Interešu pārstāvība jeb lobēšana ir viens no sabiedrības līdzdalības veidiem un mehānisms, ar kuru sabiedrības grupas, piemēram, pilsoniskās sabiedrības organizācijas, biznesa organizācijas, arodbiedrības, uzņēmumu pārstāvji uzrunā publiskās varas pārstāvjus, lai ietekmētu likumu un lēmumu pieņemšanu un sekmētu to, ka tiek pieņemti viņu interesēm saistošāki lēmumi.
Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (Delna) ir izstrādājusi interešu pārstāvju ētikas kodeksa paraugu un aicina interešu pārstāvjus, tai skaitā pilsoniskās sabiedrības organizācijas, piedalīties divās praktiskās darbnīcās un vienā tiešsaistes seminārā, kurās apskatīsim jaunizveidotā ētikas kodeksa tvērumu un principus, kā arī izspēlēsim interešu pārstāvības procesu.
Darbnīcu un semināra mērķis ir skaidrot Interešu pārstāvības atklātības likuma tvērumu, normas un interešu pārstāvības procesu, kas ir jāievēro interešu pārstāvjiem. Darbnīcas notiek 2024. gada 29. oktobrī plkst. 10:00-13:00 klātienē Delnas birojā Veru ielā 6, Rīgā. Seminārs – MS Teams platformā 30. oktobrī plkst. 16:00-17:00. Aicinām reģistrēties pasākumiem šeit ->.
Delna atgādina, ka 2022. gadā 13. Saeima pieņēma Interešu pārstāvības atklātības likumu. Likumā paredzētais interešu pārstāvības reģistrs un deklarēšanās sistēma ir izstrādes procesā, solīts, ka abas sistēmas tiks izstrādātas līdz 2025. gada 1. septembrim. Lai arī likums vēl nav iedzīvināts, tas nosaka, ka interešu pārstāvjiem jau tagad ir pienākums:
- atturēties no nepatiesas informācijas sniegšanas;
- nemudināt publiskās varas pārstāvi pārkāpt tiesību normas, kas tam ir saistošas;
- atturēties no pretēju interešu pārstāvēšanas saistībā ar vienu un to pašu publisku lēmumu un solīšanas, ka tas panāks konkrētu iestādes rīcību par labu pārstāvētajai idejai;
- ir jānodrošina, ka visa par sevi sniegtā informācija ir patiesa un nav maldinoša. Šis ir laiks, lai interešu pārstāvji iepazītu tuvāk likuma prasības un noteiktu savas ētikas normas un principus interešu pārstāvībā.
Delnas izstrādātais ētikas kodekss var kalpot par piemēru interešu pārstāvjiem interešu pārstāvības ētikas principu un iekšējo noteikumu, komunikācijas ar lēmumu pieņēmējiem noteikšanā. Ar šo ētikas kodeksu Delna cer iedzīvināt vienotu interešu pārstāvju izpratni par ētikas normām un rīcību, pārstāvot intereses komunikācijā ar lēmumu pieņēmējiem.
Šis ieraksts ir sagatavots ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par ieraksta saturu atbild biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”.