2024. gada 9., 11. un 13. septembrī biedrības “Sabiedrība par atklātību – Delna” projektu vadītājs Jēkabs Kārlis Rasnačs piedalījās semināros “Publisko iepirkumu sistēma: caurskatāmība un efektivitāte”, kas hibrīdformā notika Moldovas pilsētās Kosti, Belci un Cimislia. Pasākumu organizēja Starptautiskā pētījumu un apmaiņas pārvalde (IREX) un USAID.
Pasākums bija daļa no programmas, kuras nolūks ir stiprināt Moldovas publisko iepirkumu sistēmu, īpaši saistībā ar Moldovas integrāciju Eiropas Savienībā (turpmāk — ES). Seminārs pulcēja dažādu līmeņu amatpersonas, starptautiskos ekspertus un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjus, lai apspriestu publisko iepirkumu sistēmas caurskatāmību un efektivitāti vietējās pašvaldībās.
Semināru konteksts un mērķi
Pasākuma galvenais mērķis bija veicināt publisko iepirkumu sistēmas reformas pašvaldību līmenī, lai nodrošinātu tās atbilstību Eiropas standartiem. Šo procesu raksturo divi būtiski aspekti: caurskatāmības nodrošināšana visos publiskā iepirkuma posmos un iepirkuma procesā iesaistīto darbinieku kompetences stiprināšana.
Īpaša uzmanība tika pievērsta starpinstitucionālās sadarbības veicināšanai un risku identificēšanai publiskajos iepirkumos, kā arī reformu ieviešanai, lai mazinātu korupcijas un krāpšanas riskus.
Delnas ieguldījums semināru īstenošanā
Piedaloties semināros, dalījāmies pieredzē ar Latvijas iepirkumu uzraudzības pieredzi un ES iestāšanās procesa ietekmi uz publisko iepirkumu praksi. J. Rasnačs uzsvēra direktīvu 2014/24/EU, 2014/25/EU, 2014/23/EU nozīmi, nodrošinot standartizētu tiesisko regulējumu publiskajiem iepirkumam visās ES dalībvalstīs, cenu samazināšanos, konkurences un preču/pakalpojumu vērtības palielināšanos. Tāpat izcēlām to, kā direktīvu pārņemšana ietekmējusi pretkorupcijas pasākumus — harmonizējot noteikumus piedāvājumu iesniedzēju izslēgšanai, interešu konfliktu novēršanā iepirkuma procesā un neatkarīgas valsts iestādes izveidē, kuras uzdevums ir pārraudzīt iepirkuma procesus un izskatīt pretendentu sūdzības.
J. Rasnačs skaidroja arī ES pozitīvo ietekmi atbalstot pilsoniskās sabiedrības iepirkumu uzraudzību, ieguvumus no tā gan piedāvājumu iesniedzējiem, gan pašvaldībām:
- uzraudzība, īpaši integritātes pakti, var nākamreiz uzlabot uzņēmēja iekšējos procesus dalībai iepirkumos;
- veicina sabiedrības interesi par publiskajiem iepirkumiem, potenciāli palielinot uzticību pašvaldībai;
- samazina publiskās naudas izšķērdēšanas iespējamību.
Konteksts
Moldovas pievienošanās ES un direktīvu transponēšana ir aktuāla ES nākotnes paplašināšanās kontekstā. Pēc Moldovas pieteikuma 2022. gada martā, Moldova oficiāli ieguva kandidātvalsts statusu 2022. gada 22. jūnijā. Moldova izvirzīja mērķi pievienoties ES līdz 2030. gadam. 2023. gada 14. decembrī Eiropadome pieņēma lēmumu uzsākt pievienošanās sarunas ar Moldovu. Pievienošanās sarunas oficiāli sākās 2024. gada 25. jūnijā, vienlaikus ar sarunām ar Ukrainu.
2024. gada 20. oktobrī Moldovā ir plānots rīkot valsts mēroga referendumu par to, vai valstij būtu jāgroza Moldovas konstitūcija, lai tajā iekļautu Moldovas pilsoņu vēlmi pievienoties Eiropas Savienībai, lai novērstu nākotnes valdību atkāpšanos no valsts proeiropeiskā virziena.
Prezentācija “Latvijas iepirkumu uzraudzības pieredze: Eiropas Savienības pievienošanās procesa ietekme uz iepirkumu praksi” atrodama šeit->.
Raksts tapis ar Eiropas Savienības Atveseļošanās fonda finansējumu. Par projekta aktivitāšu saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” un tas ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības viedokli.