Publikācijas
Hronoloģisks visu Delnas publikāciju apkopojums.
2024
- Ziņojums “Partiju atklātība pirms Eiropas parlamenta vēlēšanām“, 2024. Vērtējot vēlēšanu sarakstu kandidātus un programmas, Delna mērķis bija izvērtēt, vai ir publicēts vēlēšanu saraksts, kandidāta kontaktinformācija, kandidāta partejiskā piederība, politiskā pieredze, izglītība un profesionālā darbība, pirmsvēlēšanu programma, programmu un kandidātu sarkstu izveides process.
- Ziņojums “Eiropas parlamenta priekšvēlēšanu programmu analīze“, 2024. Analizējot priekšvēlēšanu programmu saturu, Delnas mērķis bija izvērtēt, vai programmās ir iekļauti šādi jautājumi: korupcijas novēršana un apkarošana; tiesībsargājošo iestāžu stiprināšana; mediju neatkarības un kvalitātes stiprināšana; labas pārvaldības veicināšana.
- Rekomendāciju raksts “Atvērto datu nozīme drošības risku un korupcijas izmeklēšanā“, 2024.
- Pētījums “Iekšējās trauksmes celšanas sistēmas reģionos: privātais un publiskais sektors”, 2024. Pētījuma mērķis bija iepazīt reģionu pieredzi un izcelt labo praksi iekšējo trauksmes celšanas sistēmu veidošanā un uzturēšanā, kā arī apkopot informāciju par problēmām sistēmu darbībā.
- Analīze “KORUPCIJAS UZTVERES INDEKSS 2023 – LATVIJAS REZULTĀTI“, 2024. Analīze skaidro to, kāpēc Latvijas rezultāti ir uzlabojušies par vienu punktu, salīdzinot iepriekšējos gadus, sasniedzot 60 punktu atzīmi.
2023
- Rokasgrāmata “VADLĪNIJAS TRAUKSMES CĒLĒJU ZIŅOJUMU IZSKATĪŠANAI“, 2023. Autors: Krista Asmusa. Vadlīnijās skaidrots, kas atbildīgajām personām iestādēs, uzņēmumus un organizācijās jāņem vērā, izskatot saņemtos trauksmes cēlēju ziņojumus.
- Pētījums “Pašvaldību atklātības indekss 2023“, 2023.
- Pētījums “Partiju iekšējā demokrātija Latvijā”, 2023. Autors: Olafs Grigus. Pētījumā veikta dokumentu un internetā publiski pieejamās informācijas par partijas iekšējo demokrātiju analīze, īpašu uzmanību pievēršot partiju statūtu analīzei, kas ņemti vērā statūti, kas bija spēkā 14. Saeimas vēlēšanu laikā.
- Rokasgrāmata “Partijas biedra rokasgrāmata“, 2023. Rokasgrāmatā skaidroti partijas biedru līdzdalības mehānismi, tiesības un pienākumi, kā arī skaidrots tas, kā partijas strādā.
- Rokasgrāmata “Rokasgrāmata trauksmes cēlējam“, 2023. Grāmatā skaidrots tas, kas jādara, kādi riski jāņem vērā, lai celtu trauksmi, kā arī tas, kāpēc tas ir nepieciešams.
- Ziņojums “Pilsoniskās uzraudzības veidi: salīdzinājums ar integritātes pakta pieeju“, 2023. Ziņojumā skaidroti plusi un mīnusi dažādiem pilsoniskās uzraudzības veidiem, kurus var izmantot uzraugot publiskās naudas izlietojumu.
- Izglītojošs materiāls “Sabiedrības iesaiste pašvaldības darbā“, 2023. Materiālā skaidroti pilsoniskās līdzdalības veidi pašvaldību līmenī.
- Rokasgrāmata “Kā pārstāvēt savas intereses nacionālajā un pašvaldību līmenī”, 2023. Rokasgrāmata iepazīstina ar galvenajiem jautājumiem, kas varētu interesēt ikvienu esošo vai potenciālo interešu parstāvi.
- Metodiskais materiāls “LĪDZDALĪBAS BUDŽETS KĀ PILSONISKĀ AKTĪVISMA FORMA“, 2023. Materiāls palīdz izglītot skolēnus par pilsonisko līdzdalību.
- Analīze “KORUPCIJAS UZTVERES INDEKSS 2022 – LATVIJAS REZULTĀTI“, 2023.
2022
- Pētījums “Pašvaldību atklātības indekss 2022”, 2022. Pilotpētījumā novērtētas 43 Latvijas pašvaldības pēc 40 indikatoriem.
- Ziņojums “COVID-19 LAIKĀ VALDĪBAS VEIKTO PASĀKUMU IETEKME UZ ATKLĀTĪBU UN SAEIMAS PARLAMENTĀRĀS IZMEKLĒŠANAS KOMISIJAS DARBS“, 2022. Ziņojumā Delna veica kvalitatīvo datu analīzi par valdības veikto pasākumu ietekmi uz iedzīvotāju tiesībām, valsts kapacitāti, varas atzaru savstarpējo kontroli, ietekmi uz ekonomiku, nevienlīdzību un nabadzību.
- Analīze “KORUPCIJAS UZTVERES INDEKSS 2021 – LATVIJAS REZULTĀTI“, 2022. Analīze norāda, ka, salīdzinot ar 2020. gadu, Latvijas rādītājs ir pieaudzis par 2 punktiem, sasniedzot 59 punktus. Lai arī pieaugums otro gadu pēc kārtas varētu raisīt cerības un norādīt uz tendenci, ka Latvijas KUI rādītājs pakāpeniski uzlabojas, tomēr tas joprojām ir ievērojami zemāks nekā citās Eiropas Savienības (ES) un OECD (Eiropas sadarbības un attīstības organizācijas) valstīs. Turklāt šī tendence nerada pārliecību, ka izdosies sasniegt Nacionālajā attīstības plānā 2021.–2027. gadam (NAP) noteikto mērķi – 2024. gadā 64 punktus un 2027. gadā – 67 punktus.
2021
- Pilotpētījums “Pašvaldības atklātības indekss. Izzinot Latvijas un Norvēģijas pašvaldību informācijas atklāšanas paradumus tiešsastē“, 2021. Pilotpētījumā novērtēts 41 Latvijas pašvaldības un 10 Norvēģijas pašvaldības atklātības līmenis, vērtējot informācijas atklāšanas apjomu to tīmekļu vietnēs.
- Pētījums “Jauniešu pilsoniskā līdzdalība demokrātiskā sabiedrībā“, 2021. Delna veica īsu pētījumu kurā aplūkojām cik pilsoniski aktīvi ir jaunieši Latvijā, sniedzot rekomendācijas sekmīgai jauniešu iesaistīšanai pilsoniskajās aktivitātēs.
- Analīze “Pretkorupcijas datu publiskošanas prakse uzņēmumos Latvijā“, 2021. Pētījumā tiek vērtēts, kā uzņēmumos ir ieviestas pretkorupcijas programmas, kāda ir darbinieku, vadības un valdes atbildība, kā arī, vai uzņēmumos pastāv trauksmes celšanas mehānismi. Kopumā pētījumā, apskatot uzņēmumu mājaslapas, tās tika analizētas pēc 31 rādītāja un 48 apakškritērijiem.
- Pētījums “Izstrādājot lobēšanas regulējumu Latvijā“, 2021. Autori: Antonio Greko, Olafs Grigus. Pētījumā tiek aprakstīts lobēšanas regulējuma nozīmīgums un sniegts pārskats par lobēšanas praksi Latvijā, sniedzot ieteikumus interešu pārstāvības regulējuma izveidei.
- Ziņojums “COVID-19 LAIKĀ VALDĪBAS VEIKTO PASĀKUMU IETEKME UZ ATKLĀTĪBU“, 2021. Autors: Olafs Grigus. Ziņojumā tiek izvērtēta valdības veikto pasākumu ietekme uz iedzīvotāju tiesībām, valsts kapacitāte, varas atzaru savstarpējā kontrolē, ietekme uz ekonomiku, nevienlīdzību un nabadzību.
2020
- Pētījums “Deputāti uz Delnas. Izgaismojot saikni starp naudu un politiku Latvijā“, 2020. Autors: Antonio Greko. Pētījumā tiek sniegts ieskats, kā izmantot tiešsaistes rīku Deputāti uz Delnas, lai identificētu Latvijas politisko organizāciju (tajā skaitā politisko partiju un politisko partiju arodbiedrību) finansēšanas tendences un Saeimas deputātu ārējās intereses.
- Ziņojums “Iekšējo Trauksmes celšanas sistēmu ieviešana Latvijā“, 2020. Ziņojumā tiek atspoguļoti galvenie secinājumi par iekšējo Trauksmes celšanas sistēmu ieviešanu Latvijā.
- Pārskats: “13. Saeimai atlikušos divos gados vēl jāpieņem būtiski lēmumi tiesiskuma un atklātības veicināšanai“, 2020.
2019
- Pētījums “Open Data and Political Integrity in the Nordic Region“, 2019. Autors: Antonio Greko. Pētījumā analizēta datu pieejamība septiņās Baltijas un Ziemeļvalstīs, kā arī pētīta Atvērtās pārvaldības partnerības platformas loma datu atvēršanā un noskaidrots sabiedrības viedoklis par datu pieejamību un izmantošanas potenciālu.
2018
- Ziņojums “Open Data and the Fight Against Corruption in Latvia, Sweden and Finland“, 2018. Pētījums tapis sadarbībā ar organizācijām “Open Knowledge Sweden” un “Open Knowledge Finland”. Ziņojumā ietverti secinājumi par to, kā Latvija, Zviedrija un Somija integrē aktivitātes korupcijas apkarošanas un atvērto datu jomā, sniegtas rekomendācijas valdībām un identificētas iespējas sekmēt tālāku Baltijas un Ziemeļvalstu sadarbību. Pētījums satur atsevišķus apakšziņojumus, kuros novērtēts, kā katra valsts ieviesusi starptautiski atzītus atvērto datu principus.
- Ziņojums “Connections: Money Laundering in Latvia and the Role of Trust and Company Service Providers”, 2018. Ziņojums sniedz pārskatu par Latvijas lomu pēdējās desmitgades apjomīgo naudas atmazgāšanas shēmu īstenošanā un tajā analizēti nesenie regulējuma uzlabojumi.
2017
- Pētījums “Uzņēmumu iesaiste cīņā pret korupciju un nodokļu nemaksāšanu”, 2017. Pētījuma galvenā komponente ir 30 uzņēmēju un vadītāju aptaujas, kuri strādā būvniecības nozarē, bijuši iesaistīti pašvaldību iepirkumos Latvijā.
- Research report “Corporate Engagement in Fighting Corruption and Tax Evasion”, 2017. The main component of the research methodology is a survey of around 30 entrepreneurs and managers who work in construction and have participated in municipal procurements in Latvia.
2016
- CONTROL OF POLITICAL FINANCE FROM A TO Z The Latvian Experience
- Empirical Study of Anti-Corruption Policies and Practices in Nordic Countries
- Iveta Kažoka “Demand Fair Lobbying!”, 2016, 260 lpp. Pētījumā ietverti secinājumi un rekomendācijas pilsoniskajai sabiedrībai no dažādās pasaules valstīs īstenotām lobēšanas kampaņām un apkopotas 60 veiksmīgas pilsoniskas iniciatīvas. Par katru iniciatīvu dots īss raksturojums, konteksts, laika periods, iesaistītās organizācijas un kontaktpersona, iniciatīvas ietekme, izaicinājumi, nepieciešamie resursi.
2015
- Report “Speak up – Empowering citizens against corruption”, Mariya Gorbanova, Transparency International, 2015 (ENG)
- Pētījums “Lobēšanas atklātība Latvijā”, Agnese Alksne, 2015 (LV)
- National Report “Transparency of Lobbying in Latvia”, Agnese Alksne, 2015 (ENG)
- Pozīcijas dokuments: “Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē“, 2015
2013
- “Korupcijas upura rokasgrāmata”, Iveta Kažoka, 2013.
2012
- Pētījums “Trauksmes cēlēju tiesiskā aizsardzība Latvijā“, Kristīne Dupate, 2012.
- Ziņojums “Priekšlikumi Saeimas atklātības veicināšanai”, Līga Stafecka, 2012.
Ziņojums Lobēšanas tiesiskais regulējums Latvijā, Aiga Grišāne, 2012.
- Pētījums “Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas institucionālā uzbūve un funkcijas elektroenerģijas un siltumenerģijas nozarē“, Aiga Grišāne, Dace Cīrule, Sandis Bērtaitis, 2012.
2011
- Latvijas “Valstiskā godaprāta sistēmas novērtējums”, 2011 (ENG version), autors Valts Kalniņš
- National Integrity System Assessment for Latvia, 2011, author Valts Kalnins.
2010
- “Soli pa solim uz atbildīgu politiku Saeimā: vēlētāja un deputāta rokasgrāmata”, 2010.gada decembris, autore Inese Voika
- “Mēs demokrātijai” 2. izdevums (pirmais izdevums 2005.gadā), autore Līga Stafecka
- Pētījums “Publiskās infrastruktūras tiesiskais regulējums un prakse Latvijā: korupcijas riski un to novēršanas iespējas”
- Pētījums “Latvijas enerģētikas politika: ceļā uz ilgtspējīgu un caurspīdīgu enerģētikas sektoru”.
- Pētījums “Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja monitorings”.
2009
- Ziņojums “Korupcijas risku izvērtējums trīs Rīgas domes departamentos”.
- Pētījums „Alternatīva klusēšanai. Trauksmes cēlēju aizsardzība 10 Eiropas valstīs. Valsts ziņojums – Latvija”
2008
- Apmācību materiāls “Pretkorupcijas stunda”, autores Līga Stafecka un Aiga Grišāne
2007
- Ziņojums „Zemes resursu pārvaldības prakse un pilnveidošanas virzieni Rīgas domē: 2 fāze”, autori Gatis Višņevskis un Jānis Retējums
2006
- Ziņojums “Administratīvo resursu izmantošanas novērošana pirms 9.Saeimas vēlēšanām”, autori Andrejs Karpovičs un Līga Stafecka
- Noslēguma ziņojums
- Starpziņojums
- Starpziņojuma prezentācija
- Informatīvā prezentācija
- Ziņojums “Politisko partiju ziedojumu analīze”, autori Andrejs Karpovičs un Līga Stafecka
- Starpziņojums “Partiju ienākumu analīze: Valsts un pašvaldību uzņēmumu padomju un valžu pārstāvju ziedojumi”, autori Andrejs Karpovičs un Līga Stafecka
- Ziņojums “Par Līdzdarbības līguma īstenošanu kopš 2005. gada 2. septembra” (būvniecības objektu uzraudzība)
- Prezentācija
- Ziņojums “Biznesa ētika: Baltijas un Ziemeļvalstu dialogs”, redaktore Zanda Garača
2005
- Pētījums “Lobēšana ir jāreglamentē: Pasaules pieredze un ieteikumi Latvijai”, autore Karīna Janova
- Starpziņojums “ES fondu sadales procesa analīze no pretkorupcijas perspektīvas un informācijas atklātības veicināšana ES fondu apguvē Latvijā“, autore Karīna Janova
2004
- Pārskats “Informācijas atklātības politikas un normatīvo aktu īstenošana Latvijā”, autore Linda Austere
- Pārskats “Trauksmes cēlēju aizsardzība Latvijā un pasaulē”, autore Ilze Freimane
2003
- Pētījums “Informācijas pieejamība valsts un pašvaldību iestādēs”, autore Linda Austere
- Pētījums “Valstiskā godaprāta sistēmas izvērtējums Latvijā”
“Ieteikumi valstiskā godaprāta sistēmas ieviešanai Latvijā” (pielikums), autori Diāna Kurpniece, Ilze Freimane un Klāvs Sedlenieks
2002
- Projekta gala ziņojums “Pašvaldību budžetu sabiedriskā apspriešana. Valmieras pilsētas budžeta analīze”, 2002, autores Karīna Janova un Vineta Kleinberga
2000
- Pētījums “Korupcijas seja Latvijā”, 2000