×

DISKUSIJA: KĀ UZŅĒMUMI MAZINA KORUPCIJU LATVIJĀ

Transparency International Korupcijas uztveres indeksā Latvijas rezultāti uzlabojas pārāk lēni. Indekss parāda, ka viena no Latvijas iespējām būtiski uzlabot rezultātu, ir sekmēt godprātību privātajā sektorā. Kā to varam paveikt?
Latvija ir vienīgā no Baltijas valstīm, kur rezultāts šogad ir krities. Analizējot ilgtermiņa tendences jāsecina, ka gan Igaunijā, gan Lietuvā ilgtermiņā tomēr ir stabilāka izaugsmes tendence nekā Latvijā. Igaunija saglabā 76 punktus, savukārt, Lietuva salīdzinot ar iepriekšējo gadu ir pakāpusies par 2 punktiem, sasniedzot 63 punktus – tās visu laiku augstāko rezultātu. 2024. gadā Eiropas Savienības/Rietumeiropas vidējais rādītājs ir 64 punkti, savukārt, Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas valstu vidējais rādītājs ir 65, pazeminoties par vienu punktu attiecībā pret 2023.gadu.
“Sabiedrība par atklātību – Delna”  2025. gada 20.martā plkst. 14.00 organizē tiešsaistes pasākumu, lai diskutētu par Latvijas uzņēmumu cīņu ar korupciju.
Diskusijas programma:
  • Delnas direktore Inese Tauriņa: Iepazīstinās ar Korupcijas uztveres indeksa rādītājiem, analīzi un ieteikumiem privātajam sektoram.
  • KNAB informēs par aktualitātēm korupcijas novēršanā privātajā sektorā.
  • Uzņēmēju diskusija. Jautājumi un atbildes.

Lai apmeklētu tiešsaistes pasākumu, aicinām aizpildīt anketu.

Par Korupcijas uztveres indeksu

Korupcijas uztveres indeksu (KUI) ik gadu publicē starptautiskā pretkorupcijas organizācija Transparency International (TI), un tas ir pasaulē visplašāk lietotais publiskā sektora korupcijas līmeņa rādītājs. Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” ir starptautiskās pretkorupcijas organizācijas TI Latvijas nodaļa. KUI analizē privātā sektora uztveri par korupciju publiskajā sektorā 180 valstīs un teritorijās, izmantojot 13 dažādus tostarp ar demokrātiju un valsts pārvaldi saistītus analīzes avotus, kas veidoti, veicot uzņēmēju aptaujas un ekspertu novērtējumus.

KUI izmanto skalu no 0 līdz 100, kur 0 norāda, ka valstī ir augsts korupcijas līmenis, bet 100 – ka valstī nav korupcijas. Parasti rādītājs zem 50 norāda, ka valsts sektorā pastāv nopietnas korupcijas problēmas. Lai iegūtu Latvijas KUI rezultātu, TI izmantoja desmit avotus no deviņām dažādām institūcijām. KUI rādītājā netiek ņemti vērā kopējie rādītāji, kas parādās šajos avotos, aptaujās un ekspertu atzinumos, bet tikai specifiski jautājumi, kas saistīti ar korupciju dažādos līmeņos un jomās.

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52