus datus, informāciju, ziņot atbildīgajām iestādēm.

Pārbaude ir īpaši būtiska arī, lai izprastu, vai deputāta kandidāta darbība saskan ar viņa paustajiem viedokļiem. To var izzināt, apkopojot ziņas no dažādiem informācijas avotiem, amatpersonu gadījumā, īpaši deputātu un ministru, tas ir vieglāk, jo pieejami balsojumu rezultāti, sēžu ieraksti. Par personām, kuras nav publiski aktīvas, gan trūkst ziņu, lai pārbaudītu solījumus.

Laika trūkums

Ņemot vērā iepriekš minēto, jāmin būtisks faktors, kas ir viens no svarīgākajiem iemesliem, kādēļ neizzinām deputātus pilnvērtīgi. Tas ir laika trūkums. Delnas praktiskajās darbnīcās deputātu kandidātu izpēte aizņēma no vienas līdz trim un vairāk stundām, atkarībā no deputāta kandidāta aktivitātes  politikā un profesionālajā dzīvē, kā arī no tā, cik laika katrs bija gatavs ieguldīt pētniecības procesā. Lai arī Delna bija sagatavojusi gan tabulu ar to, kādu informāciju jāmeklē, gan avotu sarakstu, vairums dalībnieku izteicās, ka  pietrūka laiks – īpaši gadījumos, kad izvēlētais kandidāts bijis iepriekšējo Saeimas sasaukumu deputāts, bieži mainījis partijas vai iesaistīts kādos skandālos un vainots prettiesiskos darījumos.

Tā kā deputāta kandidāti, kas nav amatpersonas, nav iesnieguši amatpersonu deklarācijas, datu apkopošana prasa vairāk laika. Arī esošo amatpersonu gadījumā iespējams, ka ienākumi gūti pastarpināti caur ģimenes locekļiem, pietuvinātai personai piederošiem uzņēmumiem, uzvarētu iepirkumu konkursu, radot ne tikai papildu ienākumus, kas deklarācijā neparādās, bet arī norādot uz interešu konflikta situāciju. Tas pats attiecas uz piederošajām kapitāldaļām un akcijām.

Prettiesiskas rīcības izmeklēšana nav jāveic iedzīvotājam, tas ir tiesībsargājošo iestāžu darbs, taču, lai vairotu izpratni, ir svarīga ikviena iedzīvotāja vēlme iedziļināties un ziņot, ja novērota aizdomīga rīcība. 14. Saeimas vēlēšanas parādīja, ka sabiedrībā trūkst izpratnes par konkrētu amatpersonu saistību ar likumpārkāpumiem, tādēļ ir skaidrs, ka informācija regulāri jāaktualizē. Parocīgas datu uzglabāšanas sistēmas un pieejamās informācijas analīze ir atslēga, lai nepieļautu, ka aizmirstam par deputātu līdzšinējo darbību un palielinātu iespēju, ka sekos vilšanās un valsts cietīs.

Deputātu kandidātu izpētes materiāli, arī skolēniem

1) Deputāta kandidāta izpētes veidlapas paraugs ar informācija avotiem, lejuplādējiet Word vai skatiet PDF.

2) Deputāta kandidāta izpētes skaidrojošais materiāls un veidlapas paraugs ar informācija avotiem skolēniem, lejuplādējiet Word.

3) Kandidātu izpētes rezultātā darbnīcu dalībnieki izveidoja deputātu kandidātu profilus, ar ko aicinām iepazīties. Šie piemēri palīdzēs labāk ieraudzīt tehnisko risinājumu informācijas apkopošanai, kā arī izzināt deputātu kandidātus, jo lielākā daļa no pētītajiem ir ievēlēti 14. Saeimā. Saite uz kandidātu profiliem un iforomācijas avotiem, pdf ->

Materiālu skaitiet šādu kandidātu profilus:

 • Judīte Dobele, JAUNĀ VIENOTĪBA,
 • Aleksandrs Klapins, “Latvijas Krievu savienība”,
 • Vugars Ecmanis, Zaļo un zemnieku savienība,
 • Glorija Grevcova, Politiskā partija “Stabilitātei!”,
 • Jānis Sondars, Politiskā partija “Tautas varas spēks”,
 • Ainārs Šlesers, LATVIJA PIRMAJĀ VIETĀ,
 • Andris Sprūds, “PROGRESĪVIE”,
 • Juris Viļums, APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija,
 • Didzis Šmits, APVIENOTAIS SARAKSTS – Latvijas Zaļā partija, Latvijas Reģionu Apvienība, Liepājas partija,
 • Sandis Ģirģens, Politiskā partija “REPUBLIKA”.

 

Raksts tapis projektā “Veido atbildīgu Saeimu – iepazīsti pirms balso!” ietvaros, ko līdzfinansē Atklātības fonds.

Pievienot komentāru

 • deputati uz delnas
 •  

  Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52