×

DELNA SKAIDRO KNAB PAUSTO VIEDOKLI PAR KORUPCIJAS UZTVERES INDEKSU

Biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna” (turpmāk – Delna) pēc Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (turpmāk – KNAB) publiski paustās informācijas par Transparency International Korupcijas uztveres indeksa (KUI) Latvijas rezultātiem, vēlas skaidrot KNAB 2025. gada 11. martā Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē, 18. marta televīzijas intervijā un KNAB mājaslapas publikācijā izteiktos komentārus. 

KNAB ir publiski paudis šaubas par KUI izmantoto avotu pamatotību, īpaši tāpēc, ka kaimiņvalstīs saņemtie rezultāti ievērojami atšķiras vai arī nav iekļauti kopējā KUI vērtējumā. Tāpat KNAB ir izteicies, ka konkrēta KUI metodoloģijā izmantota avota iekļaušana Latvijas vērtējumā, iespējams, varētu būt bijusi kļūda. 

Attiecībā uz KUI izmantotajiem avotiem KNAB Korupcijas uztveres indeksa 2024. gada rezultātu analīzē un citur ir izteikuši viedokli, ka, ja KUI Latvijas rezultātu aprēķinā nebūtu ņemts vērā viens no desmit avotiem – Pasaules Ekonomikas Foruma Vadītāju viedokļu aptauja (World Economic Forum Executive Opinion Survey, WEF EOS), tad Latvijas rezultāts KUI būtu par četriem punktiem augstāks – 63 punkti esošo 59 punktu vietā. Tas, matemātiski rēķinot, atbilst patiesībai. Tomēr avotu izvēle KUI metodoloģijā tiek balstīta uz konkrētiem kritērijiem, proti, metodoloģiskā uzticamība un avota reputācija, konceptuāla datu atbilstība (dati attiecas uz publiskā sektora korupcijas novērtējumu), izmantoto novērtējuma skalu pārnesamība uz Transparency International izmantoto skalu, starpvalstu salīdzināmība un ilggadēja pieejamība, jo ne visi avoti veic pētījumus katru gadu un visās valstīs. Transparency International izstrādātā KUI veikšanas metodoloģija nepieļauj patvaļīgu un nepamatotu avotu izslēgšanu no vērtēšanas, tādēļ arī nav pamatots KNAB apgalvojums, ka kādu avotu varētu neņemt vērā. 2024. gada metodoloģijas apraksts ir publiski pieejams un kompleksi skaidro to, kā tiek veikta avotu atlase un rezultātu apstrāde, sk. failu šeit-> vai KUI mājaslapas sadaļā “CPI 2024 Methodology”. 

Runājot par KUI izmantoto avotu saturu, KNAB priekšnieks Jēkabs Straume 18. marta intervijā norādīja, ka minētais avots (WEF EOS) pēta ģeopolitiskos draudus, tādēļ avots nebūtu ņemams vērā kopējā KUI aprēķinā. Delna skaidro, ka avotā izmantotā aptauja iegūst plašus datus, uzdodot tādus jautājumus, kā “Cik bieži uzņēmumi veic neformālus maksājumus vai kukuļo, lai veiktu importa/eksporta procedūras?”, “Cik bieži uzņēmumi veic neformālus maksājumus vai kukuļo, lai uzvarētu publiskajos iepirkumos vai iegūtu licences?” un citus ar korupciju publiskajā sektorā saistītus jautājumus. 2024. gadā aptauja tika veikta no marta līdz augustam un iegūti dati 117 valstīs. Tādējādi secināms, ka šis avots ir tieši saistīts ar korupcijas vērtējumu valstī un nav pamatots KNAB apgalvojums, ka šī avota rezultāts būtu izslēdzams no KUI aprēķina vai, ka avota iekļaušana KUI metodoloģijā ir kļūda. 

KNAB, skaidrojot Latvijas rezultātu un šo konkrēto avotu (WEF EOS), apgalvo, ka, ja KUI Lietuvas rezultātu aprēķinā būtu ņemts vērā šis avots, tad Lietuvas rezultāts būtu cits. Delna norāda, ka Lietuvas rezultāta aprēķinā WEF EOS netika ņemts vērā, jo šāda aptauja 2024. gadā Lietuvā netika veikta. 

Tāpat KNAB norāda, ka Latvijas rezultāts minētajā WEF EOS aptaujā 2022. gadā bija par 20 punktiem augstāks, tādējādi apšaubot 2024. gada rezultātu. Delna vērš uzmanību, ka 2024. gadā, pastiprinot Pasaules Ekonomikas foruma avota datu kvalitātes kontroli, tika veikts vispārējs globālo parametru pārrēķins, kas ir mainījis šīs aptaujas veikšanas metodoloģiju. Tādējādi šī avota datus nevar salīdzināt ar iepriekšējiem gadiem un runāt par “rezultāta kritumu par 20 punktiem”, jo izmantotā metodoloģija pa gadiem atšķiras. Vienlaikus norādāms, ka veiktais pārrēķins neliedz Korupcijas uztveres indeksa konkrētā gada gala rezultātu salīdzināt starp valstīm. 

Papildus norādāms, ka KNAB 18.martā publicētajā KUI analīzē ir izmantojis 2023. gada avotu aprakstu, tādējādi izmantojot neprecīzus informāciju savā analīzē. Turklāt, KNAB ir analizējis nepareizu avotu, proti, tā vietā, lai izmantotu KUI 2024. gada pētījumā izmantoto Pasaules ekonomikas foruma Vadītāju viedokļu aptaujā (WEF EOS) iegūtos datus, KNAB ir atsaucies uz Pasaules Ekonomikas foruma Globālo risku analīzes (WEF GRA) pētījumu, kas ir atsevišķs pētījums un tas netiek izmantots KUI 2024. gada rezultātu noteikšanā. 

Delna apzinās, ka KUI izmantotā metodoloģija ir sarežģīta, tādēļ vienmēr ir gatava to skaidrot un sniegt atbalstu KUI rezultātu analīzē un skaidrošanā, ja ir radušies kādi jautājumi vai neskaidrības. 

Pievienot komentāru

  • deputati uz delnas
  •  

    Screen Shot 2018-01-22 at 16.07.52