×

DELNA PAR DAIGAS MIERIŅAS IEVĒLĒŠANU SAEIMAS PRIEKŠSĒDĒTĀJAS AMATĀ

2023. gada 20. septembra Saeimas ārkārtas sēdē priekšsēdētāja vēlēšanās ar 55 balsīm PAR un 34 balsīm PRET tika ievēlēta Daiga Mieriņa (Zaļo un Zemnieku savienība – ZZS) pēc tam, kad Gunārs Kūtris (ZZS) neguva politisko atbalstu. 

Pirms ārkārtas sēdes biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) vērsa 14. Saeimas deputātu, sabiedrības un mediju uzmanību uz priekšsēdētāja amata simbolisko nozīmi, pilnvarām un iespējām ietekmēt politikas veidošanas dienaskārtību. Delna aicināja deputātus neatbalstīt Gunāra Kūtra kandidatūru Saeimas priekšsēdētāja amatam, jo viņa izteikumi par to, ka turīgas personas, to skaitā tās, kas apsūdzētas vai notiesātas kriminālpārkāpumos, būtu sevišķi vēlams iesaistīt lēmumu pieņemšanā par ekonomiskiem jautājumiem, nav pieņemams demokrātiskā un tiesiskā sabiedrībā. 

Noraidot G. Kūtra kandidatūru, deputāti parādīja, ka nav pilnīgi imūni pret pilsoniskās sabiedrības un mediju sašutumu. Tai pat laikā Saeimas priekšsēdētāja apstiprināšanas process ar jaunu kandidatūru izvirzīšanu un deputātu balsojums pret priekšlikumu kandidātu izvirzīšanai atvēlēt ilgāku laiku par stundu, neļāva gan pašiem deputātiem, gan plašākai sabiedrībai pilnvērtīgi izvērtēt jaunās kandidatūras – Daigas Mieriņas atbilstību amatam. Sasteigtais priekšsēdētāja apstiprināšanas process, nesniedzot steidzamībai nekādu pamatojumu, liek secināt, ka deputātu motivācija bija negodprātīga un nav dota iespēja sabiedrībai un medijiem kandidātus apspriest, savukārt, jaunajiem kandidātiem – publiski paust savus uzskatus, viedokli, kā arī atbildēt uz sabiedrībā aktuāliem jautājumiem.

Delna vērš uzmanību uz publiskajā telpā jau izskanējušo informāciju par jaunās Saeimas priekšsēdētājas nostāju attiecībā uz to, ka augstām valsts amatpersonām būtu jālobē starptautisku sankciju atcelšana pret A. Lembergu. Deputātu atrunas par nepiemērotas personas ievēlēšanu informācijas trūkuma dēļ esošajos apstākļos nav pieļaujamas. Par kandidatūru nobalsojušajiem deputātiem, kuri balsoja par lēmumu pieņemšanu sasteigti, tostarp jaunajai Saeimas priekšsēdētājai, jāuzņemas pilna atbildība par šo. Turklāt sagaidām, ka D. Mieriņa skaidros savus līdz šim publiskajā telpā izskanējušos izteikumus par A. Lembergu un sankcijām un šī brīža nostāju. 

Delna sagaida, ka 14. Saeimas deputāti vērsīsies Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, lai vērtētu G. Kūtra komentāru (intervija 2023. gada 18. septembra raidījumā “Krustpunktā“, 19. septembra raidījumā “Šodienas jautājums”) atbilstību Saeimas Ētikas kodeksa normām, īpaši pēc tam, kad G. Kūtris publiski izteica nožēlu par to, ka ir atvainojies sabiedrībai saistībā ar saviem izteikumiem medijos.  

 

Šis raksts ir sagatavots ar Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas atbalstu caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Par saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.

 

 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52