×

KĀ VĒRTĒT JAUNĀS RĪGAS DOMES KOALĪCIJAS PAZIŅOJUMUS PAR CĪŅU PRET KORUPCIJU?

Arī “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) seko līdzi varas maiņai Rīgas valstspilsētas pašvaldībā. Ņemot vērā iepriekšējos skandālus, pieredzi un jaunākos notikumus, rodas vairāki jautājumi.

Delna atzinīgi vērtē Rīgas domes jaunās koalīcijas ieceri “apņēmīgi turpināt ieviest pretkorupcijas un atklātības principus Rīgas valstspilsētas pašvaldības iestādēs, tai skaitā atjaunot pretkorupcijas komisiju, kuras uzdevumus būs piedāvāt uzlabojumus Rīgas pārvaldībai, lai novērstu korupcijas iespējamību par interešu konflikta u.c. jautājumiem”.

Tomēr Delna norāda, ka šī deklarētā mērķa izpildei rūpīgi jāseko līdzi, jo jaunā koalīcija un mērs vedina domāt, ka korupcijas novēršana un godprātīga iespējamu pārkāpumu izmeklēšana varētu būt deklaratīvas tēzes. Delnas ieskatā nesenās Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonu disciplinārlietu izmeklēšanas komisijas darbs beidzies bez rezultāta tieši nepamatotas Viļņa Ķirša iejaukšanās dēļ. Turklāt bažas raisa arī fakts, ka tieši jaunais mērs par savām prioritātēm cita starpā ir izvirzījis darbu satiksmes jomā, proti, jomā, kurā viņš licis šķēršļus iespējamo pārkāpumu izmeklēšanai.

Zināmu neizpratni raisa arī apstāklis, ka jaunajā koalīcijā, kuras mērķis esot korupcijas novēršana, ir iesaistīts arī politiskais spēks Gods Kalpot Rīgai. Zināms, ka Vilnis Ķirsis 2019. gadā, komentējot iepriekšējās domes atlaišanu, kuras laikā koalīcijā bija arī šis politiskais spēks, uzsvēra, ka domes atlaišana ir loģisks lēmums, jo tā ir korumpēta. Arī domes ārkārtas vēlēšanu laikā virkne jaunās koalīcijas politisko spēku izvērsa asu kritiku pret partiju Gods Kalpot Rīgai, kritizējot to par iespējamām plašām koruptīvām darbībām. Taču šodien Gods Kalpot Rīgai ir atpakaļ un paraksta memorandu, t. sk. solot cīnīties pret korupciju.

Lai gan Delnas ieskatā Rīgas pašvaldības sniegums, nodrošinot informācijas pieejamību pilsoniskajai sabiedrībai un iedzīvotājiem, ir salīdzinoši labs, tomēr jāņem vērā, ka atklātība pati par sevi nav pietiekams faktors korupcijas novēršanā. Nesen jau Rīgas domē pieredzējām, kā ar atklātības lozungu tika panākts, ka tiesiskiem līdzekļiem disciplinārlietas izmeklēšanas process beidzās bez rezultāta. Tādēļ Delna uzsver, ka Rīgas pašvaldības sniegtās informācijas atklātības novērtējums Pašvaldību atklātības indeksā pats par sevi neliecina par zemu korupcijas līmeni galvaspilsētā.

Delnas ieskatā bažas par to, ka jaunā domes koalīcija pretkorupcijas jautājumiem neplāno pievērsties pēc būtības, varētu mazināt atjaunotās pretkorupcijas komisijas vadību uzticot kādam opozīcijas politiskajam spēkam. Ņemot vērā jaunās koalīcijas apņemšanos darbu organizēt koleģiāli, iesaistot darbā arī opozīciju, šāds solis būtu ne vien ārkārtīgi būtisks, bet arī likumsakarīgs.

Tāpat Delna aicina jauno koalīciju un mēru nodrošināt, ka Rīgas domes Satiksmes departamentā tiek veikts neatkarīgs audits, ka nozīmīgu publisko iepirkumu uzraudzībā tiek piesaistīti neatkarīgi novērotāji un eksperti, ka jaunā koalīcija ne tikai deklarē, ka ieviesīs pretkorupcijas pasākumus, bet tie arī tiek ieviesti un par to progresu rīdzinieki saņem regulāru informāciju un atskaites.

 

Šī raksta sagatavošanu finansē ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par raksta saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52