×

DELNA KOMENTĒ KNAB LĒMUMU PAR KRIMINĀLPROCESA NEUZSĀKŠANU RDSD LIETĀ

2023. gada 29. decembrī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) noslēdza resorisko pārbaudi par iespējamiem pārkāpumiem Rīgas domes Satiksmes departamenta (RDSD) darbībā, veicot asfaltbetona seguma remonta darbus. KNAB nolēma atteikt uzsākt kriminālprocesu, jo RDSD amatpersonu rīcībā nav konstatējamas noziedzīgo nodarījumu sastāva pazīmes.

Par minēto lēmumu Rīgas dome 2024. gada 3. janvārī rīkoja mediju brīfingu, kurā Rīgas dome iepazīstināja ar saviem komentāriem par KNAB pieņemto lēmumu.

Biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) ieskatā KNAB lēmums ir nepietiekami argumentēts, paviršs un kopumā vājš. Lai arī resoriskajai pārbaudei būtu jābūt objektīvai, neitrālai un KNAB veiktai lietas apstākļu vērtēšanai, tomēr lielākā daļa KNAB lēmuma ir Rīgas domes disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas atzinuma pārstāsts. Savukārt, lēmuma daļā, kur KNAB pauž savus secinājumus, tie ir neargumentēti un satur tikai vispārīgus secinājumus par to, ka pārbaudē nav gūti pierādījumi, kas apliecinātu konkrētus faktus. Tāpat KNAB arī uzsver vairākas iespējamas problēmas lietā, norādot, ka to vērtēšana nav KNAB kompetencē.

Tāpat KNAB ir izdarījis secinājumus par to, vai ir pārkāpti kādi konkrēti amatpersonu pienākumi, tomēr nav apskatījis apstākļus, kas prasa KNAB individuālu vērtējumu, piemēram, amatpersonu pienākums rīkoties ar valsts un pašvaldību līdzekļiem efektīvi un lietderīgi, kas ir bijis viens no galvenajiem argumentiem disciplinārlietā.

Ņemot vērā, ka resoriskā pārbaude tika uzsākta, pamatojoties uz 2023. gada vasarā saņemtiem iesniegumiem, Delnai nav saprotams, kāpēc šī pārbaude aizņēma gandrīz pus gadu, ja rezultātā lēmums ir balstīts uz jau iepriekš izdarītajiem Rīgas domes disciplinārlietas izmeklēšanas komisijas secinājumiem, bez ievērojamas KNAB pievienotās vērtības.

Savukārt, mediju brīfingā Rīgas domes vadība, t. sk. domes priekšsēdētājs Vilnis Ķirsis īpaši akcentēja to, ka KNAB lēmums apliecina iesaistīto amatpersonu rīcības tiesiskumu, un pārmet par to, ka šāda amatpersonu rīcības vērtēšana vispār ir notikusi. Delna, pirmkārt norāda, ka KNAB lēmums neizslēdz to, ka, piemēram, amatpersonas nav rīkojušās efektīvi un lietderīgi ar valsts un pašvaldību līdzekļiem (jo KNAB to nav vērtējis). Otrkārt, Delna vēlas uzsvērt to, ka ikvienam ir tiesības vērsties kompetentajās iestādēs ar lūgumu vērtēt situāciju tiesiskumu – tā ir daļa no demokrātiskas valsts iekārtas. Tādēļ Delnas ieskatā V. Ķirsis nepamatoti pārmet citiem domes deputātiem par izmeklēšanas faktu.

Jāatgādina, ka Delna 2023. gada 22. jūnijā uzsāka darbu pie Rīgas domes Satiksmes departamenta amatpersonu disciplinārlietu izmeklēšanas uzraudzības un savā ziņojumā ir apkopojusi novērojumus un secinājumus. Sīkāk sk. šeit ->.

 

Sīkāka informācija: Inese Tauriņa, Delnas direktore, tālr. 67285585, inese.taurina@delna.lv

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52