×

RELĪZE: DELNA AICINA PIEDALĪTIES PASĀKUMĀ PAR ATVĒRTO DATU NOZĪMI DROŠĪBAS RISKU UN KORUPCIJAS IZMEKLĒŠANĀ

 

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) 2024. gada 26. aprīlī plkst. 11.00–12.30 tiešsaistē prezentēs jaunizstrādātu digitālo rīku, kas palīdz identificēt uzņēmumus, kas importē preces no Baltkrievijas un Krievijas un reizē piedalās publiskajos iepirkumos Latvijā, prototipu. Delna rīko pasākumu sadarbībā ar projekta partneriem Igaunijas un Somijas Transparency International nodaļām un aktualizē atvērto datu lomu drošības risku novēršanā un korupcijas apkarošanā Ziemeļvalstu un Baltijas reģionā. Aicinām pasākumā piedalīties pilsoniskās sabiedrības, valsts iestāžu un uzņēmumu pārstāvjus un ikvienu interesentu, darba valoda – angļu. Reģistrēšanās līdz 25. aprīlim šeit->.

 

Atvērtajiem datiem ir izšķiroša nozīme pilsoniskajā uzraudzībā un pretkorupcijas pasākumos, jo tie uzlabo iestāžu atklātību un atbildību. Padarot informāciju viegli pieejamu sabiedrībai, atvērtie dati ļauj iedzīvotājiem un pilsoniskajām organizācijām efektīvi uzraudzīt dažādu publiskā un privātā sektora darbības un izdevumus.

 

Atvērtos datus sabiedrība un pētnieki var izmantot, lai atklātu un izgaismotu aizdomīgas un noziedzīgas darbības. Tiem var būt nozīmīga loma korupcijas un citu noziedzīgu darbību identificēšanā, atklāšanā, kā arī drošības risku pētīšanā un novēršanā. Pasākumā prezentēsim viena konkrēta rīka prototipu, ko ir izstrādājusi Delnas veidota komanda. Šis rīks, izmantojot atvērtos datus, mums parāda, ka vēl joprojām ir konkrēti uzņēmumi, kuri importē preces no Baltkrievijas un Krievijas un reizē piedalās publiskajos iepirkumos Latvijā. Uzskatām, ka šie uzņēmumi ir būtisks Latvijas drošības drauds. Šis ir tikai viens piemērs, kā iedzīvotāji, izmantojot publiski pieejamos datus, var atklāt to, ko valsts iestādes līdz šim nav atklājušas,” akcentē Delnas direktore Inese Tauriņa.

 

Latvijas, Somijas un Igaunijas eksperti diskutēs par atvērto datu pieejamību un iespējām tos izmantot pētniecībā, pārrunās  normatīvo aktu izmaiņas, kuras ir nepieciešams veikt, lai būtiski uzlabotu iespējas strādāt ar atvērtajiem datiem.

 

Prezentācijas pasākuma programma:

  • Iepazīšanās ar izstrādātā rīka prototipu.
  • Ekspertu un žurnālistu pieredzes apmaina par atvērto datu nozīmi pētniecībā un žurnālistikā Igaunijā, Somijā un Latvijā, kā arī par datu nozīmi drošības risku novēršanā.
  • Paneļdiskusija par atvērto datu pieejamību un izaicinājumiem projekta partnervalstīs, par pēdējā laikā publiski izskanējušo informāciju par politisko partiju ziedojumu datu un amatpersonu deklarāciju dzēšanu pēc konkrēta laika perioda.

 

Projekta partneri Transparency International nodaļas Latvijā, Igaunijā un Somijā ir izstrādājušas arī salīdzinošo analīzi par valstu pieejām atvērtos datu izmantošanā cīņā pret korupciju. Ar  analīzi ir iespējams iepazīties šeit->.

Pasākuma programma atrodama šeit->.

Papildu informācija: Jēkabs Kārlis Rasnačs, biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” projektu vadītājs, +37129216268, jekabs.rasnacs@delna.lv.

Šī relīze ir tapusi ar Ziemeļvalstu Ministru padomes finansiālu atbalstu. Par publikācijas saturu atbild projekta vadītāji un tas ne vienmēr atspoguļo Ziemeļvalstu Ministru padomes oficiālo viedokli vai politiskās nostādnes. 

 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52