×

AICINĀM APMEKLĒT SARUNU FESTIVĀLU LAMPA 5. UN 6. JŪLIJĀ

Piektdien un sestdien, 2024. gada 5. un 6. jūlijā, Cēsīs notiek sarunu festivāls LAMPA.

Šogad biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) piedalās ar sarunu “Lobēšana jeb interešu pārstāvība – kādas ir manas iespējas ietekmēt lēmumus?“. Pārrunāsim, kādas izmaiņas interešu pārstāvju un lēmumu pieņēmēju praksē ievieš jaunais Interešu pārstāvības un atklātības likums.  Divi pilsoniskās sabiedrības organizaciju pārstāvji un viens iedzīvotājs dalīsies savos u pieredzes stāstos par to, kā viņi ir ietekmējuši publiska lēmuma ierosināšanu un pieņemšanu, pārstāvot intereses pašvaldībā un Saeimā. Sarunu moderēs Delnas direktore Inese Tauriņa.

Gatavojoties festivālam, esam apkopojuši diskusijas, kurās piedalās Delnas biedri un padomes locekļi par nozīmīgām tēmām un kuras iesakām apmeklēt.

 

Stāsti “Vienlīdzība ir brīvības dvēsele; patiesībā bez tās nav nekādas brīvības (Frānsisa Raita)”

Pozitīvas pārmaiņas pasaulē nekad nav bijušas iespējamas bez cilvēkiem, kuri nepadodas grūtībām, remdenībai un neticībai, ka kļūst labāk, un kuri nesatricināmi iestājas par cilvēcību un katra tiesībām būt personībai. Iedzīvinot tradīciju, Delnas padomes priekšsēdētaja Evita Goša un biedre Linda Freimane  aicina ieraudzīt sevi un cīņu par līdztiesību pasaules un vēstures kontekstā, mācīties gan no cilvēkiem, gan notikumiem šodien un pagātnē.

Piedalīsies Delnas padomes priekšsēdētāja, “SCHWENK Latvija” SIA Vides un juridiskā direktore un valdes locekle Evita Goša

Kad: 6. jūlijā 13.00-14.00

Kur: Kvīru nams

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: LGBT un viņu draugu apvienība Mozaīka un Active Rainbow

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Diskusija “ZAĻVAIDĒŠANA vai ZAĻVARĒŠANA?!”

Pāreja uz klimatneitrālu ekonomiku ir tāda paša mēroga transformācija, kādu pasaule piedzīvoja industriālās un digitālās revolūcijas laikā. Diskusijā par to, kā pārvērst zaļvaidēšanu par zaļvarēšanu, meklēs risinājumus jaunu biznesa virzienu attīstībai, izmantojot zaļās ekonomikas iespējas, lai nodrošinātu Latvijas konkurētspēju, ilgtspējīgi saimniekojot. Iedvesmosimies no labiem piemēriem par to, kā varēt. No Delnas piedalīšies?

Piedalīsies Delnas padomes priekšsēdētāja, “SCHWENK Latvija” SIA Vides un juridiskā direktore un valdes locekle Evita Goša

Kad: 6. jūlijā 15.30-17.00

Kur: Skatuve APGAISMO

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: SCHWENK Latvija

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Pieredzē balstītu padomu darbnīca “Latvijas ekonomika: sacensība ar sevi vai ar kaimiņvalstīm?”

Ja Latvijā ir uzņēmumi, kas var sacensties un izvirzīties priekšgalā Baltijas un starptautiska līmeņa konkurentiem, tad tas jāvar arī mūsu valstij kopumā. Bet – kā? īsim. Lielajiem darba devējiem un Latvijas Bankai ir svarīgas sarunas, kas noved pie rezultātiem. Šajā domnīcā, uzklausot ekspertus un veiksmīgus uzņēmējus, definēs soļu celiņu Latvijas ekonomikas un labklājības izaugsmei.

Piedalīsies Delnas padomes loceklis, “AppLV” valdes loceklis Roberts Alhimionoks

Kad: 6. jūlijā 15.00-16.30

Kur: Darba devēju telts

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: Latvijas Darba devēju konfederācija

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Diskusija “Amerikas Savienotās Valstis un Latvija: Veidojot spēcīgu, noturīgu ekonomiku”

Pēdējo mēnešu ziņu virsraksti vairākkārt izcēluši nepieciešamību steidzami uzlabot klimatu investīciju piesaistei Latvijā. Patiesi, mūsu labklājība un drošība ir atkarīga no mūsu spējas veidot dinamisku, atvērtu ekonomiku, kas pilnībā izmanto valsts iedzīvotāju potenciālu. Amerikas Savienotās Valstis ir Latvijas stratēģiskais partneris un ir gatavas attīstīt un stiprināt savstarpējās ekonomiskās saites. Diskusijas laikā tiks pārrunāts, kā padarīt abu valstu ekonomiku noturīgāku pret ārējiem draudiem, cīnoties pret korupciju, piesaistot un stiprinot investīcijas, reformējot banku politiku, veicinot enerģētisko drošību un sadarbību zinātnes un izglītības jomā. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas padomes locekle, “CSR Latvia” līdzdibinātāja Agnese Alksne-Bensone

Kad: 5. jūlijā 17.00-18.30

Kur: Skatuve APGAISMO

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: ASV vēstniecība Latvijā (U.S. Embassy in Riga)

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Diskusija “Valstspilsēta = pilsētvalsts? Kur ir pašvaldību autonomijas robežas?”

Pagājušajā gadā sabiedrības uzmanību vairākkārt piesaistīja ziņu virsraksti par skandaloziem notikumiem Latvijas lielākajās pašvaldībās un valstspilsētās, kā piemēram, sankciju sarakstā esošais Avens un Ogres muzejs, Krievijas kara Ukrainā vērtējums Daugavpilī, pašvaldības finanšu krīze Rēzeknē. Šie notikumi liek domāt par to, cik daudz mēs zinām par dzīvi un lietu kārtību Latvijas reģionos un, vai brīdī, kad par tiem sāk runāt nacionāla mēroga mediji, būtiskais jau nav nokavēts? No Delnas piedalīšies?

Piedalīsies Delnas biedre, domnīcas PROVIDUS vadošā pētniece Līga Stafecka

Kad: 6. jūlijā 18.30-19.30

Kur: Reģionu skatuve

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrība

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Diskusija “Maldugunis informatīvajā telpā”

Dezinformācija – mūsu ikdienas dzīves sastāvdaļa. Raugoties plašāk – pāri valsts robežām, pāri Eiropas Savienības robežām –, redzam, ka dezinformācijas naratīvi tiek apzināti kultivēti un izplatīti. Kā vilnis ar dienu, nedēļu vai dažreiz pat mēnešu nobīdi tie veļas pāri dažādām sabiedrības grupām, maldinot par notiekošajiem procesiem, novēršot uzmanību, liekot apšaubīt demokrātiju, vēlēšanas, cilvēktiesības un brīvības. Sabiedrības polarizācija, kritiskās domāšanas un mediju lasītprasmes trūkums, pieejamās informācijas apjoms un intensitāte, kā arī tehnoloģiju drastiskā attīstība, padara mūs par vieglu mērķi dezinformācijas izplatītājiem. Troļļu fermām un botiem nu pievienojušies dziļviltojumi, mehāniski radīti paziņojumi un vēstījumi, un savu uzvaras gājienu sācis mākslīgais intelekts. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas biedrs, skeptiķis Mārtiņš Hiršs

Kad: 6. jūlijā 12.00-13.00

Kur: iESpēju Eiropas telts

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Ekspertu diskusija “Vēlēšanu gads Eiropas Savienībā un ASV. Kas mūs sagaida?”

2024. gads ir nozīmīgs Eiropas Savienībā un ASV – jūnijā Eiropā ievēlēts jauns Eiropas Parlaments, un rudenī ASV notiks prezidenta vēlēšanas, kas ietekmēs arī drošības politikas situāciju pasaulē. Šie notikumi sasaucas ar populisma un labējā ekstrēmisma uzplaukumu Eiropā, kas rada bažas par politisko virzienu maiņu un drošību reģionā. Vācijā galēji labējā partija “Alternatīva Vācijai” (AfD) aptaujās jau ir sasniegusi visu laiku augstāko līmeni. Labējie populisti un labējie ekstrēmisti gūst panākumus arī citur Eiropā. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas biedrs, žurnālists un AS „Cits medijs” padomes priekšsēdētājs Pauls Raudseps

Kad: 5. jūlijā 14.30-16.00

Kur: Sarunu vieta

Norises vieta kartē: Maija parks

Rīko: Konrāda Adenauera fonds (Konrad-Adenauer-Stiftung)

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Podkāsta “Ārskats” speciālizlaidums: “Kas slēpjas aiz mākoņiem pie ārpolitikas apvāršņa?”

Ukrainā pilna mēroga karam beigas vēl nav redzamas, tāpat kā konfliktam Gazā. Pēc vēlēšanām Eiropā un Apvienotajā Karalistē notiks izmaiņas vadošajos amatos Briselē un Londonā. Šī gada rudenī ASV notiks prezidenta vēlēšanas ar grūti prognozējamām sekām ASV un pasaulei. Diskusijā tiks pārrunāta ārpolitikas nozīme Latvijas drošībai un attīstībai. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas biedrs, žurnālists un AS „Cits medijs” padomes priekšsēdētājs Pauls Raudseps

Kad: 5. jūlijā 18.30-19.30

Kur: Skatuve SPULDZE

Norises vieta kartē: Cēsu Pils laukums

Rīko: AS “Cits medijs” (Žurnāls IR)

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Diskusija “Tīra sirdsapziņa vai tīra vannas istaba?”

Diskusija par atbildīgu patēriņu pēc 2022. gada 24. Februāra. Morālajai atbildībai par to, kā audzētas vistas, testēts mazgāšanas līdzeklis un kādos apstākļos strādā apģērbu šuvēji, pievienojusies vēlme izvēlēties ražotājus, kuru bizness tieši vai netieši nefinansē agresoru. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas biedre, 14. Saeimas deputāte un vides zinātniece Jana Simanovska

Kad: 6. jūlijā 15.00-16.00

Kur: Slikto kaimiņu telts

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: Svjatlanas Cihanouskas birojs, baltkrievu sieviešu biedrība “Māra” un biedrība FreeBelarus

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Diskusija “Saeima 2040: vai mākslīgais intelekts pārņems politiku jeb parlamentārās demokrātijas laikmeta izaicinājumi” 

Mākslīgais intelekts palīdz rakstīt politiķu runas un veidot meistarīgus dziļviltojumus. Tehnoloģiju attīstība met izaicinājumu parlamentārajai demokrātijai un liek uzdot jautājumus par tās nākotni. 14. Saeimas frakciju pārstāvji dalīsies ar savu pieredzi un redzējumu par tehnoloģiju radītajām iespējām un izaicinājumiem. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas biedre, 14. Saeimas deputāte un vides zinātniece Jana Simanovska

Kad: 6. jūlijā 12.30-13.30

Kur: Skatuve APGAISMO

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: Latvijas Republikas Saeima

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Saruna “Kultūras mantojums – resurss vai apgrūtinājums?”

Kurā brīdī mēs sākam kultūras mantojumu pārdefinēt, mainot tā statusu no apgrūtinājuma un vidi degradējošu objekta pozīcijas uz resursu un ieguvumu. Un vai kultūras mantojuma un degradētu teritoriju sakārtošana ir tikai izmaksas jeb tomēr investīcija. Diskusijā tiks runāts par to, kā kultūras mantojuma attīstībā ieinteresēt vietējo kopienu un veidot sabiedrības izpratni par mantojuma nozīmību. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas biedrs, zvērināts advokāts Andris Tauriņš

Kad: 5. jūlijā 14.00-15.30

Kur: Cēsu skatuve

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: Cēsu novada pašvaldība, Latvijas piļu un muižu asociācija

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Diskusija “Ekocīds Ukrainā – kas tas ir un kā varam palīdzēt?”

Diskusijā runās par Krievijas izraisīto ekocīdu Ukrainā: ko šis jēdziens nozīmē un kādu postu tas nodara dabai un ekosistēmām. Mērķis ir ne vien veicināt izpratni par kaitējumu videi un ekocīdu kā apzinātu Krievijas kara stratēģiju, bet arī diskutēt par palīdzības iespējām un ilgtermiņa seku novēršanu. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas biedre, cilvēktiesību un vides tiesību aktīviste Madara Meļņika

Kad: 6. jūlijā 19.00-20.00

Kur: Ziemeļsala

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: Ziemeļvalstu Ministru padomes birojs Latvijā, Latvijas Dabas fonds

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Diskusija “Cik maksā politieslodzītais?”

Baltkrievijas ieslodzījuma vietās atrodas simtiem cilvēku, kuru lietas ir safabricētas un politiski motivētas. Oficiāli politieslodzītā statuss ir aptuveni 1400 cilvēkiem. Diskusijā tiks runāts, vai demokrātiskajai pasaulei ir iespējas šos cilvēkus glābt un kādu cenu esam gatavi maksāt par politieslodzīto atbrīvošanu. No Delnas piedalīsies?

Piedalīsies Delnas biedre, cilvēktiesību un vides tiesību aktīviste Madara Meļņika

Kad: 6. jūlijā 16.30-17.45

Kur: Slikto kaimiņu telts

Norises vieta kartē: Cēsu pils parks

Rīko: Svjatlanas Cihanouskas birojs, baltkrievu sieviešu biedrība “Māra” un biedrība FreeBelarus

Vairāk par diskusiju šeit->.

 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52